שתף קטע נבחר

מסתבך המינוי של פיאמה נירנשטיין לשגרירה ברומא

עוד מינוי של נתניהו מתעכב: לפני חצי שנה הוחלט שחברת הפרלמנט לשעבר תחזור לאיטליה כשגרירת ישראל, אבל עד כה המינוי לא אושר. אלא שנירנשטיין כבר מקיימת באיטליה אירועים פומביים - בניגוד לנהלים הדיפלומטיים

 

פיאמה נירנשטיין ()
פיאמה נירנשטיין

המינוי של שגרירת ישראל באיטליה מסתבך: ביקורת במשרד החוץ על התנהלותה של פיאמה נירנשטיין, שבניגוד לנהלים הדיפלומטים מקיימת אירועים פומביים באיטליה אף שמינויה טרם אושר - לא על ידי משרד החוץ ולא על ידי הממשלה המארחת. בין השאר היא ערכה בתקופה האחרונה אירועים להשקת ספרה החדש "החליפות של האייתוללה – מצור על העולם שלנו". גורם במשרד החוץ אמר היום (ב'): "לא מקובל ששגריר פועל בארץ השירות לפני שהמינוי מאושר".

 

נירנשטיין, ילידת פירנצה שעלתה לישראל ב-2013, היא עיתונאית ולשעבר חברת פרלמנט מטעם מפלגתו השמרנית של סילביו ברלוסקוני. באוגוסט האחרון הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על מינויה לתפקיד השגרירה ברומא ועורר אי נוחות בקהילה היהודית באיטליה, שחששה שהמהלך יעורר ביקורת על נאמנות כפולה (בין השאר משום שבנה עובד שירות הביון האיטלקי).

 

אף שחלפה מאז יותר מחצי שנה, ונירנשטיין כבר עברה תחקיר ביטחוני, המינוי שלה לא אושר על-ידי נציבות שירות המדינה ולכן גם לא הובא לאישור הממשלה. מנציבות שירות המדינה נמסר כי עד לרגע זה לא התקבלה פנייה משר החוץ בדבר אישור מינויה על ידי ועדת המינויים לשירות החוץ. היא אמורה להיכנס רשמית לתפקיד בקיץ הקרוב, ולא ברור אם תספיק לעמוד בלוחות הזמנים.

 

בינתיים חזרה נירנשטיין להתגורר באיטליה לצד בעלה, שעובד עבור ערוץ הטלוויזיה "RAI". אתמול התקיים אירוע לרגל הוצאת הספר שלה במרכז התרבות של הקהילה היהודית ברומא. מוקדם יותר החודש היא העניקה ראיון לתחנת הרדיו של המפלגה הרדיקלית, מפלגת ימין קיצוני באיטליה.

 

גורמים במשרד החוץ סבורים שההופעות הפומביות הללו בעייתיות ומנוגדות לכללי הפרוטוקול. גורמים המעורים ביחסי ישראל-איטליה אמרו כי כבר מהרגע הראשון ההתנהלות של נתניהו סביב המינוי הייתה "שערורייתית ועקומה". זאת משום שעצם ההכרזה עליו בקיץ הפכה את השגריר המכהן נאור גילאון לברווז צולע. בכך נפגע לא רק השגריר באופן אישי, הם טוענים, אלא גם האינטרסים של מדינת ישראל, שמיוצגים על ידי גילאון, הנחשב לאחר הדיפלומטים המוערכים ביותר במשרד החוץ.

 

ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "ההליכים הרלוונטיים לתהליך המינוי נמצאים בעיצומם ובשלב זה אין לנו מה להוסיף".

 

נירנשטיין נמנעה מלהגיב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים