שתף קטע נבחר

מתקפת טרור ביפו: אדם נרצח ו-11 נפצעו

מחבל בן 22 מקלקיליה פתח במתקפת טרור ביפו, שבה נרצח תייר ונפצעו 11 בני אדם, אחד מהם קשה. הוא רץ מכיכר השעון לטיילת הרברט סמואל. תחילה דקר ארבעה, ובמהלך הריצה צפונה נתקל בעוד עוברי אורח ודקר גם אותם. שוטרים דלקו אחריו וחיסלו אותו. מפקד המחוז: "מעתה נגביר נוכחות באזור ת"א"

 

המרדף אחרי המחבל ביפו - והחיסול שלו:  

 

המחבל נמלט בין המכוניות בטיילת ()
המחבל נמלט בין המכוניות בטיילת

שלושה פיגועים בערב של טרור ביפו, בירושלים ובפתח תקווה: אדם אחד נרצח ו-11 נפצעו הערב (יום ג'), אחד מהם קשה, במתקפת טרור באזור נמל יפו. הנרצח הוא תייר בן 29 מארה"ב, שטייל במקום עם אשתו שנפצעה גם היא. בין הפצועות אישה בהיריון בחודש שישי שנלקחה לטיפול נמרץ. המחבל, בשאר מסאלחה (22) מקלקיליה, נורה למוות בידי שוטרים לאחר מרדף בין המכוניות בטיילת הרברט סמואל.

 

מהמשטרה נמסר כי המחבל דקר בשתי זירות, והאירוע כולו נמשך ארבע דקות: הוא פצע כמה בני אדם באזור הנמל, ואחר כך המשיך לכיוון מסעדת מנטה ריי, שם המשיך לדקור עוברים ושבים, לפני שנמלט לכיוון צפון. לא הרחק משם נמצא הערב סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, המבקר במרכז פרס לשלום.

 

 

ממד''א נמסר כי חובשים ופרמדיקים העניקו טיפול רפואי ופינו לבתי החולים איכילוב, וולפסון ותל השומר 12 פצועים, בהם אחד במצב קשה, ארבעה בינוני והשאר קל. אחד מהם מת מפצעיו. הזירה מהווה למעשה את נתיב הריצה של המחבל לאורך מאות מטרים, המוכתמים לסירוגין בשלוליות של דם. 

 

לזירת האירוע הגיע ראש העיר רון חולדאי, שאמר: "מחבל, שוהה בלתי חוקי, הגיע ליפו, ומהאזור הצפוני בטיילת פרץ בריצה ודקר בצורה לא מאבחנת כל מי שנקרא בדרכו. שוטר זיהה אותו וירה בו. האולכוסיה ביפו מגנה את האירוע הזה. אני ממליץ לכלנו להמשיך את חיינו". על אירוע חג פורים המתקרב הוסיף חולדאי: "אם יהיה שינוי - נודיע. אני מעריך שיתקיים כרגיל". 

 

 

הסכין של המחבל מיפו (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
הסכין של המחבל מיפו(צילום: נועם (דבול) דביר)

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

המחבל בשאר מסאלחה ()
המחבל בשאר מסאלחה

רצח וחוסל. המחבל מקלקיליה ()
רצח וחוסל. המחבל מקלקיליה

פינוי הנפגעים  (צילום: AP) (צילום: AP)
פינוי הנפגעים (צילום: AP)

יפו, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יפו, הערב(צילום: AFP)

אחת הזירות ביפו, הערב (צילום: אסף שבח) (צילום: אסף שבח)
אחת הזירות ביפו, הערב(צילום: אסף שבח)

המחבל ביפו לאחר שנוטרל (צילום: נועם דביר) (צילום: נועם דביר)
המחבל ביפו לאחר שנוטרל(צילום: נועם דביר)

 (צילום: נועם דביר) (צילום: נועם דביר)
(צילום: נועם דביר)

 (צילום: נועם דביר) (צילום: נועם דביר)
(צילום: נועם דביר)

מפקד המחוז ניצב צ'יקו אדרי הגיע לזירה ואמר כי מעתה תגביר המשטרה את נוכחותה באזור תל אביב. מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך שהגיע למקום אמר: "מדובר בגל של שלושה פיגועים שלא קשורים אחד לשני. כולם הסתיימו. המטרה שלנו להחזיר את כל הזירות לשגרה כמה שיותר מהר.אנחנו הולכים להבין אם יש משהו חדש שצריך לקחת בחשבון. אנחנו הולכים להערכת מצב ונעדכן את הציבור".

  

מהמשטרה נמסר כי באזור זירת האירוע מורגשת תנועה ערה של רכבי חירום והצלה: "נהגים מתבקשים להשתמש בדרכים חלופיות. המשטרה מבקשת מסקרנים לא להגיע למקום האירוע. כוחות גדולים סורקים את האזור על מנת לשלול המצאות של מחבל נוסף".

 

יוסף, עד ראייה, סיפר שניסה לחבוט במחבל עם מוט אלומניום. "המחבל, צעיר עם קפוצ'ון, בא מכיוון נמל יפו", סיפר. "כבר ברחבה של הטיילת הוא קפץ על זוג תיירים. האישה קיבלה כמה דקירות, ניסתה לברוח ונפלה. הוא המישך לדקור את הגבר והמשיך לדקור בחור צעיר ברגל. הייתי באוטו שלי. רצתי אליו, לקחתי את המוט ברזל ונתתי לו בגב. הוא ניסה לדקור אותי וברח".

כוחות משטרה בטיילת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
כוחות משטרה בטיילת(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

סריקות אחרי משתפי פעולה של המחבל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סריקות אחרי משתפי פעולה של המחבל(צילום: רויטרס)

עד ראייה אחר הוסיף: "הייתי במשרד ושמעתי צעקות. ראיתי צעיר עם קפוצ'ון שהתנפל על תיירת. היו צעקות ואז בנאדם שבא עם ברזל רץ לכיוונו. הוא נבהל וברח לכיוון צפון. הבחור עם הברזל נעצר ויחד איתי טיפלנו בתיירת והתקשרנו למד"א".

 

שוטרים נפצעו בפיגוע בירושלים

קודם לכן נפצעו שני שוטרים, אחד באורח קשה מאוד והשני בינוני, בפיגוע ירי שביצע מחבל פלסטיני ליד שער הפרחים בירושלים. המחבל חוסל על ידי כוחות הביטחון במהלך מרדף אחריו. הפצועים פונו לבית החולים הדסה עין כרם.

 

 

מהמשטרה נמסר כי המחבל ירה בכוח שפעל ברחוב סלאח א-דין ופגע בשוטר: "כוח משטרה ולוחמי מג"ב רדפו אחרי המחבל. במהלך הימלטותו ביצע ירי ופצע שוטר נוסף. הכוח שהגיב בירי נטרל את המחבל. בזירה נתפס נשקו מסוג קרל גוסטב". כוחות מיוחדים ושוטרים רבים סרקו הערב חנויות ברחוב. על פי המשטרה אין מידע קונקרטי על אודות סייענים או חשודים נוספים, אולם בשל חומרת האירוע מתבצעות סריקות נרחבות.

 

מבית החולים הדסה עין כרם עדכנו כי שוטר בן 49 הובהל במצב קשה מאוד, והוא מונשם, מורדם ובסכנת חיים. שוטר בן 31 נפצע בינוני והוא בהכרה. כונן מד"א שהגיע למקום, דיאא מסוודה: "ראיתי שני גברים שסבלו מפצעי ירי בפלג גופם העליון. אחד היה בסמוך אלינו והשני היה בתוך מבנה. הכנסנו אותם לאמבולנסים ותוך כדי פינוי לבית חולים הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים".

 

מנהל מערך הטראומה בבית החולים הדסה עין כרם, פרופ' אבי ריבקינד: "הפצועים עברו בירור הדמייתי שכלל סי.טי ראש. כרגע אחד בהשגחה ביחידת טיפול נמרץ והשני בדרך לטיפול ולהמשך פעולות כירורגיות. לאחד מהם נשקפת סכנה לחיים. השני יצא מכלל סכנה. הם סובלים מפגיעות ירי, אנחנו רואים את הקליעים. פגיעה חודרת באזור הצוואר והראש. אחד מהם מדבר עם משפחתו".

