שתף קטע נבחר

זעם על נתניהו בגרמניה: "עיוות את דברי מרקל לצרכיו הפוליטיים"

לאחר פגישתם בברלין לפני שבועיים טען ראש הממשלה שהקנצלרית שינתה את עמדותיה לגבי פתרון שתי המדינות. אבל בעיתון "די וולט" צוטטו גורמים בממשלה הגרמנית שטוענים: "הוא סילף את דבריה, היא הופתעה מכך"

 

ביקור נתניהו בברלין. הקנצלרית הופתעה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
ביקור נתניהו בברלין. הקנצלרית הופתעה(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
כעס בממשלת גרמניה ובלשכת הקנצלרית על בנימין נתניהו בטענה שעיוות דברים שאמרה על פתרון שתי המדינות - כדי לשרת את צרכיו הפוליטיים. העיתון "די וולט" ציטט היום (א') גורמים בכירים בממשלה בברלין ולפיהם ראש ממשלת ישראל הכריז שאנגלה מרקל שינתה את עמדותיה ביחס לתהליך השלום הישראלי-פלסטיני, אף שלא כך הדבר. "בלשכת הקנצלרית הופתעו מדבריו", הודגש באותו דיווח.

 

לפני כשבועיים נועדו נתניהו ומרקל בברלין במסגרת פגישות התייעצות בין הממשלות, המתקיימות פעמיים בשנה ולרוב מתנהלות בהרמוניה. נתניהו טס לברלין עם כמחצית מממשלתו. בתום הפגישה כינסו השניים מסיבת עיתונאים ובמהלכה התייחסה מרקל לסוגיית פתרון שתי המדינות.

 

היא השיבה כי "האיחוד האירופי וגרמניה מודעים לסיכון הטרור שישראל חשופה לו. מצד שני, אנחנו מאמינים שקידום תהליך שלום הוא דבר חשוב, וזה בנוי בסופו של דבר על פתרון שתי המדינות. אנחנו מאמינים שיש להתקדם לכיוון דו-קיום המבוסס על פתרון שתי המדינות. כרגע זה בוודאי לא הזמן להתקדמות כוללת, אבל אפשר להשיג התקדמות ושיפורים במקומות מסוימים".

 

היא הוסיפה שברלין "תהיה מוכנה לסייע לקידום פרויקטים כלכליים שונים שיעזרו בפתרון שתי המדינות".

 

לאחר שובו מגרמניה אמר נתניהו כי הקנצלרית שינתה את עמדותיה ושדבריה מייצגים "גישה ריאלית יותר למצב באזורנו ולמצב בינינו לבין הפלסטינים". הוא אף התפאר ואמר: "אני זוכר שאני אמרתי את הדברים האלה לפני שנה, וכולם יצאו בהמולה נגדי. היום אני שומע את אותם דברים מהמנהיגים המובילים בעולם, לרבות הנשיא אובמה וקנצלרית גרמניה, שמבינים שהדברים המעשיים זה מה שאפשר לעשות כרגע".

 


מרקל ונתניהו. מי שינה את דעתו? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מרקל ונתניהו. מי שינה את דעתו?(צילום: רויטרס)
 

ב"די וולט" הודגש שבלשכת מרקל הופתעו מאוד מהדברים וכי בפועל לא היה שום שינוי בעמדתה בנושא הפלסטיני, ושהיא אף הדגישה זאת בשיחתה עם נתניהו.

 

הגדיל לעשות חבר פרלמנט בכיר ממפלגתה של הקנצלרית, רודריך קיסטווטר, שהאשים את נתניהו בסילוף דבריה: "הוא לא יכול להשתמש בביקור אצל הידידה הכי טובה שלו באיחוד האירופי כדי לייצג בצורה לא נכונה את העמדה הגרמנית".

 

קיסטווטר הפנה בחשבון הטוויטר שלו לקישור לכתבה והוסיף: "אנחנו ממשיכים לתמוך בפתרון שתי המדינות כדרך לפתור את הסכסוך".

 

בכיר נוסף במפלגתה של מרקל הבהיר: "זה היה פוגע ביחסי ישראל-גרמניה אילו הקנצלרית הייתה מייחסת עמדה לא נכונה לישראל".

 

גם השותפות בקואליציה של מרקל מתחו ביקורת על נתניהו. דובר של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית אמר: "עמדת מפלגות הקואליציה ברורה: הפתרון לסכסוך הוא רק דרך פתרון שתי המדינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו ומרקל, לפני שבועיים בברלין
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים