שתף קטע נבחר

"בחוק השתולים פגמים חוקתיים חמורים"

היועץ המשפטי של הכנסת פרסם חוות דעת נגד הצעת החוק שיוזמים ח"כים מהימין, הקוראת לאסור על שיתופי פעולה בין ארגונים שימומנו על ידי גופים זרים לבין משרדים ממשלתיים וצה"ל. "תכלית החקיקה - תיוג 'בוגדים'"

"חוק השתולים" נתקל במכשול חוקתי: היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, קובע כי הצעת חוק שאותה מקדמים שורת חברי כנסת מהימין, "לוקה בפגמים חוקתיים חמורים". חוות הדעת שהגיעה לידי ynet הופצה על ידי עו"ד ינון הערב (ג) לכל יוזמי החוק, על מנת להתריע מפני הקשיים העולים מן ההצעה.

 

"עמדתנו היא כי הצעת החוק לוקה בפגמים חוקתיים חמורים", כתב ינון בחוות דעתו. "ואולם, הואיל ותקנון הכנסת אינו מונע הנחת הצעות חוק לא חוקתיות על שולחן הכנסת, ככל שלא תודיעוני אחרת, ההצעה תובא לאישור הנשיאות לשם הנחתה ביום ב' הבא".

תקף את הצעת החוק. עו"ד איל ינון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
תקף את הצעת החוק. עו"ד איל ינון(צילום: גיל יוחנן)

ההצעה שמבקשים לקדם כ-15 חברי כנסת, מבקשת להגדיר בחוק מי הוא "שתול" כך שלמעשה כל עמותה או חברה לתועלת הציבור, אשר מקבלת תרומה בכל סכום מישות מדינית זרה - תוגדר "שתולה". בשל כך, יחול איסור על משרדי הממשלה וצה"ל לשתף איתה פעולה וזאת לצד שורת דרישות נוספות.

 

בחוות דעתו מפרט ינון דוגמאות לגופים וארגונים שפועלים כיום ויוגדרו "שתולים" על פי הצעת החוק, ובהם: המכון הישראלי לדמוקרטיה, האגודה לזכויות האזרח, מרכז אדווה, מרכז פרס לשלום ועוד וגופים רבים נוספים.

 

יוזם החוק, חבר הכנסת יואב קיש (הליכוד), מבקש כי אותם גופים יחוייבו לציין בכל מסמך רשמי, דף אינטרנט, שילוט או פרסום מטעמו, את המילה "שתול" בצמוד לאזכור שם הארגון, זאת בגודל שלא יפחת משמינית העמוד או משמינית שטח הפרסום. הפרת חובה זו, על פי ההצעה, מהווה עבירה פלילית שדינה קנס של 100 אלף שקל.

יואב קיש. קורא לציין את המילה "שתול" בכל פרסום מטעם הארגונים שזוכים למימון ממקורות זרים (צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
יואב קיש. קורא לציין את המילה "שתול" בכל פרסום מטעם הארגונים שזוכים למימון ממקורות זרים(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

בנוסף מבקש קיש להחיל חובת הגשת דו"ח מדי רבעון שבו יפורט האם יש במטרותיו של הארגון או של מועסקיו "פעילות עוינת נגד המדינה". פעילות שכזו כוללת: קריאה להעמדה לדין של חיילי צה"ל בערכאות בינלאומיות; קריאה לחרם, למשיכת השקעות או לסנקציות על מדינת ישראל או על אזרחיה; שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית;

 

תמיכה במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל, ו"תעמולה תבוסנית" (עבירה הקבועה בחוק העונשין האוסרת בשעת לחימה הפצת ידיעות "שיש בהן כדי לערער את רוח חיילי ישראל ותושביה בעמידתם בפני האויב", וזאת בכוונה לגרום בהלה לציבור). גם הפרתה של הוראה זו מהווה עבירה פלילית שדינה קנס של 100 אלף שקל.

 

"תכלית החקיקה, כפי שעולה מהצעת החוק, היא 'להוציא אל מחוץ לגדר' ולתייג כמעיין 'בוגדים' ארגונים המקבלים תרומות או פרסים ממדינות ומארגונים זרים", כותב ינון בחוות דעתו, "וזאת על-ידי יצירת 'כינוי גנאי סטטוטורי' לחלק מארגוני החברה האזרחית בישראל, שחלקם מקדמים תפיסת עולם פוליטית ביקורתית, השונה מזו של הממשלה המכהנת, וחלקם מקדמים יוזמות שונות בתחום החברתי, המחקרי או הפילנטרופי, ונעדרים זיקה לזירה הפוליטית".

 

ינון מוסיף ומציין: "אין זה מקובל במדינה דמוקרטית לעשות שימוש בחקיקה לשם תיוג/'ביוש' שכזה, ובוודאי כאשר קבלת תרומות ופרסים כאמור אינה אסורה בדין הישראלי. בהקשר זה חשוב להזכיר כי אין מדובר בקבלת תרומות מגורמים עוינים לישראל, אלא ממדינות ידידותיות שחלקן אף תורמות למדינת ישראל ולצה"ל סכומים ניכרים".

 

היועץ המשפטי לכנסת מציין כי חקיקה בעניין הגברת השקיפות כבר מקודמת על ידי שרת המשפטים, וכי החידוש העיקרי בהצעה הנוכחית הוא הוספת כינוי הגנאי "שתול" וחיובן של עמותות "שתולות" להוכיח מדי רבעון כי הן ומועסקיהן אינם מקיימים פעילות עוינת נגד המדינה, כהגדרתה בהצעה.

 

בתגובה לחוות הדעת כתב ח"כ קיש ליועץ המשפטי לכנסת: "מצער שיועץ משפטי לכנסת מחליט להוציא חוות דעת פוליטית-אידיאולוגית ולא משפטית. מעבר מדוקדק על חוות דעתו בעניין חוק השתולים מגלה חוסר מקצועיות מהמדרגה הראשונה".

  

לטענתו, "היועץ המשפטי הרשה לאגנדה הפרטית שלו להתעלות מעל עבודתו ושליחותו כיועץ משפטי גרידא". קיש הוסיף: "היועץ המשפטי לא ימנע ממני ומהכנסת לנסות לחוקק את מה שנכון ואת מה שהציבור בישראל דורש: לשקף מימון עמותות וארגונים בישראל על ידי מדינות זרות ולפעול נגדם במידה והן פועלות לתמיכה בטרור או פעולה עוינת נגד מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
יוזם החוק, יואב קיש
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
מומלצים