שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אורנה בן דור: "אין צדק ואין אמת במערכת המשפט הישראלית"
  הבמאית אורנה בן דור יצרה סדרה על מערכת המשפט בישראל, והזדעזעה. בראיון היא מדברת על קומבינות, תפירת תיקים ועל הפחד להפוך לקורבן בעצמה, ומדגישה שכל אחד מאיתנו נמצא בסכנה: "יום אחד דופקים לך בדלת - ושום דבר לא יכול להציל אותך"

  הבמאית אורנה בן דור מעולם לא ביקרה בבית המשפט עד לפני שנתיים - אז הגיעה בעקבות תיק של בן זוגה, שעבד כמפיק של סרט שצולם בשטחים. היא לא מרחיבה את הדיבור על אותו מקרה, אבל לדבריה, הוא גרם לה להכיר צד אחר במערכת בתי המשפט. צד שהכעיס אותה כל כך עד שהחליטה לעשות עליו סדרת סרטים. "ראיתי איך מזלזלים באנשים", היא אומרת בראיון ל-ynet, "איך מתייחסים בזלזול, בהתנשאות וחוסר עניין באמת ובצדק. זו היתה פארסה, השתתפתי בפארסה, בסאטירה חנוך לוינית, לא האמנתי שזאת מערכת המשפט הישראלית".

   

  בן דור (61) היא שם מוכר בעולם הקולנוע והטלוויזיה הישראלי. בין היתר ביימה סרטים בנושאי ניצולי השואה, ניהלה את אולפני הרצליה, ובשנים האחרונות זכורה בעיקר בגלל הדוקו ריאליטי המצליח שיצרה - "מעושרות". הסדרה החדשה שלה "דיני נפשות" (שתעלה ביום רביעי הקרוב בערוץ 10), מתרחקת מכל הבלונד ההוא. 

   

  מתוך "דיני נפשות"    (קרדיט: באדיבות ערוץ 10)

  מתוך "דיני נפשות"    (קרדיט: באדיבות ערוץ 10)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הפעם בן דור בחרה לצלם ארבעה סרטים על מערכת המשפט הישראלית. הראשון יעסוק בפרקליטות ובפרשת עורך הדין רונאל פישר שבה קשורה גם פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר, עורכת הדין רות דוד. הסיפור עדיין נמצא בעיצומה של חקירה, אולם הוא הוביל את בן דור לעסוק בנבכי עבודת הפרקליטות. המקום שבו מתקבלות החלטות שיכולות לחרוץ את דינם של אנשים - האם לפתוח בחקירה פלילית, או לא.

   

  "יש לי הרבה חברים שהם עורכי דין", אומרת בן דור, "שמעתי כבר בעבר אמירות קשות על בית המשפט ואמרתי 'לי זה לא יקרה'. עד שזה קרה לי דרך עבודת התחקיר העבה שעשינו. כמות החומרים שאספנו יכולה לספק דרמות לשנה. גיליתי שהדברים הם קשים הרבה יותר ממה שחשבתי קודם. או כמו שאמרה לי אישה מאוד בכירה במערכת המשפט שהיום מתפקדת בתפקיד ביקורתי, 'חבל שלמדתי את מה שאני יודעת היום על מערכת המשפט', כלומר היא היתה מעדיפה לא לדעת".

   

  תסבירי.

   

  "זה עצוב, מפחיד ומבאס. כמות הקומבינות, תפירת וסגירת התיקים והאיפה ואיפה שיש".

   

  "מערכת המשפט הישראלית מתייחסים לכל נאשם בחזקת אשם". בן דור בסדרה "דיני נפשות" ()
  "מערכת המשפט הישראלית מתייחסים לכל נאשם בחזקת אשם". בן דור בסדרה "דיני נפשות"
   

  את מעלה פה האשמות חמורות.

   

  "אני מסתכנת בזה שאני מדברת איתך עכשיו על זה. כי ברור לי שהסדרה תהיה משודרת והכל יישכח, אבל ביום מן הימים אני אמצא את עצמי מול איזה תיק. אנחנו צריכים להאמין שיש משפט צדק ושאף חף מפשע לא ייכנס לכלא, גם אם במחיר שאנשים שעברו על החוק יהיו חופשיים. נר לרגלנו שאנשים חפים מפשע לא ישבו בכלא. אנשי מערכת המשפט הישראלית מתייחסים לכל נאשם בחזקת אשם. אם הציבור לא ייתן אמון במערכת המשפט הישראלית, אין לה זכות קיום".

   

  ולפי הסדרה שלך - יש אמון במערכת המשפט?

   

   "לא. בסופו של דבר אני אשת תקשורת והסדרה נעשתה בעקבות האווירה שנוצרה. ככה נולדת סדרה דוקומנטרית ואני נציגה של המון אנשים שמרגישים את מה שאני תחקרתי בשנה האחרונה - שהעומס במשפט לא מאפשר להקשיב. השופט והפרקליט גזרו את הנאשם לפני שהוא עלה. חשוב לציין שאני מדברת רק על המשפט הפלילי. אנשים מדברים מדם לבם לאורך כל הסדרה - אנשים שילמו במחיר חייהם על טעויות, על קהות חושים, על חיספוס, על רצון להרשיע בכל מחיר, על חוסר מוטיבציה להודות בטעות. הסדרה היא סדרה עצובה".

   

  בן דור עם שרת המשפטים איילת שקד ()
  בן דור עם שרת המשפטים איילת שקד
   

  מה אומרים בפרקליטות על הטענות שעולות בסרטים שלך?

   

  "בפרקליטות אומרים שאנחנו עושים הסתה פרועה וכל מה שבסרט לא מגובה ולא מוסמך, יש עליי מתקפה רצינית. קיבלנו מכתב שהם עומדים לתבוע אותנו דיבה. בערוץ מקבלים מכתבי נאצה ואיום שלא לשדר את הסדרה. ביקשנו שפרקליט המדינה שי ניצן יתראיין. במשך שלושה חודשים הגשנו בקשות, והוא סירב. פנינו אליהם שוב. ואז הדוברות שלחו את פרקליטת מחוז ירושלים נורית ליטמן והתשובות שלה היו משהו כמו  'אני לא מכירה את המקרה', לא היתה שום התייחסות עניינים לסוגיות שהעלינו. אני אזרחית שהפרקליטות אמורה לשרת אותה ומערכת המשפט אמורה להגן עליה. גם אם השאלות שלי הן שאלות תם, אז צריך להרגיע אותי אותי כמי שגרה במדינה הזאת. המסקנה הכי משמעותית עבור אנשי מעמד הביניים מהסדרה הזו היא שאין להם הגנה. שום מסגרת מדינתית לא נותנת להם ביטחון שהם יטופלו בצורה הגונה וישרה ללא משוא פנים".

   

  את חוששת בגלל הסדרה?

   

   אני מפחדת, כן. הפחד הגדול הוא העובדה שמערכת המשפט הפכה להיות קודם כל מערכת שהיא מעל החוק - שאין אף אחד שהיא צריכה לדווח לו, ושהיא יכולה לעשות מה שהיא רוצה. בית המשפט אמור להגן על שקיפות וחופש העיתונות, וזו המערכת הכי לא שקופה ושהכי לא מרשה שידברו עליה, ומוכרת לך קופסאות שימורים עם תשובות נכונות".

   

  מעושרות. "הופתעתי שהיא כל כך הצליחה" (צילום: באדיבות ערוץ 10) (צילום: באדיבות ערוץ 10)
  מעושרות. "הופתעתי שהיא כל כך הצליחה"(צילום: באדיבות ערוץ 10)
   

  בן דור, כאמור, בחרה לעסוק בנושא חדשותי שכזה אחרי שלוש עונות של פאן, שבהן יצרה את "מעושרות", שנחלה הצלחה בערוץ 10 ועסקה בנשים עשירות שחיות את החיים הטובים. "נורא מחמיא לי שזוכרים את 'מעושרות'. אהבתי מאוד לעשות את זה, זה היה פאן וכיף. לעשות קומדיה זה הרבה יותר קשה מלעשות כל דבר אחר, הופתעתי שהסדרה כל כך הצליחה ואני יודעת שבהזדמנות הבאה שארצה לגוון, אוכל לעשות דוקו ריאליטי משעשע".

   

  מדגדג לך להחיות את "מעושרות"?

   

  "לא. אני עכשיו לקראת שתי סדרות שהן מאוד בועטות ורציניות ומאותו סוג של מה שעשיתי השנה. בגדול אני חושבת שאני שייכת לאנשים הצודקים. מאלה שרוצים להוכיח שיש עוולות בעולם, שצריך לעשות איתן משהו".

   

  את מצליחה להתפרנס מזה? הרי מצב היוצרים והבמאים לא בשמיים.

   

   "מצליחה, אבל לא מעבר לזה. אני מצליחה לעשות לביתי משכורת שהיא משכורת של פקיד בבנק, ככה אחרי שבע שנות ותק. זה מתסכל - החיים פשוטים כשיש כסף, אבל אם אתה שואל אותי אם הייתי מחליפה את העבודה שלי - בשום פנים לא הייתי עושה שום דבר אחר. אני רק רוצה שכולם יראו את הסדרה כי אני באמת חושבת שכל אזרח במדינת ישראל חייב לדעת את זה - יום אחד דופקים לך בדלת, ושום דבר לא יכול להציל אותך. מתראיינים לסדרה אנשים שהם הכי נורמטיבים בעולם, מהאמצע של הקונצנזוס. יום אחד בהבל פה מישהו לא אוהב אותך ומספר עליך סיפור, ואתה מוצא את עצמך אשם בפלילים עם תיק פלילי. אחר כך לא תוכל לעבוד במחצית מהעבודות. אין צדק ואין אמת במערכת המשפט הישראלית".

   

  ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "צר לנו כי הסדרה, המתיימרת לשקף באופן אותנטי את התנהלות מערכת המשפט, נעשתה מתוך אג'נדה קיצונית ברורה וחד-צדדית. במהלך יצירת הסדרה, לא נעשה שום ניסיון מצד ההפקה לברר את הפרטים לגבי המקרים המוזכרים בה עם גורמי התביעה, באופן שנוגד כללים בסיסיים של עבודה עיתונאית. לטענות הכלליות שמשמיעה בן-דור אין יסוד במציאות, והן בגדר סיסמאות חסרות שחר. הבנת המניעים שלה איננה בתחום מומחיותנו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים