שתף קטע נבחר

רצח אבו חדיר: הנאשם המרכזי אחראי למעשיו

שלושה חודשים לאחר שנדחתה הרשעתו של יוסף חיים בן דוד ברצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר הושלמה חוות הדעת שחיבר הפסיכיאטר המחוזי בעניינו של הנאשם. בחוות הדעת נקבע כי בן דוד אחראי למעשיו

ניתן ההכשר להרשעה ברצח: הפסיכיאטר המחוזי בירושלים קבע כי יוסף חיים בן דוד (30), הנאשם המרכזי ברצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר, אחראי למעשיו וכשיר לעמוד לדין. כך פורסם אמש (יום ב') לראשונה בחדשות ערוץ 2. הפסיכיאטר המחוזי גם ציין בחוות הדעת כי בן דוד מתחזה ואינו אמין.

 

חוות הדעת של הפסיכיאטר המחוזי הושלמה ביום חמישי שעבר - כמעט שלושה חודשים אחרי שבית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי בן דוד ביצע את המעשה, אך לא הורשע בשל חוות דעת פסיכיאטרית קודמת שהגישו פרקליטיו בנוגע לשפיותו. חוות הדעת החדשה תוצג לשופטים, שאמורים לקבוע אם בן דוד מורשע ברצח ובהתאם לכך לגזור את דינו.

בן דוד. כשיר לעמוד לדין (צילום: אוהד צויגנברג  "ידיעות אחרונות") (צילום: אוהד צויגנברג
בן דוד. כשיר לעמוד לדין(צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות")

מיד לאחר הדרמה שהתחוללה בבית המשפט המחוזי בירושלים בנובמבר אמר חוסיין אבו חדיר, אביו של הקורבן, כי "הפשע הזה לא יכול לחכות בבית המשפט שנה וחצי ויומיים לפני הוא מביא חוות דעת שהוא משוגע. איפה הוא היה לפני שנה? אני מפחד שבית המשפט יזכה אותו. כמו שאמר קהלת שלכם, הכול הבל הבלים. אני פוחד שייצאו עוד בן דוד כאלה אם בית המשפט לא מרתיע".

 

בתחילת החודש נגזרו עונשיהם של צעיר ונער שהיו מעורבים בהצתה למוות של הנער הפלסטיני. על צעיר בן 18, שהורשע ברצח אבו חדיר, נגזר מאסר עולם ועוד שלוש שנות מאסר בגין ניסיון חטיפת הילד מוסא זלום. על מורשע שני ברצח, נער בן 17, נגזרו 21 שנות מאסר. משך המאסר נקבע בהתאם למעורבותו הפחותה ברצח.

 

השופטים יעקב צבן, רבקה פרידמן-פלדמן ורפי כרמל כתבו בגזר הדין כי "המעשים שעשו הנאשמים הם קיצוניים בחומרתם, מעוררים שאט נפש, מזעזעים. שני נערים הקרובים לגיל 17 מתנפלים על נער צעיר מהם, כובלים אותו גוררים אותו לרכב מתגברים ביחד ובכוח על התנגדותו, לוחצים את גרונו וחונקים אותו דקות ארוכות. הם ראו והיו מודעים כי קורבנם נלחם על חייו וכי האוויר אוזל והמשיכו ללחוץ עד שאיבד את ההכרה, ולבסוף הוכה ונשרף למוות".

 

עוד ציינו השופטים כי "המעשים אינם מקריים אלא מתוכננים, הצטיידות באזיקונים, לום, חומרי בעירה, שעות של איתור קורבן, ונסיעה שנמשכה דקות ארוכות עד ליער". השופטים הסכימו כי יוזם האירועים הוא יוסף חיים בן דוד, הנאשם המרכזי, אך הוסיפו כי "השניים היו נלהבים להצטרף אליו ועשו כן בנפש חפצה".

אבו חדיר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אבו חדיר(צילום: רויטרס)

בכתב האישום שהוגש נגד השלושה על-ידי התובע, עו"ד אורי קורב, שבועיים לאחר הרצח, הגדירה הפרקליטות את מעשיהם "יציאה לציד אדם". הרצח בוצע בלילה שבין 1 ל-2 ביולי 2014, לאחר הלוויותיהם של שלושת הנערים שנחטפו בגוש עציון ונרצחו – אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל. השלושה נסעו בין שער שכם, ואדי ג'וז ובית חנינה, עד שלבסוף הגיעו לשועפט. הם הסתובבו בשכונה

במשך 20 דקות והתווכחו ביניהם את מי לחטוף. אחד מהם אמר: "בואו נחטוף צעיר. אישה צועקת יותר מגבר".

 

לפי כתב האישום, סמוך ל-3:45 הבחינו באבו חדיר. שניים מהנאשמים ירדו מהמכונית ופנו אליו במטרה לוודא כי הוא ערבי. אבו חדיר חשד בהם, לכן התקשר לדודו וניסה להתרחק, ולכן הכו הנאשמים אותו והכניסו אותו למכונית חרף התנגדותו. במהלך המאבק בעט הקורבן בראשו של אחד הנאשמים, שבתגובה הטיח בקורבן שהוא ישלם על הבעיטה, ואחר צעק לעברו: "תגמור אותו".

 

במהלך הנסיעה ליער ירושלים חנק אחד מיושבי הרכב את אבו חדיר, עד שהתעייף וחברו סייע לו. בעקבות זאת התערפלה הכרתו של הקורבן עד שאבדה לחלוטין. מעט לפני כניסתם ליער ירושלים, ביקש הנאשם הבגיר משני הנערים לקבל לידיו את מכשיר הטלפון של הקורבן. הוא זרק את הסוללה והשמיד את הכרטיס.

 

לפי כתב האישום, ברגעים האחרונים לפני הרצח היכה הנאשם המרכזי את אבו חדיר וקרא לעברו: "זה בשביל שלהבת פס, זה בשביל משפחת פוגל, זה בשביל שלושת הנערים החטופים". לאחר מכן שרפו החשודים את הנער בעודו בחיים.


פורסם לראשונה 22/02/2016 21:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג  "ידיעות אחרונות"
אבו חדיר ובן דוד
צילום: אוהד צויגנברג "ידיעות אחרונות"
מומלצים