שתף קטע נבחר

פרס ליחידת חילוץ ערבה: "סיפוק אדיר"

יחידת החילוץ ערבה שאחראית על שלום המטיילים בדרום תקבל את פרס אומ"ץ. בראיון לאולפן ynet מספר אלעד סקר, מפקד היחידה: "כשאדם נמצא במצוקה ואתה מושיט יד לעזרה ויכול לחלץ אותו באמבולנס, חבלים, מסוק או אלונקה - זה סיפוק אדיר". ויש גם טיפים לטיול נכון במדבר

יחידת החילוץ ערבה תקבל היום את אות אומ"ץ. מדובר באירוע חריג שבו ארגון לא רפואי זוכה בפרס על תרומתו לעולם הרפואה לישראל. בראיון לאולפן ynet סיפר אלעד סקר, מפקד יחידת החילוץ ערבה על פעילות היחידה. צפו בראיון:

 

"אנחנו יחידה של 86 מושבניקים מחלצים-מתנדבים מכל ישובי המחוז הדרומי. יש לנו ממוצע של יותר ממאה קריאות לעזרה בשנה. הקריאות רבות ומגוונות - מעקיצת עקרב או הכשת נחש ועד לאובדן התמצאות ותאונות בשטח. אנחנו נשענים על הנכונות של המתנדבים לצאת ביום ובלילה לשטח".

 

והצוותים מורכבים גם מאנשי רפואה וגם מאנשי חילוץ?

 

"כן. יש לנו הרבה צוותי רפואה, איתור, גישוש וחשיבה, והם מופעלים בהתאם לגודל האירוע". סקר הפועל בעצמו ביחידה כבר כ-13 שנים מספר שבשטח מתקבלות הרבה מאוד החלטות בזמן אמת, אך מגלה גם כי סביב העניין יש הרבה אדרנלין.

היחידה בשטח. לדעת איך לטייל במדבר (צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה) (צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה)
היחידה בשטח. לדעת איך לטייל במדבר(צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה)
 

מה גורם לכם להתנדב כשש שעות ביום?

 

"יש בזה סיפוק אדיר. כשאדם נמצא במצוקה ואתה מושיט יד לעזרה ויכול לחלץ אותו באמבולנס, חבלים, מסוק או אלונקה - זה סיפוק אדיר".

 

וזה גם אקשן.

 

"נכון, אבל כשמישהו נפצע במדבר, שעון החול מתחיל לאזול. אתה חייב להגיע אליו מהר ולפנותו בדרך הנכונה. לצורת הפינוי, להגעה ולקבלת ההחלטות יש השפעה ישירה על הטיפול".

המסוקים בשטח (צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה) (צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה)
המסוקים בשטח(צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה)

סקר שטיפל ביותר מ-1,300 מקרים בעצמו וזכה באות הנשיא למתנדב, מזכיר מקרה של רוכב אופניים שרכב במעלה עקרבים בשיא החום ועוד לפני שהתלונן על מצוקה כלשהי הגיעו אליו. "אמצע הצהריים, עלייה קשה, דופק גבוה, הבנו שאנחנו צריכים להגיע אליו במסוק".

 

אז איך בכל זאת נמנעים מסיכונים?

 

"קודם כל להשאיר את הספונטניות לרומנטיקה. לפני שיוצאים, רגע אחד צריכים לחשוב - אורך המסלול, מזג אוויר, התאמה לקבוצה ושטחי אש. יש הרבה מאוד חומר באינטרנט ואפשר לתכנן כמה דקות לפני כן - זה יכול למנוע הרבה יותר בעיות אחר כך".

מתכוננים לעוד פעילות (צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה) (צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה)
מתכוננים לעוד פעילות(צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה)

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה
המסוקים בפעולה
צילום: באדיבות יחידת חילוץ ערבה
מומלצים