שתף קטע נבחר

אושר חוק האומנה לזכר דפנה מאיר, ח"כ אלהרר דמעה

הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק שיסדיר את זכויותיהם של ילדי ומשפחות האומנה. הח"כים הקדישו את החוק לזכרה של דפנה מאיר, שנרצחה בעתניאל. "זו הייתה הדרך שלי להודות לה", אמרה אלהרר

 

מליאת הכנסת אישרה אמש (ג') בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק אומנה לילדים, המעגנת את זכויותיהם של ילדים שהושמו באומנה וקובע עקרונות למימוש זכויותיהם, ובראשם שמירת טובת הילד. חברי הכנסת הקדישו את הצעת החוק שיזמה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), לזכרה של דפנה מאיר ז"ל, שנרצחה לפני חודש בעתניאל. נתן, בעלה של מאיר ששימשה אם אומנה והייתה ילדת אומנה בעצמה, השתתף בישיבה.

 

הצעת החוק קובעת את הדרכים להבטחת זכויות ילדי האומנה, בין היתר באמצעות קביעת הצורך בקבלת רישיון אומנה והתנאים לקבלתו, ומנגנונים לפיקוח על משפחות האומנה ועל הגופים המפעילים את מערך האומנה.

 

בנוסף, נקבעו בהצעת החוק הוראות לעניין זכויות ההורים הביולוגיים, וכן הוראות לעניין ההשמה באומנה ובחירת משפחת האומנה. הצעת החוק מסדירה גם את מעמד האומן, סמכויותיו וחובותיו, וכן מסדירה מצבים של אומנת קרובים. בנוסף, ההצעה מסדירה את נושא התשלומים והפטור ממס לתשלומים להורי האומנה, והטיפול ברכושו של הילד באומנה בעזרת אפוטרופוס לרכוש. כמו כן, נקבע מנגנון תלונות לילדים באומנה ובמסגרות השמה חוץ-ביתית אחרות, ונקבעו הוראות עונשיות בנושאים מוגדרים, כגון הפרעה לילד בהגשת תלונה, או מסירת ילד מאומן לאדם אחר תוך התנערות מחובות האומן כלפיו.

 

דפנה מאיר ז"ל. הייתה ילדת אומנה ובהמשך הפכה לאם אומנה ()
דפנה מאיר ז"ל. הייתה ילדת אומנה ובהמשך הפכה לאם אומנה

עם זאת, יש לציין כי שירותי האומנה בישראל מופרטים ומופעלים ע"י כמה עמותות המשמשות זכייניות של משרד הרווחה, והחקיקה החדשה תשמר את מצב העניינים הזה.

 

ע"פ נתוני משרד הרווחה, בישראל חיים כיום כעשרת אלפים ילדים שהוצאו מבתיהם, מתוכם כ-2,500 שוהים אצל משפחות אומנה וכ-7,500 בפנימיות. בשנים האחרונות מדווחות עמותות המספקות שירותי אומנה על מחסור במשפחות המוכנות לקלוט ילדים ובני נוער.

 

יוזמת החוק, חברת הכנסת קארין אלהרר, אמרה במליאה: "האמת שבשביל רגעים כאלה בדיוק הגעתי לכנסת. התחלתי לעסוק בחוק הזה מהיום הראשון שלי במשכן. אחרי ששמעתי על רציחתה של דפנה מאיר וקראתי מהדברים שנתן בעלה כתב עליה, גיליתי שהיא הייתה אישה מדהימה שקיבלה ובעיקר נתנה. שהיא שהתה בילדותה במשפחת אירוח וכשהיא הקימה משפחה עם נתן היא לא שכחה את הילדים האחרים והיה ברור שגם אתם תהיו משפחת אומנה. החלטתי שזו הדרך שלי להודות לה, לזכור אותה ולהנציח אותה".

 

בסיום דבריה לא הצליחה ח"כ אלהרר לעצור את דמעותיה ואמרה כשהיא נרגשת: "אני רוצה להודות לילדי האומנה ולמשפחות האומנה ששיתפתם אותי ברגשות שלכם, חידדתם את הקושי ועוררתם בי את הצורך לעשות. מבחינתי יש פה היום היסטוריה. אני אמשיך לפעול כמה שיותר למען ילדים במדינת ישראל כי מגיעה לכולם הזדמנות שווה".

פורסם לראשונה 23/02/2016 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
קארין אלהרר דומעת במליאה
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים