שתף קטע נבחר

השיימינג עבד: טיים שינה כתבה שהציגה מחבל כ"מעצב גרפי"

במגזין הציגו את בהאא עליאן כמי שנורה על ידי כוחות הביטחון ללא סיבה, אף שרצח שלושה בירושלים. חמישה חודשים אחרי העיוות הוא תוקן על ידי המגזין בעקבות מהלך יוצא דופן של לשכת העיתונות

 

 

 

הנוסח הקודם של הידיעה ב"טיים". ללא אזכור שמדובר בפיגוע (צילום: TIME) (צילום: TIME)
הנוסח הקודם של הידיעה ב"טיים". ללא אזכור שמדובר בפיגוע(צילום: TIME)

 

חמישה חודשים לאחר שהציגו בכתבה מחבל כ"מעצב גרפי שנורה על ידי כוחות הביטחון הישראלים", מבלי לציין כי רצח שלושה אנשים, ניאותו במגזין "טיים" לשנות את התיאור ולכלול בו את העובדה שמדובר במפגע ולא באזרח תמים. השינוי חל בעקבות "שיימינג" שנעשה למגזין במשך 36 השעות האחרונות, וסוקר ב-ynet, אחרי שכל הניסיונות הרשמיים לא צלחו.

 

ב-13 אוקטובר האחרון עלה המחבל בהאא עליאן על אוטובוס בירושלים בשכונת ארמון הנציב ורצח את אלון גובברג ואת חיים חביב. פצוע שלישי, ריצ'רד לייקין, מת אחרי כמה ימים מפצעיו. יומיים לאחר מכן העלה "טיים" כתבה ובה נכתב כי עליאן נורה לאחר שלכאורה ניסה לבצע התקפה בירושלים, ונורה למוות על ידי שוטרים. בכתבה לא צוינו שמות ההרוגים, את העובדה שהיו כאלה או שמדובר במחבל, ודבקו בתואר "מעצב גרפי" למחבל.

 

ריצ'ארד לייקין. מת כמה ימים לאחר הפיגוע ()
ריצ'ארד לייקין. מת כמה ימים לאחר הפיגוע

המחבל בהאא עליאן ()
המחבל בהאא עליאן

חיים חביב, שנרצח בפיגוע ()
חיים חביב, שנרצח בפיגוע

זירת הפיגוע בארמון הנציב באוקטובר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת הפיגוע בארמון הנציב באוקטובר(צילום: AFP)

 

בלשכת העיתונות הממשלתית הגיבו לכך בחריפות ושלחו כמה ימים לאחר מכן הודעות ל"טיים" וגם לכתבת רבקה קולארד, שהתעלמו מכך בעקביות. קולארד ענתה רק ברביעי במרס וכתבה כי "הנושא הועבר לעורכים שלי", אולם הכתבה נותרה באוויר עם העיוות.

 

בשל הנסיבות, החליטו בלע"מ לפנות רשת החברתית ולבצע שיימינג ל"טיים", במטרה לשנות את התיאור. "לצערנו, בקשות חוזרות ונשנות שלנו מהמגזין – ובנוסף מארגונים ישראלים חוץ ממשלתיים – ומלשכת העיתונות הממשלתית נכשלו כולם", נכתב שם. "המאמר, חמישה חודשים אחרי ההתקפה, מציג את הרוצח של שלושה אזרחים כמי שנראה כמו מעצב גרפי פלסטיני תמים שנהרג באופן בלתי מוסבר על ידי ישראל. 'טיים' מגזין עדיין מסרב לשנות את הסיפור שלו שמתעלם מהקורבנות ועושה האנשה של התוקף. בקשות חוזרות ונשנות של ישראל נדחו".

 

הקמפיין זכה לאלפי שיתופים, תגובות נזעמות של גולשים וגם ראיון של מאיה רחימי, שנדקרה בפיגוע. ביום שישי, חמישה חודשים לאחר עלייתו לאוויר, החליטו ב"טיים" לשנות את הכתבה. "ביום שלישי, עליאן, מעצב גרפי מהשכונה הפלסטינית ג'אבל מוכבר, נהרג על ידי כוחות הביטחון של ישראל לאחר שהוא ועוד תוקף הרגו שני נוסעים בהתקפה על אוטובוס בירושלים. קורבן שלישי, אזרח אמריקאי, נפטר שבועיים לאחר ההתקפה", נכתב בנוסח המתוקן, שעליו אגב לא התנוסס שמה של הכתבת קולארד, שבעבר עבדה בישראל תקופה קצרה.

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפיגוע בארמון הנציב
צילום: רויטרס
מומלצים