שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יותר בנות, יותר תקציב: עלייה במצטרפים לתנועות הנוער
  כ-248 אלף חניכים השתייכו לתנועות נוער בישראל ב-2015 - גידול של 65 אחוזים ביחס לשנת 2006. מרביתם מגיעים מבתי הספר היסודיים והרוב השולט - בנות

  חוזרים לתנועות הנוער. כ-100 אלף חניכים חדשים הצטרפו לתנועות הנוער בשנים 2015-2006, ומספרם עומד כיום על 248,600. כך עולה מנתונים שפרסם הבוקר (יום ב') משרד החינוך. מדובר בגידול של 65 אחוזים ביחס למספר החניכים לפני עשור, שעמד על 150,400 בני נוער.

  חברי תנועת בני עקיבא (צילום: שקד אזולאי) (צילום: שקד אזולאי)
  חברי תנועת בני עקיבא(צילום: שקד אזולאי)

  מאומדן גודל תנועות הנוער לשנת 2015 עולה כי בשנה החולפת פעלו בישראל 13 תנועות נוער, הגדולות ביותר הן הצופים עם 25.3 אחוזים מהחניכים בישראל, הנוער העובד והלומד (25.2%), ובני עקיבא (21.3%).

   

  על פי הנתונים בקרב דוברי העברית, שיעור התלמידים החניכים בתנועות נוער עלה מ-22 אחוזים בשנת 2006 ל-30 אחוזים ב-2015. בקרב דוברי הערבית נרשמה גם כן עלייה מ-6 ל-12 אחוזים. על אף העלייה של הקבוצה האחרונה, ניתן לראות כי אחוז דוברי העברית בתנועות הנוער גדול משמעותית מדוברי הערבית.

   

  נתון נוסף שעולה מראה כי ההשתתפות בפעילות תנועות הנוער נפוצה יותר בקרב תלמידי בתי הספר היסודיים. 47 אחוזים מהחניכים לומדים בכיתות ד'-ו', 32 אחוזים בחטיבות הביניים ו-21 אחוזים בתיכונים. עוד עולה מהנתונים כי ישנן יותר בנות בתנועות הנוער (56%) ביחס לבנים (44%).

  "בדור הפייסבוק והווטסאפ, משמעותן של תנועות הנוער עולה". בנט (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
  "בדור הפייסבוק והווטסאפ, משמעותן של תנועות הנוער עולה". בנט(צילום: ליאור פז)

  במהלך השנים האחרונות חלה עלייה מתמדת בתקצוב תנועות הנוער. ב-2006 עמד התקציב על כ-49 מיליון שקלים, בשנת 2014 הוא צמח ל-90 מיליון, אולם ב-2015 נרשמה ירידה של כארבעה מיליון שקלים.

  תקצוב התנועה נקבע על ידי שקלול של מספר החניכים והמדריכים. במשרד החינוך מציינים כי בשנת 2016 יעמוד התקציב על 97 מיליון שקלים.

   

  "גידול של 100 אלף חניכים בתנועות הנוער - זוהי בשורה גדולה למדינת ישראל", אמר שר החינוך נפתלי בנט על הנתונים, והוסיף כי "החינוך לערכים הוא לב-לבה של מערכת החינוך בישראל".

   

  "תנועות הנוער הן החלוץ שהוביל עוד טרם הייתה לנו מדינה, את החיבור הערכי של בני הנוער בישראל למדינה ולעם. כיום, בדור המסכים, הפייסבוק והווטסאפ, משמעותן של תנועות הנוער עולה. בקשתי מתנועות הנוער: פתחו עוד ועוד סניפים, צרפו עוד ועוד חניכים, יותר חניכים בעלי צרכים מיוחדים, יותר סניפים בפריפריה. אין כמו תנועות הנוער עבור צמצום פערים, שילוב בחברה, פיתוח מנהיגות העתיד של ישראל וצה"ל", סיכם שר החינוך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יונתן סטרנברג
  תנועת בני עקיבא. השלישית בגודלה בישראל
  צילום: יונתן סטרנברג
  מומלצים