שתף קטע נבחר

תובעת את "אל על": הועברתי מקום כי חרדי ביקש

רנה רבינוביץ' (81) עלתה על טיסה מניוארק לנתב"ג והתמקמה בכיסא שלה במחלקת עסקים. בשורה שלה התיישב נוסע חרדי, ועד מהרה ניגשה אליה דיילת וביקשה ממנה לעבור. "זה לא עניין אישי אלא אידיאולוגי", הסבירה

תושבת ירושלים בת 81 צפויה להפוך למקרה מבחן משפטי בסוגיה העוסקת בהדרת נשים במרחב הציבורי בישראל: רנה רבינוביץ', עורכת דין בגמלאות, הגישה לאחרונה תביעת אפליה נגד "אל על", אחרי שהתבקשה לעבור מקום בטיסה של החברה משום שהדבר הפריע לנוסע חרדי שישב בשורה שלה. "למרות כל ההישגים שלי בחיים, הרגשתי שהסיטואציה הקטינה אותי", אמרה בסוף השבוע בראיון ל"ניו יורק טיימס".

 

עוד בחדשות:

 

האירוע התרחש בטיסה 028 משדה התעופה ניוארק שבניו ג'רזי לתל אביב בדצמבר האחרון. רבינוביץ', הנעזרת במקל הליכה בשל בעיות בברכיים, התמקמה במושב שלה במחלקת עסקים, כשלדבריה הגיע נוסע "חסיד או חרדי" כבן 50 שאמור היה לשבת ליד החלון בשורה שלה. זמן קצר לאחר מכן ניגשה אל רבינוביץ' אחת הדיילות והציעה לה לעבור לכיסא קדמי ו"טוב יותר", קרוב יותר למחלקה הראשונה. "עבורי זה לא עניין אישי אלא אידיאולוגי וחוקי", הסבירה רבינוביץ' את התביעה. "אני חושבת לעצמי, הנה אישה מבוגרת, משכילה, הסתובבתי בעולם, ואיזה בחור יכול להחליט שאני לא אשב לידו. למה?".

 

הפנייה הראשונית שלה לאל על בוצעה באמצעות המרכז הרפורמי. בשיחה עם ynet אמרה רבינוביץ': "הנושא הזה חשוב לי מאוד ובגלל זה היה חשוב שהמקרה שקרה לי יפורסם. זה מעבר למקרה פרטי. זאת התנהלות שפוגעת בכבודן של נשים בצורה שיטתית וצריך לפעול כדי שמקרים כאלה לא יחזרו. זה עיקרון".

 

הכתבה ב"ניו יורק טיימס" מתייחסת לסוגיית הדרת הנשים, שבישראל מעוררת מפעם לפעם דיון ציבורי טעון, ומציינת כי לאורך השנים עוכבו כמה וכמה טיסות של אל על מניו יורק לתל אביב בשל סירוב של נשים לעבור מקום לדרישת גברים חרדים. בהקשר דומה, השבוע נעצר בנתב"ג חרדי תושב בית שמש שהתפרע בטיסת אל על מוורשה משום שסרט שהוקרן בטיסה לא היה צנוע לטעמו.

 

רבינוביץ', שעברה לישראל מארה"ב לפני כעשור, מציינת שאינה אנטי-חרדית. היא ילידת בלגיה שנמלטה מהכיבוש הנאצי עם משפחתה ב-1941, ובילדותה זכתה לחינוך דתי. לדבריה, שני בעליה היו רבנים והיא עדיין שומרת שבת. יותר מזה: אחד מנכדיה הוא חרדי. "הרעיון שיש אוכלוסיה חרדית הוא נהדר, כל זמן שהם לא אומרים לי מה לעשות", סיכמה.

 

באל על אמרו כי מתחקור המקרה עולה כי רנה רבינוביץ' "נשאלה אם תיאות לעבור ממקומה למקום אחר בנימוס וברגישות, תוך הצעת מקום חלופי אשר נתפס כמקום טוב יותר. בד בבד הובהר שהיא אינה מחויבת כלל ועיקר לעבור למקום החלופי וככל שהיא מעוניינת להישאר במקומה, הרי שזו זכותה המלאה וזה לגיטימי לחלוטין". הם מציינים כי לא הביעה תרעומת ועברה ללא כל ויכוח ובסיוע של הצוות. עוד אמרו כי מצאו לנכון "לפנים משורת הדין ומטעמי יחסי לקוחות", להעניק לה שובר הנחה של 200 דולר לטיסתה הבאה בחברה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים