שתף קטע נבחר

תיארו מחבל כמעצב גרפי: ישראל עושה שיימינג ל"טיים"

אחרי הפיגוע שבו נרצחו שלושה ישראלים, נכתב במגזין האמריקני שהאיש שביצע אותו הוא מעצב גרפי מג'אבל מוכבר, שנהרג לאחר "שלכאורה ניסה להוציא לפועל התקפה בירושלים". לשכת העיתונות הממשלתית דרשה לפרסם הבהרה שמדובר במחבל, אך במגזין סרבו

 

הדיווח ב"טיים" (צילום: TIME) (צילום: TIME)
הדיווח ב"טיים"(צילום: TIME)

 

לשכת העיתונות הממשלתית (לע"מ) החליטה באחרונה להסיר את הכפפות מול התקשורת הזרה, עקב סיקור מוטה של גל הטרור הנוכחי. היום (ה') לע"מ עשתה "שיימינג" למגזין האמריקני היוקרתי "טיים", עקב סירובו המתמשך לפרסם התנצלות והבהרה שפלסטיני שנהרג מכוחות צה"ל במהלך פיגוע בארמון הנציב באוקטובר האחרון, הוא מחבל שרצח שלושה אזרחים ישראלים.

 

הטיים פרסם באוקטובר האחרון ידיעה של הכתבת רבקה קולארד שבה נכתב: "ביום שלישי, בהאא עליאן, מעצב גרפי מהשכונה הפלסטינית ג'אבל מוכבר, נהרג על ידי כוחות הביטחון של ישראל לאחר שלכאורה ניסה להוציא לפועל התקפה בירושלים". הכתבה פורסמה יומיים לאחר התקפת הטרור שבוצעה ב-13 באוקטובר בשכונת ארמון הנציב בירושלים, שבה עליאן פתח בירי על נוסעים באוטובוס והרג שלושה ישראלים: אלון גובברג, חיים חביב וריצ'רד לייקין, לפני שנורה ונהרג על ידי שוטרים. ההלוויות של גובברג וחביב נערכו למחרת, ה-14 בחודש, והכתבה של הטיים מגזין פורסמה ב-15 באוקטובר. פעיל השלום האמריקני-ישראלי ריצ'רד לייקין, שנפצע אנושות בפיגוע, נפטר מפצעיו ב-27 באוקטובר.

הפיגוע באוטובוס בשכונת ארמון הנציב, באוקטובר האחרון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפיגוע באוטובוס בשכונת ארמון הנציב, באוקטובר האחרון(צילום: AFP)
 

הלוויתו של אלון גובברג ז"ל, שנרצח בפיגוע ()
הלוויתו של אלון גובברג ז"ל, שנרצח בפיגוע
 

ריצ'רד לייקין ז"ל ()
ריצ'רד לייקין ז"ל
חיים חביב ז"ל ()
חיים חביב ז"ל

 

"הטיים נמנע מלהזכיר את ההרוגים, וגם לא את שמות הקורבנות. הטיים גם השתמש במילה 'לכאורה' ומתאר את ההתקפה כ'ניסה לבצע'", נכתב בהודעה יוצאת דופן בחריפותה שפרסמה לשכת העיתונות הממשלתית. "לצערנו, בקשות חוזרות ונשנות שלנו מהמגזין, ובנוסף של ארגונים ישראלים חוץ ממשלתיים לשכנע את הטיים לפרסם הבהרה ולתקן את הטעות החמורה במאמר שפרסם - נכשלו כולם".

 

בהודעה של לע"מ נכתב כי פנייה ישירה לכתבת לא עזרה לתקן את הידיעה. ארגון ישראלי פנה תחילה לכתבת הטיים, רבקה קולארד, ב-18 באוקטובר ולא קיבל כל תגובה. לשכת העיתונות הממשלתית יצרה איתה קשר ב-25 בפברואר, הציגה בפניה את העובדות ודרשה תיקון אך לא פורסם תיקון כזה. כאשר יצרו איתה קשר שוב היא כתבה ב-4 במרס ללע"מ: "העברתי את הדאגות

 שלכם לעורכים שלי". תזכורת נוספת לעורך הבינלאומי של הטיים לא עזרה, "הכתבה - חמישה חודשים אחרי ההתקפה - מציגה את הרוצח של שלושה אזרחים כמי שנראה 'מעצב גרפי פלסטיני תמים שנהרג באופן בלתי מוסבר על ידי ישראל'", מציינים בלשכת העיתונות הממשלתית.

 

בלע"מ הדגישו: "נוהגים לבקר את ישראל על כך שהיא מתעמתת עם תקשורת זרה בגלל האשמות על סיקור מוטה. בואו ניתן לקורא לשפוט. חמישה חודשים אחרי התקפת הטרור על האוטובוס בירושלים שבה נרצחו שלושה אזרחים, טיים מגזין עדיין מסרב לשנות את הסיפור שלו שמתעלם מהקורבנות ועושה האנשה של התוקף. בקשות חוזרות ונשנות של ישראל נדחו".

 

מנהל לע"מ, ניצן חן: "כאשר כותרות הן שקריות, דיווחים עיתונאיים מעוותים לחלוטין והאתיקה העיתונאית זועקת לשמיים – החלטנו שלא נעבור עוד בשתיקה ונשתמש בכל ארגז הכלים שעומד לרשותנו במקרים קיצונים אלה. אני מצפה שהמגזין המכובד ייקח אחריות ויפרסם התנצלות למען יושרה אנושית מינימלית. זה המינימום שניתן לדרוש עבור המשפחות שאיבדו את יקיריהם בפיגוע הרצחני הזה".

 

ה"שיימינג" נעשה בדף הפייסבוק של לע"מ באנגלית, שעיתונאים זרים רבים עוקבים אחריו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפיגוע בארמון הנציב
צילום: רויטרס
מומלצים