שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  רחם מאישה מתה הושתל בעקרה בת 26 - שתוכל להרות

  צעירה בת 26 שהייתה עקרה עברה בהצלחה השתלת רחם מתורמת מתה. מדובר בהשתלת הרחם הראשונה בארה"ב. אולם רק בעוד כמה חודשים ניתן יהיה לדעת האם יוכל הרחם לשאת עובר

  התקדמות נוספת בתחום ההשתלות: רופאים אמריקנים ביצעו בהצלחה השתלת רחם בפעם הראשונה בארה"ב. המושתלת היא צעירה בת 26 שהייתה עקרה. הרחם הושתל בגופה מתורמת מתה.

   

  הרופאים אמרו כי היא מחלימה בהתאם לציפיות, אולם רק בעוד כמה חודשים ניתן יהיה לומר האם יוכל הרחם לשאת עובר במהלך הריון.

   

  עשו היסטוריה

  לראשונה בעולם: בת 22 בהריון לאחר השתלת רחם

  לראשונה בעולם: ילדה בן לאחר שהושתל בה רחם

   

  צפו בלינדזי מספרת על השתלת הרחם:

   

   

  הצעירה, כבר אימצה שלושה ילדים, לאחר שבגיל 16 נאמר לה כי לא תוכל להרות. "אני אסירת תודה לרופאים ולצוות הרפואי שעבד סביב השעון כדי לדאוג לשלומי" היא אמרה היום במסיבת עיתונאים, והוסיפה כי השתוקקה שנים להרות.

   

  הרופאים במרכז הרפואי קליבלנד, אמרו כי לינדזי מחלימה היטב בתום תשע שעות ניתוח ההשתלה, והסבירו כי מדובר עדיין בניתוח ניסויי שעדיין לא ברור האם יביא לתפקוד תקין של הרחם במהלך הריון.

   

  לינדזי תצטרך להמתין לפחות שנה עד שתוכל לנסות להיכנס להריון. בתום שנת ההמתנה, היא תוכל לעבור טיפולי פוריות בהם יושתלו ברחמה עוברים.

   

   ( )

   

  המקרה השני בעולם

  מדובר בהשתלת הרחם השנייה בעולם: בשנת 2014 ילדה תושבת שוודיה בן בכור, לאחר שעברה השתלת רחם, שאותו תרמה לה אחת מחברותיה. האם, כיום בת 38, נולדה ללא רחם.

   

  היא ובעלה ביצעו הפריית מבחנה בה נוצרו 11 עוברים שהוקפאו. היא עברה השתלת רחם על ידי רופאי אוניברסיטת גותנברג. את הרחם תרמה לה חברת המשפחה בת 61, לאחר שעברה את גיל הבלות שבע שנים קודם לכן.

   

  בהמשך טופלה המושתלת בתרופות למניעת דחיית השתל. שנה לאחר ההשתלה, החליטו הרופאים כי גופה מוכן להשתלת אחד העוברים שהוקפאו.

   

  במהלך ההריון פיתחה האישה מצב מסכן חיים הקרוי פרה אקלמפסיה. העובר החל לסבול מהפרעות קצב לב בשבוע ה-32 להריון, והרופאים החליטו כי הגיע הזמן לילד אותה. הבן הבכור נולד בניתוח קיסרי והועבר להמשך טיפול בפגיה. לאחר שהגיע לשבוע ה-36 לחייו, שוחרר הבן יחד עם הוריו המאושרים.

   

  בני הזוג ביקשו להישאר בעילום שם. בראיון אנונימי, אמר האב: "עברנו מסע קשה במהלך השנים, ועכשיו יש לנו בן מדהים. הוא לא שונה מכל ילד אחר, אבל יהיה לו סיפור טוב לספר".

   

  בעבר נערכו נסיונות נוספים להשתלות רחם. באחד המקרים, האיבר נדחה והוצא מגופה של המושתלת כעבור שלושה חודשים. מקרה אחר הסתיים בהפלה.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים