שתף קטע נבחר

העונשים על הפקרת הנשק בפיגוע: המ"פ הושעה, שני מפקדים זוטרים הודחו

ליד הר ברכה נדקרו בשבוע שעבר שני חיילים מחטיבת כפיר, שיצאו מהעמדה ללא נשק וצפו בסרטון בסלולרי של אחד מהם. התחקיר קבע: "חריגה חמורה בסולם הנורמות". החלטה לגבי הפצועים תתקבל לאחר שישובו ליחידה

מסקנות צה"ל בעקבות תחקיר פיגוע הדקירה בעמדה הצבאית באזור היישוב הר ברכה בשבוע שעבר: מפקד אוגדה 340, תת-אלוף אורן אבמן, השעה הערב (יום א') מפקד פלוגה בחטיבת כפיר והדיח מפקד מחלקה וסמל, בעקבות האירוע שבמסגרתו מחבלים פצעו ביום רביעי האחרון שני חיילים ונמלטו מהמקום.

 

שלושה מחבלים פלסטינים דקרו את שני החיילים מגדוד נחשון ופצעו אותם בינוני וקל, לפני שנמלטו. ברגעים שאחרי הדקירה נמצאו שני החיילים הפצועים מחוץ לעמדה ללא כלי הנשק שלהם. בתחילה עלה חשד שהמחבלים לקחו את הרובים איתם, אולם בהמשך הם נמצאו בעמדה הסמוכה.

פינוי החיילים פצועים בהר ברכה (צילום: רותם אליזרע) (צילום: רותם אליזרע)
פינוי החיילים פצועים בהר ברכה(צילום: רותם אליזרע)

על פי הודעת צה"ל, התחקיר הצביע על "ליקויים באופן ביצוע המשימה וחריגה חמורה בסולם הנורמות והערכים של לוחמים בנושא שמירה על הנשק האישי, רעות ודבקות במשימה. מפקד האוגדה קיבל את תוצאות התחקיר וההמלצות שעלו בו".

 

מפקד הפלוגה של שני החיילים הודח מתפקידו ויושעה מפיקוד לשנה. כמו כן נרשמה לו הערה על ידי מפקד האוגדה. שני הלוחמים שנפצעו באירוע עדיין מחלימים, והחלטה לגביהם תתקבל ככל הנראה כשישובו לשירות. החייל שנפצע באורח קל שוחרר כבר לביתו, ואילו הפצוע בינוני עדיין מאושפז בבית החולים.

 

ההחלטה מבטאת הקלה עם המפקדים הבכירים בגדוד נחשון. למפקד הגדוד, קצין בדרגת סגן אלוף, לא נרשמה ולו הערה פיקודית, ואלה ששילמו את המחיר היו בעיקר המפקדים הזוטרים. זאת למרות הממצאים החמורים שהעלו התחקיר: שני הלוחמים, שנשלחו לשמור על היישוב הקטן הנמצא בין שני מחוללי טרור - העיר שכם והכפר בורין - הפקירו את נשקם בעמדת השמירה המאולתרת שנמצאת בשטח טרשי, כשני קילומטר מערבית לישוב. שלושת המחבלים, חמושים בסכינים, הבחינו בחיילים נטולי הנשק באמצע המשמרת,

ככל הנראה כשהם צופים בסרטון בטלפון הנייד של אחד מהם.

 

תחילה סברו כוחות הצבא הראשונים שזינקו לנקודה כי כלי הנשק נחטפו על ידי המחבלים, ככל הנראה גם בגלל שאחד החיילים אמר זאת לכוחות. החלו סריקות נרחבות עד שכלי הנשק נמצאו זרוקים בעמדת השמירה – לצד שקיות חטיפים, לוח שש בש ופוסלת.

 

הגדוד שבו נרשמו הליקויים עלה לפני כשבוע לתעסוקה מבצעית בגזרה והחליף גדוד של גבעתי. "אם המחבלים היו מנצלים את הפקרות החיילים לחדור לישיבה בהר ברכה ולרצוח תלמידי ישיבה, זה לא היה נגמר בעונשים רק למפקדים הזוטרים", אמר ל-ynet קצין מכוח שקפץ לזירה. "ההפקרות בזירה העידה על תרבות הזנחה שחוצה את שני החיילים הללו. הם לא האשמים היחידים, אלא גם מי ששלח אותם למשימה ולא בדק ופיקח על פעילותם ותפקוד העמדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נדב גולדשטיין/TPS
זירת הפיגוע בהר ברכה בשבוע שעבר
צילום: נדב גולדשטיין/TPS
מומלצים