 

זירת הפיגוע ליד שער הפרחים (צילום:  הלל מאיר, tps) (צילום:  הלל מאיר, tps)
זירת הפיגוע ליד שער הפרחים(צילום: הלל מאיר, tps)

 

 (צילום:  google maps) (צילום:  google maps)
(צילום: google maps)

 

 (צילום:  מדברים תקשורת) (צילום:  מדברים תקשורת)
(צילום: מדברים תקשורת)

 (צילום:  מדברים תקשורת) (צילום:  מדברים תקשורת)
(צילום: מדברים תקשורת)

זירת הפיגוע בירושלים ()
זירת הפיגוע בירושלים

זירת הפיגוע בירושלים ()
זירת הפיגוע בירושלים
 

"שמענו הרבה ירי". עימאד מונא, בעל חנות סמוכה (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
"שמענו הרבה ירי". עימאד מונא, בעל חנות סמוכה(צילום: רועי ינובסקי)

כתובות הסתה ליד מקום הפיגוע  (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
כתובות הסתה ליד מקום הפיגוע (צילום: רועי ינובסקי)
 

עימאד מונא מראס אל-עמוד, בעל חנות סמוכה למקום הפיגוע, סיפר: "שמענו הרבה ירי. חשבנו רימוני הלם, בדקה הראשונה לא ראינו מה קורה ואחר כך ראינו ושמענו ירי כמעט 3-2 דקות. ישר אחר כך אמרו לנו להיכנס פנימה. כשיצאנו, ראינו הרבה שוטרים מכל מקום יורדים למטה ואמרו לנו שיש שוטר שנפגע והוא היה על הרצפה. זה דבר חמור. היו פה הפגנות אבל זו פעם ראשונה שאנחנו עדים לירי ברחוב". על ההסתה בירושלים מעידות כתובות גרפיטי בערבית ליד מקום הפיגוע: "תדקור" ו"אינתיפאדת אל קודס".

 

פתח תקווה: נדקר, שלף את הסכין ודקר את המחבל

מוקדם יותר נפצע אדם נוסף באורח בינוני מדקירה בכניסה לחנות משקאות ברחוב הברון הירש בפתח תקווה. הפצוע, בסיוע בעל החנות, השתלט על הדוקר הפלסטיני, הוציא את הסכין מידו ודקר אותו למוות. המחבל הוא עבד אל-רחמן רדאר מהכפר זאוויה שליד קלקיליה, שחגג היום את יום הולדתו ה-17.

 

חובש מד"א עזריאל גרוס, שהגיע ראשון למקום עם אופנוע, סיפר: "כשהגעתי למקום ראיתי גבר חרדי כבן 40 יושב כשהוא בהכרה מלאה וסובל מכמה פצעי דקירה בפלג גופו העליון. הענקנו לו טיפול רפואי ראשוני והעלינו אותו לניידת טיפול נמרץ שפינתה אותו לבית חולים. בסמוך שכב צעיר מחוסר הכרה לאחר שנוטרל".

 

 

זירת הפיגוע בפתח תקווה (צילום: מד"א) (צילום: מד
זירת הפיגוע בפתח תקווה(צילום: מד"א)
  

הבוקר נמנע פיגוע ברחוב הגיא בעיר העתיקה בירושלים: מחבלת ניסתה לדקור שוטרים בסמטה שבה אירעו כמה פיגועים רצחניים במהלך גל הטרור. המחבלת, פדווא אבו טיר מהכפר אום טובא שבמזרח ירושלים, נורתה למוות.

מלבדה איש לא נפגע.

 

באירוע אחר היום נתפסה פלסטינית עם סכין במחסום קלנדיה. מדובר צה"ל נמסר כי לוחמי המעברים של המשטרה הצבאית עצרו אישה שככל הנראה התכוונה לבצע פיגוע בשטח ישראל.

 

בתוך כך חזרה היום לשירות רווית מור, לוחמת משמר הגבול שנפצעה באורח בינוני בפיגוע בשער שכם בתחילת בפברואר, שבו נרצחה חברתה הדר כהן. "מהרגע שהתעוררתי בבית החולים ידעתי שאחזור לסיים את הטירונות", אמרה מור.


פורסם לראשונה 08/03/2016 16:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים