שתף קטע נבחר

נתניהו: "ארגון שוברים שתיקה חצה קו אדום נוסף"

ראש הממשלה ודמויות נוספות במערכת הפוליטית הגיבו בזעם על תחקיר ערוץ 2 שלפיו הארגון פעל להשיג מידע מבצעי רגיש על צה"ל. בשוברים שתיקה מכחישים: "אנחנו לא אוספים חומר מסווג ולא עוקבים אחר היחידות"

"ארגון שוברים שתיקה חצה קו אדום נוסף". כך הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות תחקיר חדשות 2, שבו מתועדים פעילי הארגון מנסים להשיג מידע מודיעיני, מבצעי, רגיש ומסווג על צה"ל. לדברי נתניהו, "גופי החקירה הביטחוניים בודקים את הנושא".

 

בתחקיר נטען כי ארגון שוברים שתיקה פעל להציב את אנשיו ביחידות מסווגות בצה"ל כדי לאסוף מידע שישמש אותו בפעולתו נגד הכיבוש, וכן ראיין יוצאי צבא בנושאים שאינם נוגעים לזכויות אדם אלא לסודות צבאיים.

 

הרצאה של ארגון שוברים שתיקה (צילום: "שוברים שתיקה") (צילום:
הרצאה של ארגון שוברים שתיקה(צילום: "שוברים שתיקה")

"המחלקה של המרגמות, הם יושבים בתוך כאילו, המתחם של המחסום?", "הפלוגה שיושבת שם לא עושה כאילו משימות גדר?", "מה היו המשימות שם?", "מה זאת אומרת עבודות על המנהרות?", "זה מבצעי או שזה כזה בניסוי?" - אלו חלק מהשאלות שנשמעו בתחקיר מפיו של רון זיידל, מנהל תחום איסוף עדויות בשוברים שתיקה. "הדברים שאנחנו שואלים זה כאילו... זה בשביל הידע שלנו. פשוט, אתה יודע, בשביל הידע המקצועי שלנו, ובשביל זה.. ודברים שלפעמים יש להם חשיבות שקצת קשה לראות אותה, ושאלות שייראו לך לא רלוונטיות", הוא טען.

 

באחת השיחות בתחקיר מתועדים זיידל ואלון סער משוברים שתיקה גובים עדות מחיים, פעיל שתול של ארגון "עד כאן", ומפנים אליו שאלות רגישות על פעילות בגזרת עזה.

 

זיידל: "זרקת איזה משהו בקשר למנהרות, שהיו התראות?"

חיים: "כן".

זיידל: "אתה יכול לספר על זה קצת?"

חיים: "כן, היו התראות על מנהרות"

זיידל: "זה היה ברמת ההתראות או שגם הייתה איזה פעולה אופרטיבית?"

חיים: "לא. בכיסופים כן. בכיסופים הייתה מנהרה שמצאו חצי קילומטר מהבסיס".

אלון סער: "איך מצאו אותה?"

חיים: "אני חושב שאיזשהו... גשש שעבר שם ראה איזשהו בקע... אולי הגשם הבקיע את הזה, לא זוכר בדיוק מה".

 

הארגון: "אנחנו עובדים בצמוד לצנזורה"

בשוברים שתיקה הכחישו את הטענות, אף שחלקן תועדו במצלמות ארגון הימין "עד כאן". "אנחנו לא אוספים חומר מסווג ולא עוקבים אחר היחידות", אמרה יולי נובק, מנכ"לית "שוברים שתיקה". "מדובר בכמה ארגונים, שיחד עם חברי כנסת מהליכוד ומהבית היהודי פועלים כדי להשתיק את מי שמבקש לבקר את הממשלה ואת הכיבוש. אנחנו עובדים בצמוד לצנזורה, הגוף היחיד שמוסמך לקבוע מה מותר לפרסם ומה לא".

 

בתגובה להודעת ראש הממשלה, מסרו בארגון כי "ראש ממשלה שהופך את שירותי הביטחון של ישראל לכלי פוליטי - זו חציית הקו האדום האמיתית והמסוכנת, ואת זה צריך לחקור".

 

עוד מסרו כי אין לאנשיהם מה להסתיר או ממה לחשוש, "אבל הנסיון של ראש הממשלה נתניהו לסגור את שוברים שתיקה ולפגוע בחיילים ולוחמים שמתנגדים לכיבוש - צריך להדאיג את כל מי שחרד לעתיד מדינת ישראל". 

 

גם ראש השב"כ לשעבר, אבי דיכטר, ואלוף פיקוד המרכז לשעבר, אבי מזרחי, מתחו ביקורת נוקבת על התנהלות הארגון. "הבאתה של חיילת כדי לדלות מידע על הנעשה בצבא היא אירוע חמור", אמר מזרחי. "אם התרחשו עוד מקרים שכאלה הדבר חמור בהרבה".

 

לביקורת הצטרפו גם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שאמר כי "שוברים שתיקה חותר תחת מדינת ישראל וגורם לה נזק כבד מאוד מבפנים ומבחוץ", יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין (ליכוד), שאמר כי "צריך לומר לשוברים שתיקה 'עד כאן!'", וח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) שאמר כי "הממצאים חמורים ומטרידים מאודף ואין מה להתבלבל בהגדרות של ימין ושמאל בעניין הזה. במקום הפעילות המוצהרת של פעילות למען זכויות אדם, מתגלה פעילות חתרנית של איסוף מידע רגיש שאין לדעת לאיזה גורם הוא מועבר ובעבור מה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים