שתף קטע נבחר

אחים מחברון נעצרו: פצעו ישראלים ברובה צלפים

הותר לפרסום: האחים, אחד מהם פעיל חמאס, נעצרו בחשד לביצוע פיגועי ירי באזור חברון, שבהם נפצעו ארבעה ישראלים מירי ברובה צלפים מאולתר. אחרי הירי החביאו את הרובים במסגד. המטרות: מערת המכפלה ומחסומי צה"ל

שני אחים מחברון נעצרו בחשד שביצעו שורת פיגועי ירי לעבר אזרחים וחיילים באזור חברון ופצעו ארבעה ישראלים. את הפיגועים הם ביצעו עם רובי צלפים. כך הותר היום (ב') לפרסום. האחים הם נצר פיצל מחמד בדוי, בן 23 המזוהה עם חמאס, ואחיו הגדול אכרם פיצל מחמד בדוי (33).

 

במהלך חקירתם בשב"כ הוסגר רובה צלפים מאולתר, שבאמצעותו בוצעו הפיגועים, וכן רובה נוסף מסוג "קרלו", שבאמצעותו תכנן אחד האחים לבצע פיגועים נוספים. את רובה הצלפים המאולתר החביאו שני האחים במסגד "אל-מג'האדין" בחברון ומשם לקחו אותו כדי לבצע את הפיגועים.

 

מימין: נצר בדוי ואכרם בדוי (צילום: תקשורת שב"כ) (צילום: תקשורת שב
מימין: נצר בדוי ואכרם בדוי(צילום: תקשורת שב"כ)

משירות הביטחון הכללי נמסר כי האחים אחראים לשורת פיגועים: ב-6 בנובמבר 2015 הם נפגשו בבניין בבעלותו של אביהם, שם עלו לקומה השלישית ונכנסו לדירה שנערכו בה שיפוצים. אכרם הניח את הרובה על אדן חלון שפונה למערת המכפלה והחל לירות. הוא העריך כי פגע בקבוצת מתפללים סמוך למערה, אולם רק מאוחר יותר עם שמיעת הדיווח על הפצועים בחדשות, הבינו השניים כי פגעו בשני מתפללים. הפצועים נפגעו באורח בינוני-קשה וקל. לאחר הפיגוע המשיכו השניים לחגיגות חתונתה של בת דודתם.

 

עוד עלה מהחקירה כי נצר החליט לבצע את הפיגוע בעקבות מותה של מפגעת מבוגרת מחברון, שביצעה פיגוע דריסה סמוך לגשר חלחול באותו יום.

 

 

 (צילום: צבמ) (צילום: צבמ)
(צילום: צבמ)

ינואר 2016: פצועי ירי ליד מערת המכפלה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ינואר 2016: פצועי ירי ליד מערת המכפלה(צילום: גיל יוחנן)
 

ב-25 בנובמבר הגיע נצר לאותה דירה, לאחר שיום קודם לכן לקח את רובה הצלפים המאולתר מהמסגד והודיע לאחיו אכרם כי בכוונתו לבצע פיגוע ירי בגפו. נצר המתין למעבר של חיילים או "מטרה אחרת". משזיהה חייל סמוך למערת המכפלה, ירה לעברו, אולם הבחין כי פגע ברכב. לאחר הירי השיב נצר את הרובה למסגד. כתוצאה מהירי נגרם נזק לרכב חונה, ללא נפגעים בנפש.

 

בהמשך החליטו השניים לבצע פיגוע ירי במחסום צה"ל בצומת "הכבשים" בחברון והחלו לתצפת על האזור ולבחון היכן ממוקמות מצלמות. השניים איתרו אזור "פתוח" בין מחצבות האבן באזור התעשייה בדרום חברון, שממנו יוכלו לירות ישירות לעבר המחסום. בהמשך ביצעו כמה פיגועי ירי לעבר המחסום. ברוב הפיגועים החיילים במחסום לא הבחינו בירי ולא שמעו אותו.

 

ב-3 בינואר בשעות הצהריים הבחין נצר בקבוצת חיילים ברחבה הסמוכה למערת המכפלה וביקש מאחיו אכרם להגיע בדחיפות לאותה דירה שממנה ירו בפעמים הקודמות. אכרם הגיע עם הרובה וירה לעבר קבוצת החיילים. כתוצאה מכך נפגעה צוערת בקורס קצינים של צה"ל באורח בינוני-קשה.

 

באותו יום הציע אכרם לנצר לבצע פיגוע ירי נוסף במחסום צה"ל בצומת "הכבשים". השניים נסעו ברכבו של אכרם והתמקמו במחצבת אבן באזור ואז ירה אכרם לעבר החיילים במחסום. השניים שמעו את צעקות החיילים לאחר הירי ונמלטו מהמקום. כתוצאה מהירי נפגע חייל צה"ל באורח קל.

 

ב-9 בינואר נעצר נצר לחקירה. שבוע לאחר מכן, במוצאי שבת 16 בינואר, ביצע אכרם פיגוע ירי בגפו, ממבנה בשכונת אבו סנינה בחברון, ללא נפגעים. בחקירתו מסר אכרם כי ביצע את הפיגוע במטרה להסיט את החשדות מאחיו נצר, אשר, כאמור, נעצר שבוע קודם לכן. לאחר הפיגוע החביא אכרם את רובה הצלפים המאולתר בתוך מנוף במחצבה שבבעלות משפחתו באזור התעשייה בדרום חברון. עוד עלה בחקירה כי השניים ייצרו משתיק קול מאולתר מפילטר שמן, כפי שלמדו לעשות מסרטון באינטרנט. 

 

המחבלים נעצרו ימים אחדים לאחר הפיגועים, לפני כחודש, והחקירה המורכבת נמשכה מאז עד לפענוח הפרשה. למרות המורכבות היחסית של ביצוע הפיגועים, לשניים אין רקע ביטחוני מוקדם והם אינם משתייכים לאחד מארגוני הטרור, בדומה לרוב המחבלים באינתיפאדה הנוכחית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תקשורת שב"כ
הרובה שנתפס ברשות האחים
צילום: תקשורת שב"כ
מומלצים