שתף קטע נבחר

נסראללה: מכל האמוניה בחיפה הוא הפצצה הגרעינית שלי

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה מאיים הערב שהוא עלול לפגוע קשות בישראל באמצעות מתקפה על מכל האמוניה במפרץ חיפה. בנאום דרך מסכי ענק, ציטט נסראללה מומחה ישראלי, וציין כי ללבנון יש מעין פצצה גרעינית וכל טיל שייפול על המכל הזה יביא לפגיעה הדומה לזו של פצצה גרעינית

 

 

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה מאיים הערב (יום ג') שהוא עלול להנחית מכה קשה על ישראל באמצעות פגיעה במכל האמוניה שבמפרץ חיפה. בנאום דרך מסכי ענק בדרום ביירות ציטט את אחד המומחים הישראליים שדיבר על כך שהתושבים בחיפה חוששים מהתקפה קטלנית על מכל האמוניה שמכיל יותר מ-15 אלף טונות של גז שעלולה להביא למותם של רבבות. אותו מומחה הגדיר זאת "פצצה גרעינית" ונסראללה אמר שכיום ללבנון יש מעין פצצה גרעינית וכל טיל שייפול על המכלים הללו יביא לפגיעה הדומה לזו של פצצה גרעינית. הוא הדגיש כי במלחמת לבנון השנייה חיזבאללה נמנע מפגיעה במכל.

 

חשופים בעורף: הטיל שישרוף את המפרץ

 

ההמונים הריעו לנסראללה ()
ההמונים הריעו לנסראללה

 

את הדברים אמר נסראללה במסגרת הטקס השנתי שמקיים ארגון הטרור השיעי בפרבר הדרומי של ביירות לזכרם של "הרוגי ההתנגדות הבכירים". הם כוללים את מזכ"ל הארגון לשעבר, עבאס מוסאווי, שחוסל לפני 24 שנה על ידי ישראל, בכיר הארגון לשעבר, השייח רארב חרב שחוסל ב-1984, וגולת הכותרת של הטקס - ראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה, עימאד מורנייה, שחוסל בדמשק בפברואר 2008. בימים אלה מציין הארגון שמונה שנים לחיסול של מורנייה שאותו הוא ייחס לישראל. השנה הטקס מתקיים תחת הסיסמה "התנגדות שאינה מובסת".

מכל האמוניה בחיפה, כלי נשק נוסף של חיזבאללה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
מכל האמוניה בחיפה, כלי נשק נוסף של חיזבאללה(צילום: גיל נחושתן)
  

"זו פצצה גרעינית במובן הזה שכמה טילים פלוס כמה מכלים של אמוניה בחיפה והתוצאה תהיה כמו של פצצה גרעינית", אמר נסראללה, ושלח מסר ישיר לרמטכ"ל: "אתה, איזנקוט, יכול להרוס את הדאחיה. יש לך את חיל האוויר החזק ביותר, יש לך כמה טילים שאתה רוצה ויש לך כמה אמצעים שאתה רוצה, אבל אנחנו בכמה טילים יכולים לנסות את זה (לפגוע במכל אמוניה - ר"ק). זו דוגמה אחת שנמצאת בהקשר של חיפה. זו דוגמה אחת בלבד מתוך כמה דוגמאות".

 

לדבריו, "כל הבכירים הישראלים משלימים עם כך שלהתנגדות יש טילים שמכסים כל מקום בפלסטין הכבושה. עלינו לשמור על היכולת הזו ועלינו להיאחז בה כיוון שהיא מונעת את מלחמת לבנון השלישית. כמו שאמרתי לכם ביום השנה לזכר חללי אל-קונייטרה, אנחנו לא חותרים למלחמה ולא רוצים מלחמה. באסטרטגיה של ההתנגדות אין מלחמה מהסוג הזה, אבל עלינו להיות מוכנים למלחמה כדי למנוע אותה, ואם היא תפרוץ - אז כדי שנוכל להתמודד עמה ולהכשיל אותה".

 

מזכ"ל חיזבאללה הוסיף וציטט את המומחה הישראלי שלדבריו אמר כי "התושבים בחיפה חוששים מהתקפה קטלנית אם תהיה מלחמה וגם אם לא תהיה מלחמה. הם פוחדים בכל מקרה. הם חוששים מהתקפה קטלנית על מכלים גדולים עם חומר האמוניה. זה נמצא בחיפה וייתכן שגם אחרי חיפה. המכלים האלה מכילים 15 אלף טון של גז שיגרמו למותם של עשרות אלפי תושבים". אותו מומחה ישראלי, לדברי נסראללה, מתח ביקורת על כך שממשלת ישראל מזניחה 800 אלף אנשים שנמצאים בסכנה, "במקום להעביר את המכלים הם מוסיפים תשתיות רגישות".

 

נסראללה טען גם כי המלחמה הפסיכולוגית, כלשונו, של ישראל בעניין מלחמת לבנון השנייה לא מועילה. "אנחנו לא ניסוג ולא ניכנע ולא ניחלש", אמר. "אנחנו נמשיך במוכנות שלנו מבחינת היכולות הצבאיות שלנו בכמות, בכוח האדם ומבחינה חומרית".

מפרץ חיפה (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
מפרץ חיפה(צילום: גיל נחושתן)
 

הוא ניתח את הסיבות שמונעות לטענתו מישראל לצאת למלחמת לבנון השלישית אף שהעיתוי כביכול משחק לטובתה. "ישראל של אחרי מלחמת לבנון השנייה יוצאת למלחמה רק כשהיא מאמינה שהניצחון יהיה מוחלט", אמר, וטען כי ישראל לא יכולה לחיות עם הפגזות שיימשכו חודשים ארוכים על תל אביב. לדבריו, חיזבאללה מונע ניצחון ישראלי מהיר ובכך מונע מלחמה.

 

עיריית חיפה: שמחים על העלאת הנושא לסדר היום

נסראללה טען גם כי ישראל מעורבת במלחמה בסוריה. "ישראל, שהיא שותפה למלחמה בסוריה, נכשלה עד כה", אמר. "המטרה של ישראל הייתה להפיל את אסד וזה לא התממש". לדבריו, "יש קונצנזוס בישראל שכל אופציה היא טובה יותר מההישארות של משטר אסד". נסראללה הוסיף בהקשר זה כי יש תמימות דעים בין ישראל, טורקיה וסעודיה שלא מוכנות בשום אופן לאפשרות שמשטר אסד יישאר.

 

עם זאת הוא ציין כי בשבועות האחרונים יש מגמה חדשה בישראל ובוועידות בנושא סוריה כי לא ניתן להפיל את אסד, אז עלה רעיון חדש שהוא "לחלק את סוריה לארבע מדינות קטנות. מדינה עלווית, מדינה סונית, מדינה דרוזית ומדינה כורדית". נסראללה הגדיר זאת גם כן כחוצפה.

 

לאחר מלחמת לבנון השנייה הזמינה עיריית חיפה דו"ח מחברה בריטית, שנועד להעריך סיכונים באירוע שנוגע למכל האמוניה בלבד. ללא התחשבות בכמות האוכלוסייה ובצפיפותה באזור, העריכה החברה כי פריצה במכל תוביל להתפשטות ענן למרחק של יותר מ-16 ק"מ - טווח שכולל את העיר עכו וצפונה ממנה. "מחקרים שנערכו בסוף שנות התשעים העריכו 70 אלף נפגעים", אמר בעבר ל-ynet פרופסור עמוס נוטע מהטכניון. "דו"ח מבקר המדינה מ-2003 מדבר על מספרים גבוהים יותר".

 

מעיריית חיפה נמסר הערב בתגובה: "אין אנו חושבים כי צריך לנהל את המדינה על פי נאומי הרהב של נסראללה, אך אנו שמחים על הסיוע להעלאת הנושא החשוב והמדאיג לסדר היום, גם אם הוא מגיע מאדם מבוהל שכבר שנים נחבא בבונקר שלו בלבנון".

 

בהכנת הידיעה השתתף אחיה ראב"ד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים