שתף קטע נבחר

סרטן המעי הגס בישראל: עלייה בתחלואה בקרב צעירים

סרטן המעי הגס והחלחולת הוא השני בשכיחותו בישראל וגם גורם התמותה השני מבין סוגי הסרטן. עם זאת, חלה עליה בהישרדות החולים המאובחנים במחלה וכן נרשמה ירידה בתחלואה בקרב בני 50 ומעלה. הנתונים מתפרסמים לרגל חודש המודעות הבינלאומי לסרטן המעי הגס

יותר צעירים חולים: דו"ח של משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן שמתפרסם היום (ד') מצא עלייה בתחלואה בסרטן המעי הגס והחלחולת בקרב צעירים, לעומת ירידה בתחלואה אצל מבוגרים. סרטן המעי הגס היא המחלה הממאירה השנייה בשכיחותה בישראל.

 

קראו עוד על סרטן המעי הגס:

סרטן המעי הגס: מניעה ואבחון מוקדם

המהפכה הגנטית באבחון סרטן המעי הגס

בזכות תרומת דם - משה גילה שהוא חולה בסרטן

 

הדו"ח, שנערך על ידי פרופ' ליטל קונן-בוקר, סגנית מנהלת המרכז למחלות של משרד הבריאות ויועצת לאגודה למלחמה בסרטן, פורסם לקראת חודש המודעות לסרטן המעי הגס שחל בחודש מרץ.

 

לפי הדו"ח, בשנת 2013 אובחנו 3,224 מתושבי ישראל כחולים בסרטן המעי הגס והחלחולת. 2,375 מחולים אלה אובחנו עם סרטן המעי הגס והשאר, עם סרטן החלחולת. זהו סוג הסרטן החודרני השני בשכיחותו בקרב גברים יהודים (13.5% מכלל האבחנות החדשות של סרטן ב-2013) אחרי סרטן הערמונית והשני בשכיחותו בנשים יהודיות (11.1%) אחרי סרטן השד.

 

יותר צעירים חולים - פחות מבוגרים

למרות שהשכיחות של סרטן המעי הגס עולה מגיל 60 והיא גבוהה יותר בקרב בני 75 ומעלה, מתברר מהדו"ח כי חלה עליה מפתיע בתחלואה במחלה דווקא בקרב צעירים בני 20-49.

 

עם זאת, בקרב בני 50 ומעלה נרשמה ירידה בתחלואה, כפי הנראה, בזכות הקמפיין של משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן הקורא לאזרחים לעבור בדיקת קולונוסקופיה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. עוד עולה מהדו"ח כי שכיחות סרטן המעי הגס נפוצה יותר בקרב ילידי אירופה ואמריקה מאשר בקרב ילידי אסיה, אפריקה וישראל.

 

גורמי הסיכון העיקריים למחלה הם גיל, היסטוריה משפחתית, גידול שפיר קודם במעי, מחלת מעי דלקתית או מוטציות גנטיות. ישנן התנהגויות העשויות להשפיע אף הן על הסיכון למחלה כמו השמנה, תזונה עתירת שומן ודלת סיבים, עישון, וצריכת אלכוהול.

 

לפי הדו"ח, שיעורי ההישרדות של חולים בסרטן המעי הגס והחלחולות עלו בשנים האחרונות, אך הוא עדיין נחשב כגורם שני בשכיחותו מכלל התמותה מסרטן בישראל. בשנת 2013 נפטרו 1,366 מתושבי ישראל מהמחלה. 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
יותר צעירים מאובחנים בסרטן המאפיין בעיקר מבוגרים
צילום: Shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים