שתף קטע נבחר

ראש אמ"ן: המצב בעזה מידרדר ומסכן את ישראל

בסקירה ביטחונית שערך אלוף הרצי הלוי לחברי ועדת חוץ וביטחון, הוא אמר כי "המצב ההומניטרי ברצועה הולך ומידרדר, ואם זה יתפוצץ, זה יהיה כלפי ישראל"

ראש אמ"ן מזהיר כי המצב ההומניטרי ברצועת עזה מסכן את ישראל. במהלך דיון סגור וסקירה בטחונית שערך הבוקר (ג') אלוף הרצי הלוי לחברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, הוא אמר כי "המצב ההומניטרי בעזה הולך ומידרדר, ואם זה יתפוצץ, זה יהיה כלפי ישראל".

 

סקירתו של ראש אמ"ן נערכה על רקע החששות מהתעצמות חמאס בגבול הרצועה ומחפירת מנהרות חוצות גדר. רק אתמול אמר שר הביטחון משה (בוגי) יעלון: "אנחנו לא משלים את עצמנו, חמאס חופר מנהרות התקפיות".

השלכות מסוכנות לעוני בעזה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
השלכות מסוכנות לעוני בעזה(צילום: AFP)

בסקירה הראשונה שהציג בפני ועדת החוץ והביטחון הסכים הלוי עם דו"ח של האו"ם שקבע כי אם המצב ברצועת עזה לא ישתנה, בשנת 2020 היא תהפוך למקום שאינו ראוי למגורים. הוא התריע כי שיקום הרצועה מתנהל לאט מדי וכי זהו הגורם המרסן החשוב ביותר.

 

ראש אמ"ן טען כי "הפלסטינים עושים הכול כדי לגרור את ישראל למהלך בינלאומי חד-צדדי, במועצת הביטחון או דרך היוזמה הצרפתית, שיכפה על ישראל הסדר מדיני". הוא הוסיף כי בראייתם של הפלסטינים בגדה, מצבם הכלכלי טוב בהשוואה לשכניהם במדינות ערב, אך הם מסתכלים על ישראל ורוצים מצב כלכלי יותר טוב, ויותר מכך, הם רוצים מדינה והם לא יסתפקו רק בשיפור כלכלי.

 

עם זאת הדגיש הלוי כי חמאס אינו מעוניין במלחמה עם ישראל – ואף להיפך. הוא טען כי חמאס פועל לרסן פלגים אחרים ברצועה וציין כי הארגון מנע ירי תגובה גם לאחר עימותים על הגדר שבהם היו הרוגים בצד הפלסטיני.

 

ח"כ מרב מיכאלי, חברת ועדת חוץ וביטחון, אמרה על דברי אלוף הלוי: "ראש אמ"ן בסך הכול אומר את אותם דברים שאנחנו שומעות מראשי כל מערכת הביטחון כבר שנים - באין אופק מדיני יש סכנה להתגברות הטרור. זאת לא דעה פוליטית, זאת עמדה מקצועית, שמתבססת על המציאות. העובדה שנתניהו ושריו לא אוהבים את המציאות לא נותנת להם רשות להשתלח במפקדי צה"ל ובמערכת הביטחון".

 

ח"כ עיסאוי פריג' ממרצ אמר על כך: "ראש אמ"ן חוזר ומנסה להוציא את ראשם של חברי הממשלה מהחול שכמו בת יענה הם טומנים בו את הראש בכדי להימנע מלהתמודד עם האמת. החל באמירתו כי הצעירים הפלסטינים מבצעים פיגועים כי אין להם מה להפסיד, דרך האמירה שבלי תהליך מדיני הטרור יתרחב ועד לדברים היום על ההשלכות המסוכנות של העוני בעזה, הלוי הוא כמעט היחיד שאומר את האמת. במקום להתעלם או לתקוף את השליח, כדאי לראש הממשלה ולשרים להפנים כי האמת לא תשתנה אם יתעלמו ממנה. כל עוד ישראל תמשיך להיות סרבנית הידברות ותמשיך להקשות על תושבי עזה, האלימות המופנית כלפיה רק תלך ותגבר".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלגס קולומויסקי
אלוף הרצי הלוי
צילום: אלגס קולומויסקי
מומלצים