שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  קיבלתם חוזה עבודה? היזהרו מהמוקשים
  מצאתם עבודה בשעה טובה והגעתם למעמד החתימה על החוזה - אז כיצד תוודאו שתקבלו בו את המקסימום ממקום העבודה החדש? שאלות ותשובות

  חיפשתם עבודה במשך חודשים ארוכים, ביליתם בפייסבוק ובלינקדאין, חרשתם את כל אתרי הדרושים והמייל שלכם עבד שעות נוספות. ואז, אחרי ניסיונות רבים ואכזבות רבות, הכל התחבר לכם - עברתם ריאיון טלפוני מקדים, ראיון טכני, מבחן מקצועי, פגישה עם מנהלת משאבי אנוש, מרכז הערכה, ממליצים - והגעתם למצב המיוחל של קבלת חוזה, כשרק חתימה עליו מפרידה ביניכם לבין המשרה הנכספת.

   

  לכתבות נוספות בערוץ קריירה

   

  אלא שזה אולי השלב החשוב מכולם ובניגוד למקובל לחשוב יש לכם המון השפעה עליו ועל תנאיו. אז איך דואגים לכך שתקבלו את המקסימום אחרי כל הטרחה ותיהנו במשך שנים מתשומת לב שתסתכם בשעה? לפניכם שאלות ותשובות:

   

  על בסיס מה משולמות ההפרשות הסוציאליות? שכר יסוד או שכר כולל (יסוד+שעות נוספות)?

   

  זו נקודה חשובה מאוד לבדיקה. הסכם ההעסקה יכול לקבוע שההפרשות הן רק על סמך שכר היסוד. משמעות הדבר היא שהזכויות הסוציאליות ייפגעו, כי יחושבו מתוך שכר נמוך יותר. לכן כדאי לבקש שההפרשות יחולו על השכר הכולל. במקרה הכי גרוע יגידו לכם שזה ככה לכל עובדי החברה.

   

   (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  כדאי לקחת רכב חברה בליסינג או לא?

   

  לבחירה הזאת יש מספר השלכות משמעותיות:

   

  1. הקטנת שכר הברוטו:כל מעביד ינכה סכום שונה, בדרך כללכ-3,500 שקל, תלוי ברכב (קטן/גדול) ובהסכם הקיים עם חברת הליסינג.

   

  2. הוספה של שווי הרכב לעלות השכר ברוטו (= הגדלת התשלום למס ההכנסה).

   

  3. ויתור על הפרשות סוציאליות בגובה סכום הניכוי מהברוטו (3,500 שקל בדוגמא)

   

  כמו כן, חשוב להבין את הסוגיות הנלוות: האם יש הגבלה מסוימת על דלק או קילומטראז'? האם המעסיקמשלם עלנסיעה בכביש 6? ועל מי חל הקנס במקרה של החזרת הרכב במהלך תקופת ההעסקה? באחרונה השתנה לרעה חישוב המס שהעובד משלם על הרכב, כך שהכדאיות של רכב חברה בדרך כלל פחותה. כדאי לשקול לא להתפתות לקחת רכב חברה ולבקש את שוויו בכסף לשכר (ניתן לבדוק ליסינג פרטי).

   

  האם ימי חופש ניתנים למשא ומתן?

   

  בוודאי! ימי החופש שלכם שווים הרבה, כך שיש חשיבות למספרם. בפרט אם השכר אינו לשביעות רצונכם, יש כאן פתח מעולה למיקוח חלופי. חשוב להבין שבשכר ברוטו של 22,000 שקל למשל, שווי יום חופש בודד היא כ-1,000 שקל ברוטו.

   

  קרן השתלמות חלה עד תקרה או על כל שכר?

   

  הפרשה של קרן השתלמות על כל השכר (בהנחה שהשכר הינו מעל 15712 ש"ח) היא יתרון גדול שכן היא עוד כסף שהמעביד משלם לך (7.5%) ופטור ממס אחרי שש שנים.

  לקחת רכב ליסינג או לא? (צילום: יהונתן צור) (צילום: יהונתן צור)
  לקחת רכב ליסינג או לא?(צילום: יהונתן צור)

  מה משמעות "ימי מחלה לפי חוק"?

   

  מדינת ישראל קבעה שעל ימי מחלה מתבצע תגמול מלא רק החל מהיום הרביעי. עם זאת, ברוב חברות ההייטק נהוג לשלם כבר החל מהיום הראשון כנגד הצגת אישור מחלה. נסו לעגן זאת בהסכם האישי שלכם, כדי שלא תיפגעו בתלוש השכר.

   

  הובטח בונוס או עדכון שכר?

   

  אם התשובה חיובית, חשוב מאוד להגדיר יעדים חד משמעיים לקבלת בונוסבחוזה ולחילופין לדאוג שתצויין במפורש העלאתהשכר לאחר פרק זמן מוסכם. הגדרה כזו תמנעחילוקי דעות עתידיים ואי נעימויות מיותרות.

   

  יש החזרי נסיעות?

  הקפידו לוודא שמצויינות בחוזה שלכם ההסכמות על החזרי נסיעות. הסכום המרבי לנסיעות לפי החוק הוא 26.40 שקל (לכל הנסיעות הנדרשות או למחיר "חופשי חודשי", לפי הזול מביניהם). אם העלות בפועל גבוהה יותר, בקשו מהמעסיק להשלים.

   

  סעיף 14 - טוב או רע?

  היתרון הגדול בשבילכם הוא שאם תתפטרו מיוזמתכם, עדיין תקבלו פיצויי פיטורין. החיסרון הואשאם תפוטרו, הפיצויים ישולמו לפי מה שנצבר בקופה בלבד ולא לפי מכפלת השכר אחרון במספר חודשי העסקתכם.

   

  לאחר שעמדתם על כל הסוגיות הללו,הגעתם להבנות על הצד הטוב ביותר וחתמתם בלב שלם על החוזה, אל תשכחו לבקש עותק. חשוב כמובן שיהיה חתום גם על ידי המעסיק.שמרו עליו אצלכם בבית בתקופת ההעסקה על כל צרה שלא תבוא. בהצלחה בחיפושים וגמר חתימה טובה.

   

  הכותבת היא מרב לייפר, מנכ"לית חברת ההשמה להייטק see.V

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "קיבלתם חוזה עבודה? היזהרו מהמוקשים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים