שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מדריך: הכירו את המיתוסים בלקיחת משכנתא
  ריבית נמוכה זה עדיף, החזר נמוך זה מתבקש, ריבית קבועה יוצרת תשלום קבוע. אז זהו - שלא בהכרח: לפני שאתם לוקחים משכנתא, הנה כמה מיתוסים שרצוי לנפץ

  בשיתוף לאומי למשכנתאות

   

  שנת 2015 הייתה שנת שיא במכירת דירות, מה שמצביע על הביקושים הגבוהים לדיור בישראל. רגע לפני שגם אתם נכנסים לשוק הנדל"ן ופונים לבנק כדי לתכנן את המשכנתא במטרה לרכוש את בית החלומות שלכם - אספנו עבורכם כמה מיתוסים נפוצים על נטילת משכנתאות.

   

  כל מה שרציתם לדעת על משכנתאות בעמוד מיוחד

   

  "צריך לדרוש את הריבית הכי נמוכה"

  הלוואות משכנתא ניתנות במסלולים בריבית קבועה ובריבית משתנה. כאשר מקבלים הצעה לריבית נמוכה במשכנתא, יש לבדוק לאיזו תקופה מובטחת הריבית. למעט מקרים שבהם המשכנתא בריבית קבועה ושאינה צמודה למדד, ההחזר החודשי ישתנה בהתאם לשינויים בריבית ולשינויים במדד המחירים לצרכן. אז מה הבעיה? גם אם תתחילו לשלם את התשלומים על המשכנתא בריבית נמוכה, הם עלולים לזנק בהמשך בצורה משמעותית.

   

  "צריך לקחת משכנתא עם החזרים נמוכים"

  כמו בסוגיית הריבית, לא כל מה שנמוך הוא נכון עבורכם. כשאתם בוחרים את תקופת ההלוואה, אתם משפיעים על גובה ההחזר החודשי - כך שאם המשכורת שלכם מצריכה מכם החזר חודשי נמוך, תצטרכו לשלם אותו לאורך חודשים רבים יותר. הבעיה היא שמבחינת סך התשלומים עבור הלוואת המשכנתא, ככל שהתקופה קצרה יותר - כך סך ההחזרים נמוכים יותר. לכן, ככל שהתקופה ארוכה יותר - כך תצטרכו לשלם יותר בסופו של דבר, גם אם מדי חודש הסכום נראה לכם קטן.

   (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  (צילום: Gettyimages)

  "צריך לקחת הלוואה גבוהה יותר מסכום המשכנתא"

  נכון שאם תיקחו הלוואה גדולה יותר, תוכלו "לכסות" הוצאות בלתי צפויות בעת רכישת הדירה, כמו שיפוצים, שדרוג המפרט הטכני ועוד. אבל האמת היא שסכום הלוואת המשכנתא צריך להיות הסכום שצריך כדי שלא תיתקלו בבעיה להחזיר את התשלומים. כשמחשבים את הסכום הרצוי במסגרת ההלוואה צריך לקחת בחשבון, בנוסף למחיר הדירה, השיפוצים והשדרוג, עוד הוצאות כמו הובלות, מס רכישה, שכר טרחה למתווך או לעורך דין ועוד.

   

  "התשלום החודשי במשכנתא בריבית קבועה הוא קבוע"

  קיימים שני סוגים של הלוואה בריבית קבועה: הלוואה בריבית קבועה צמודה למדד; והלוואה בריבית קבועה שאינה צמודה למדד. לכן המיתוס הזה לא תמיד נכון. בהלוואות בריבית קבועה שלא צמודה למדד, ההחזר החודשי אינו משתנה לאורך כל תקופת ההלוואה. אבל בהלוואה בריבית קבועה צמודה למדד, התשלום החודשי משתנה בהתאם לשינויים במדד. מה זה אומר? שבתקופות שבהן האינפלציה יכולה להיות גבוהה, ההחזר החודשי יכול לעלות בצורה משמעותית.

   

  "כל הרוכשים מקבלים את אותם התנאים"

  זה נכון שכל מי שמגיע עם הון עצמי נדרש יכול לבקש משכנתא, אבל הבנק מציע תנאים שונים לעסקאות שונות. זה תלוי במספר משתנים כמו מטרת ההלוואה, שיעור המימון הנדרש, יחס ההחזר בין ההכנסה להחזר על המשכנתא ועוד.

   

  "יש סניפים שנותנים הצעות טובות יותר"

  אם החלטתם שאתם רוצים לרכוש דירה ופניתם לסניף הבנק שלכם כדי להגיש בקשה למשכנתא - אתם לא צריכים "לטייל" בין הסניפים. כאשר אתם מגישים בקשה, היא מוזנת למערכת המחשוב של הבנק ולרוב ולא יתאפשר לכם להגיש בקשה בסניף אחר".

   

  בשלים לפנות לבנק לקבל הצעה? ריכזנו עבורכם כמה טיפים לשיחה עם בנקאי המשכנתאות

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים