שתף קטע נבחר

נתניהו: "בוקר טוב בוז'י". הרצוג: "מה אתם, חנונים?"

דיון מיוחד בכנסת הפך לקרב האשמות בין ראש הממשלה ליו"ר האופוזיציה. נתניהו אמר: "בוקר טוב בוז'י. אתם האחרונים לזהות את המציאות". הרצוג הוסיף: "מה אתם, חנונים? ספחו את השטחים! ונראה אז מה יהיה"

 

 

 

 

ראש הממשלה נתניהו, היום בכנסת (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ראש הממשלה נתניהו, היום בכנסת(צילום: עמית שאבי)

 

"חוק ההשעיה" שנועד לכאורה לאפשר את הפסקת כהונתם של הח"כים הערבים שנפגשו עם הורים של מחבלים פלסטינים, ממשיך להסעיר את המערכת הפוליטית בישראל. הערב (ד') הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לדיון 40 חתימות במליאת הכנסת כדי להגיב ליוזמה. ראש הממשלה תקף את יו"ר האופוזיציה ואמר: "בוקר טוב בוז'י. אתם האחרונים לזהות את המציאות". הכנסת אישרה בסופו של הדיון הסוער את הודעתו של ראש הממשלה ברוב של 42 תומכים מול 33 מתנגדים.

 

נתניהו אמר בנאומו: "אין היפרדות ביטחונית. ישראל צריכה להיות הגורם שאחראי על הביטחון בשטח. ישראל צריכה להיות זו שמקיימת הלכה למעשה את הפירוז. הכרה הדדית ופירוז הם שני עקרונות יסוד שבלעדיהם לא יכול להיות הסדר".

 

לאחר מכן עלה יו"ר האופוזיציה הרצוג לדוכן הנואמים ותקף בחזרה את נתניהו: "הבטחת שאתה 'מר ביטחון' חזק מול הטרור, הבטחת שתחסל את החמאס, הבטחת הרים והבטחת גבעות. מה מזה קיימת? - כלום. אפס. אנו בעיצומה של אינתיפאדה שלישית עם עשרות הרוגים ומאות פצועים. התרעתי על זה גם כאן בפניכם חברות וחברי הכנסת שוב ושוב. אבל אדוני ראש הממשלה, אתה לא זז. אתה משותק מפחד. אתה לא יוזם. אתה רק משחק על זמן. והזמן פועל לרעתנו".

 

ח"כ הרצוג בכנסת (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ח"כ הרצוג בכנסת(צילום: עמית שאבי)

ח"כ לבני במליאה (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ח"כ לבני במליאה(צילום: עמית שאבי)
 

הרצוג הוסיף: "אני יודע שהימין העמוק לא מסכים איתי. הימין העמוק חושב שדווקא סיפוח השטחים על תושביהם הפלסטיניים הוא הפיתרון" ושאל: "מי הפריע לכם לעשות את זה? הקמתם ממשלה על טהרת הימין! מי הפריע לכם להגשים את חזונכם? ממה אתם פוחדים? ביבי בנט, אריאל, סמוטריץ, אלקין, לוין, חוטובלי, מה אתם, חנונים? ספחו את השטחים! ונראה אז מה יהיה" הרצוג הוסיף כי "לנו יש חזון אחר. וכמה שתנסו להרוג אותו זה לא יעזור לכם. חזון שתי המדינות לא מת, אבל הוא לא יקרה מחר. בוודאי ובוודאי כל עוד אתה, מר נתניהו ואבו מאזן, פוחדים לזוז".

 

ח"כ ציפי לבני אמרה בדיון: "אני רוצה לפנות אליך ראש הממשלה. לא דיברנו באמת מאז פיטרת אותי בעילה המשונה שנפגשתי עם אבו מאזן. אני שמה בצד את הציניות המתבקשת כשאתה מתחנן עכשיו לפגישה עם אותו אבו מאזן תוך כדי גל טרור. אני רוצה לדבר עניינית: יש גל טרור של סכינים, לא איום אסטרטגי בהשוואה לאינתיפאדת המתאבדים המתפוצצים - אבל אם לא תפעל , לשם נגיע. אזרחי ישראל איבדו את תחושת הביטחון ואת רובם לא מעניינת האידיאולוגיה של הבית היהודי ועוד בנייה בהתנחלות מבודדת - הם רוצים שקט וביטחון".

 

 
לבני המשיכה לתקוף את נתניהו: "שנינו יודעים שהרעיונות של ליברמן ובנט הבית היהודי וחברי הליכוד הקיצונים לא יתנו ביטחון. הם רק יגבירו את המתח והבידוד. אבל אתה מחקה את ליברמן שהגיש את חוק ההדחה בכנסת הקודמת ורודף אחרי בנט. אתה רק מחזק אותם - הם הופכים למקור ואתה לחיקוי. הם תמיד ישיגו אותך".
 
יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון , יוזמת הדיון תקפה היום בחריפות את ראש הממשלה על קריסת מדיניות ניהול הסכסוך במסגרת דיון ארבעים חתימות במליאה בנוכחותו: "כבר שנים שאתה מנפק לנו מופע נודד של אפס עגול במנהיגות ופחדנות, ומציע לנו 'כדי להתמודד עם חיות הטרף' להקיף את עצמנו בחומות ומכשולים שמשמעותם סיפוח של 150,000 פלסטינים שחיים בשטח C. הממשלה שלך ממשיכה להצהיר שהיא תומכת בפתרון שתי המדינות, אבל אין אפילו חבר ממשלה אחד שבאופן אישי תומך בו. ההתנהלות הדיפלומטית של הממשלה שלך היא כמו של מישהו שמנסה למכור מכונית על בלוקים, לא מצליח במשך עשור, וממשיך לחשוב שהבעיה היא שהוא לא מצלם את האוטו בזווית הנכונה".
 
הסערה החלה בשבוע שעבר אחרי פרסום מפגש הח"כים של בל"ד עם הורי מחבלים פלסטיניים שביקשו לקבל את גופותיהם. על פי הצעת נתניהו, ניתן יהיה להשעות חבר כנסת מתפקידו אם פעל או הסית לטרור. אלא שלשם כך דרוש שינוי לחוק יסוד הכנסת, כדי שניתן יהיה להשעות חבר כנסת ברוב של 90 חברים.

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה מבל"ד אמר אתמול באולפן ynet: "אף אחד לא עשה לנו טובה שאנחנו בכנסת. יש מכונה משומנת של תעמולה מבית נתניהו, שלצערי התקשורת הישראלית נופלת בה. לא התהדרנו בפגישה (עם הורי המחבלים, מ"א), רק עשינו עבודה פרלמנטרית. נפגשנו עם השר שאמר שיש חילוקי דעות עם המשפחות בעניין הקבורה וסדרי הקבורה".

 

הבוקר פרצה מהומה בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, על רקע היוזמה. חברי האופוזיציה זעמו על הכוונה להוביל את ההצעה בשם הוועדה כולה, ותקפו את היו"ר ניסן סלומינסקי. "עלה לכם הדם לראש. ההצעה (החוק, מ"א) הובאה בעידנא דריתחא", אמרה לו ח"כ מיכל רוזין (מרצ).

 

ח"כ אורן חזן ענה לה: "את עוכרת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
נתניהו במליאה, היום
צילום: עמית שאבי
מומלצים