שתף קטע נבחר

מקיים סקס לא מוגן? המדינה תממן לך תרופה נגד איידס

בקרוב: אנשים המקיימים יחסי מין לא מוגנים יקבלו תרופה בשם PREP שמונעת כמעט לחלוטין הידבקות ב־HIV. זוהי אחת ההמלצות של ועדה המייעצת למשרד הבריאות בנושא האיידס, כך מדווח הבוקר ידיעות אחרונות

אנשים שנמצאים בסיכון גבוה להידבק ב־HIV, הווירוס הגורם לאיידס, יקבלו טיפול מונע לפני קיום יחסי מין לא מוגנים. זוהי אחת ההמלצות של ועדה המייעצת למשרד הבריאות בנושא האיידס, שתגיש בקרוב את מסקנותיה למנכ"ל המשרד. חברי הוועדה מאמינים שבכך ניתן יהיה לצמצם את מספר הנדבקים בנגיף.  

 

חברי הוועדה ממליצים לאשר טיפול מונע לאוכלוסיות בסיכון באמצעות טיפול בשם PREP, הנחשב לדבר הקרוב ביותר לחיסון נגד האיידס. מחקרים מצאו שתרופה זו, אם היא נלקחת לפני קיום יחסי מין לא מוגנים עם נשאי HIV, מונעת כמעט לחלוטין הדבקה.

 

הוועדה ממליצה לתת את התרופה למאות גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים ולאנשים ממדינות אנדמיות שביקשו פעמים רבות מהרופא שלהם תרופות PEP 

— תרופות "הבוקר שאחרי", כאלה שניתן לקחת 48 שעות לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים במטרה להקטין את הסיכוי להידבקות ב־HIV. במערכת הבריאות מתכוונים לממן את תרופות ה־PREP לאוכלוסייה שבסיכון, כדי לצמצם בשיעורי ההדבקה.

 

טיפול מקובל בארה"ב ובצרפת

הטיפול הזה מקובל כיום בצרפת ובארה”ב, וההערכה היא שעוד ועוד מדינות בעולם המערבי יבצעו מהלך דומה. "בשנים האחרונות נרשמה עלייה במספר הנדבקים ב־HIV בקרב האוכלוסייה הגאה”, אומר חבר בוועדה. “במקום שכל שנה יתווספו עוד 100 נשאים, אותם אנשים פשוט ייקחו את הטיפול התרופתי ויימנעו מהידבקות. בדרך זו, בתוך כמה שנים מספר הנשאים יירד דרמטית".

 

מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, ד"ר יובל לבנת, אמר: "הטיפול המונע ל־HIV הוא בבחינת מהפכה, שכן קיים קונצנזוס בקהילה המדעית שהוא מפחית את הסיכון להדבקה בנגיף באופן כמעט מוחלט. בהחלט בשלה השעה להכללת הטיפול גם בישראל, ככלי נוסף למניעת הידבקות ב־HIV באוכלוסיות בסיכון גבוה".
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
התרופה שתבלום את האיידס
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים