שתף קטע נבחר

ראיון עם קול של מלאכים

דוד ד’אור יגיע בשבוע ללוס אנג’לס להשתתף בגאלה של ה-IAC. הוא יביא איתו את הקול המדהים שכבר הופיע בפני גדולי עולם, ומקווה לצאת מכאן עם גור כלבים מתנה לבנו

לכבוד הגאלה של ה-IAC שיתקיים ב-13 במרץ, תפסנו ראיון עם הזמר דוד ד'אור שיופיע במהלך הערב שיתקיים בבוורלי הילטון. ד'אור אינו אורח חדש בעיר, הוא הספיק להופיע כאן בעבר לא פעם ולהדהים את הקהל (עמו נמנו ישראלים, אמריקאים נוצרים, סינים ועוד) עם קול המלאכים שלו.

 

את הקריירה שלו החל ד'אור כילד בפסטיבל שירי הילדים החמישי עם השיר: "למה הגדולים לא לומדים מהקטנים”, אותו שר גם דודו זכאי. בזמן שירותו הצבאי, שירת בלהקת פיקוד מרכז. ד'אור עבר הכשרה קלאסית ופיתוח קול אצל זמרת האופרה ביביאנה גולדנטל ובאקדמיה למוסיקה ומחול בירושלים אצל הזמרת הסופראנית מרים מלצר. במשך הקריירה הוא הספיק להופיע בכל העולם ובפני ראשי מדינות, ביניהם נשיאי ארה"ב ביל קלינטון וג'ורג' בוש, והאפיפיור. הוא הופיע כמעט בכל פינה בעולם, בפני ישראלים, יהודים ולא יהודים. הוא נחשב לשגרירה של ישראל בעולם, לפחות בתחום המוזיקה ומייצג אותנו בכבוד.

 

האם יש הבדל בין הופעות בפני ישראלים בארץ והופעות בחו"ל?

"אני מתכונן להופעות תמיד באותה דרך מאמין בכל ליבי שהמוזיקה זו השפה של הלב ומצליחה לגעת בבני אדם בכל מקום בעולם. כאשר המופעים הם לישראלים השוהים בחו"ל אני מרגיש מהקהל תחושה של געגוע, ושדרך המופע והשירים הם חווים שוב את ניחוחות ילדותם ומתרגשים מהחיבור העמוק לישראל שבא לידי ביטוי ברפרטואר שאני שר".

 

ספר על ההופעה הכי מרגשת שלך

"הופעתי באיים הקנריים במופע שנערך בכיכר העיר מול עשרות אלפי אנשים מקומיים, אני תמיד מציין בכל מקום שאני מגיע מישראל,כי אני מחובר אל הארץ הזאת בנימי נשמתי. כשעליתי לבמה הבחנתי פתאום בקבוצה של צעירים שהניפו דגל פלסטין מעל לראשם. חששתי כי לא ידעתי מה היתה כוונתם, עצמתי את עיניי והתחלתי לשיר, באמצע השיר כשנכנס הקצב פקחתי עיניים וראיתי תמונה מדהימה, אותה קבוצת צעירים רקדה בהתלהבות כשהם מניפים את הדגל. לצידם עמדה קבוצת ישראליים שהניפו את דגל ישראל וכולם רקדו ביחד בהתרגשות גדולה. באותו רגע הבנתי את העוצמה שקיימת במוזיקה ונדמה היה שהשלום קרוב מתמיד".

 

מה היה יותר מרגש, להופיע בפני האפיפיור, נשיאי מדינות או ההופעה הראשונה כשההורים שלך בקהל?

“לפני כל הופעה זו אותה התרגשות מבחינתי כולם שווים ואני משתדל להביט בכל אדם בגובה העיניים, ללא קשר למעמדו או להישגיו בחיים.לאחר הקונצרט לאפיפיור הופעתי יום למחרת במתנ"ס בבית שמש ומבחינתי נתתי את כולי באותה מידה בשתי ההופעות" .

 

אחרי כל כך הרבה הופעות, האם עדיין יש התרגשות כשאתה עולה על הבמה?

"שום דבר אינו מובן מאליו מבחינתי וכל הופעה היא מתנה גדולה. הקשר הבלתי אמצעי עם הקהל, ההתרגשות המשותפת האנרגיה האדירה שאלפי אנשים שרים יחד איתך ומביעים אהבה - אין דבר שישווה לזה. זה ממלא אותי ומרגש אותי כל פעם מחדש".

