שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הפקה חבולה: ארז תדמור על "ארץ פצועה"

  מכרם חורי בן ה-70 חטף מכות על סט, דביר בנדק ניתץ חלון זכוכית במרפקו, ועל רועי אסף הושלכו ביצים - שחקני דרמת האקשן "ארץ פצועה" הקריבו את עצמם אך יצאו ללא פגע מהצילומים, ואפילו רצו עוד. הבמאי ארז תדמור מספק הצצה להפקה ומקווה "שבעתיד יסתכלו על הסרט הזה כסרט שקרה פעם"

  קציני משטרה מושחתים, חקירות מח"ש, פיגוע, קריאות לנקמה ואפילו אלימות נגד רופאים - כל אלה נושאים שמשתלבים באופן יומיומי במהדורות החדשות בטלוויזיה, וגם בדרמת האקשן הישראלי החדשה "ארץ פצועה". ארז תדמור, שזכה בפרס אופיר לבמאי הטוב ביותר אשתקד על הסרט שיצר, מביע תקווה שהסוגיות האקטואליות שהעלה, יהיו זיכרון נשכח בעתיד - נוכחות רק על מסך הקולנוע ולא במציאות.  

   

  "את הסרט 'ארץ פצועה' כתבתי למעשה החל משנת 2003", מספר תדמור, שכתב את התסריט ביחד עם שלמה אפרתי, "מאז עצרנו, חזרנו - בעקבות כל מיני אירועים שעברו בארץ. אני מקווה שעוד כמה שנים, ואפילו ממש בקרוב, יסתכלו על הסרט הזה כסרט שקרה פעם, נושאים שקרו פעם, ודברים שלא קורים בהווה - כמו היום שאנשים רואים את הסרט ואומרים וואו זה בדיוק מה שקורה עכשיו. נקווה שיסתכלו לאחור ויגידו זהו יפה שעשו סרט על התקופה ההיא של פעם".

   

  "ארץ פצועה" מלווה קצין מבטיח במשטרת חיפה (רועי אסף) במהלך כמה ימים בהם הוא מתבקש על ידי מח"ש להקליט את חברו ומפקדו (דביר בנדק), המנסה לשכנעו לחבור אליו בעסקה מושחתת עם עבריינים. פיגוע התאבדות בבית קפה מפר את המהלך, ובמשך יממה מתוחה במיוחד נדרש הקצין הצעיר לחצוץ בין המחבל שנותר בחיים בחדר הניתוח - כי זו המשימה, לבין הורים של פצועים שמאושפזים באותו בית חולים, וכן קרובים אליו ששכלו את יקיריהם בפיגוע.

   

  ארז תדמור עם רועי אסף ודביר בנדק על הסט (צילום: אוהד רומנו) (צילום: אוהד רומנו)
  ארז תדמור עם רועי אסף ודביר בנדק על הסט(צילום: אוהד רומנו)

  במאים נוספים מספרים על סרטיהם ב-ynet:

   

   

  אף שנושאי העלילה נובעים מהמציאות הישראלית, נדרשה עבודה מורכבת כדי לכנס אותם לכדי יצירה קולנועית אחת.

   

  מי שסייעו לתדמור רבות בניסיון להפוך את הסרט לאמין הם השחקנים. רועי אסף, שזכה בפרס אופיר לשחקן הטוב ביותר, יצא כהכנה לתפקיד לסיורים משטרתיים ביפו, שבמהלכם אף נזרקו ביצים על האנשים במדים (חוויה אותה שיחזר באחת הסצנות בסרט). קרן ברגר, הישאם סולימאן ומיקי לאון שמגלמים את הצוות הרפואי בסרט, התלוו לאחיות ורופאים בשעת עבודתם בחדר הניתוח - כך מדווח תדמור.

   

  רועי אסף ודביר בנדק ב"ארץ פצועה" (צילום: אוהד רומנו) (צילום: אוהד רומנו)
  רועי אסף ודביר בנדק ב"ארץ פצועה"(צילום: אוהד רומנו)
   

   

  בנוסף לכך, מכרם חורי ממש הקריב את גופו לטובת הצילומים. תדמור נזכר בסצנה אלימה בה סגן בית החולים שמגלם חורי מוכה על ידי חוליגן שאורב לו, וצולמה תחילה מרחוק בהשתתפות פעלולן שנדרש לספוג חבטות ובעיטות נועזות. כשהשחקן הוותיק הגיע לסט, ביקש להצטלם בעצמו וביצע זאת באופן אמין במיוחד. "מה שקרה שם זה נס", מספר הבמאי, "פתאום רואים בן אדם בן 70 ששולט במכות. לא ראיתי בחיים שלי דבר כזה. זה נראה כל כך אמיתי שאפילו התקרבנו. ולא קרה לו שום דבר. בסוף הטייק, כולם מחאו לו כפיים והוא אמר 'יאללה עוד טייק'. אני התפקעתי מצחוק, כי היה לי לא נעים קודם".

   

  מלבד חורי, גם דביר בנדק הראה איכויות גופניות מרשימות. השחקן שהשיל במהלך הצילומים כ-30 ק"ג נחלץ לעזרת תדמור בצילומי סצנה אחת בה היה אמור לנפץ במרפקו שמשה של מכונית. לוח זכוכית שהוכן לצורך כך מסוכר נשבר רגע לפני. את המשבר פתר בנדק שהתנדב לשבור חלון מזכוכית אמיתית, והציע אף לעשות זאת שוב בטייק נוסף. על כך, על גיבוש סצנות האלימות, ועל העיצוב המיוחד של בית החולים בסרט - בכתבת הערות הבמאי עם ארז תדמור על "ארץ פצועה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד רומנו
  ארז תדמור בצילומי "ארץ פצועה"
  צילום: אוהד רומנו
  לאתר ההטבות
  מומלצים