 

 

קראתי על מחלת האוזניים בה לקית, מה מצבך עכשיו? ומה עזר לך להתגבר עליה מבחינה נפשית?

"לפעמים בחיים יש כל מיני מבחנים שאנחנו צריכים לעבור אם אנחנו למדים להתגבר ולעבור את המכשול בד״כ יוצאים חזקים יותר. בזמן שהייתי באיזשהו שיא בקריירה דווקא אז נפגעה השמיעה שלי באוזן שמאל. זו לא היתה תקופה קלה, אולם האמנתי בכל ליבי שהשם לא יתן לי ליפול ושזה יעבור כלעומת שבא. האמונה הזאת חיזקה אותי ולימדה אותי שאני חזק יותר מכפי שחשבתי. לכל אדם יש התמודדויות בחיים והחכמה היא בעיניי לדעת לצאת מהם מחוזקים ולא ליפול".

 

מה קורה מסביב לשולחן שישי וחג במשפחה? האם אתה מככב גם שם כזמר הבית או שכולם שרים?

"ארוחות שישי בערב אצלנו בבית הן אירוע חשוב ביותר ההכנות מתחילות יום לפני ובד"כ אנו מארחים אנשים רבים משפחה, חברים וגם לא מעט אומנים מוכרים. מסביב לשולחן שרים כולם יחד שירי שבת כל אחד מסלסל בקולו, מספרים סיפורים עם מוסר השכל והארוחה בד"כ נמשכת עד השעות הקטנות של הלילה. לא פעם אף נשארים לישון אצלנו וממשיכים את החגיגה גם ביום השבת עצמו. משחר ילדותי ערב שבת וחגים אלו המפגשים שאני הכי אוהב".

 

גם אחיך זמר, האם ירשתם את כישרון השירה מאמא או אבא? וכמה אחים אתם במשפחה?

"אנחנו ארבעה אחים, שני בנים ושתי בנות. גם אמי וגם אבי שרו יפה מאוד ובכלל המשפחה המורחבת של אבי ז״ל היתה ידועה בזכות קול הטנור הערב של בניה. אני מניח שבנסיבות אחרות הם היו הופכים לזמרים מפורסמים, אולם מכשהגיעו לישראל, מתוך תחושת ציונות, היו עסוקים בלבנות את הארץ ולבסס את חייהם, מה שלא הותיר להם זמן ואפשרות לפתח קריירה מוזיקלית. אנחנו כבר נולדנו בתקופה שאיפשרה לנו להתפתח ללמוד מוזיקה ולעסוק בה אני מאמין שהמוזיקה בוחרת בך. להיות זמר זו דרך חיים זה לא תחביב או עיסוק. השירה והאומנות שלי לא פעם מגדירים אותי".

 

לאיזו סוג מוסיקה אתה אוהב להאזין ולשיר?

"בעולם שבו מציבים גבולות כמעט בכל תחום אני רוצה לשמור את המוזיקה ללא גבולות. אני יכול להנות מקונצרט קלאסי ובמקביל להתרגש מזמר מזרחי, אני יכול להתלהב במופע רוק ולהנות במופע ג׳אז בלי גבולות. המוזיקה היא שפה אחרת. אני אוהב סגנונות רבים כל עוד האומנות היא עמוקה ומרגשת".

 

למה אתה מקשיב כשאתה נוהג?

"במציאות שלנו בבית כשכל יום קורים כל כך הרבה דברים אני מוצא את עצמי מקשיב ברכב בעיקר לתוכניות אקטואליה ולחדשות. לעומת זה בבית ובסטודיו אני עורך לי אוספים מכל מיני סגנונות מוזיקליים עם דגש על מה שנקרא מוזיקת עולם. זה מביא ניחוחות וגוונים שונים למוזיקה ומוכיח כל הזמן עד כמה העולם הזה הופך להיות קטן יותר, כשכולנו נחשפים האחד לתרבותו של האחר ומגלים עד כמה אנחנו הרבה יותר קרובים דומים ומתרגשים מאותם דברים מכפי שחשבנו".

 

קראתי שבכל מקום אליו אתה מגיע בעולם, אתה קונה או רהיט או בעל חיים, מה תקנה בלוס אנג’לס?

"אני מקווה לחזור עם גור כלבים אמריקאי מתנה לבן שלי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים