שתף קטע נבחר

מפגש היסטורי: אובמה והנשיא קסטרו בקובה

מנהיגי ארה"ב וקובה לחצו ידיים בתחילתן של שיחות היסטוריות על חידוש היחסים בין שתי המדינות. אובמה הוא הנשיא האמריקני הראשון שמגיע להוואנה ב-88 השנים האחרונות

 

 

נשיא קובה ראול קסטרו קיבל היום (ב') את פניו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בתחילתן של שיחות היסטוריות במסגרת נרמול היחסים בין הצדדים אחרי חמישה עשורים של עוינות. לפני תחילת השיחות לחצו שני המנהיגים ידיים בארמון המהפכה בהוואנה. עם קבלת הפנים ניגנה התזמורת הצבאית הקובנית את המנוני קובה וארה"ב.

 

אובמה הוא הנשיא האמריקני הראשון שמבקר בקובה משנת 1928. קסטרו לא חיכה לאובמה שהגיע אתמול לשדה התעופה לביקור של שלושה ימים בקובה. במקומו חיכה לנשיא האמריקני שר החוץ, ברונו רודריגז.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

בדצמבר 2014 הודיעו אובמה וקסטרו על חידוש היחסים הדיפלומטיים בין המדינות ועל סיום העוינות שנמשכה מאז המהפכה בקובה ב-1959. בחודש אוגוסט, אחרי 54 שנה, הונף הדגל האמריקני בקובה בעקבות ההכרזה על פתיחתה המחודשת של השגרירות האמריקנית.

 

בין שני המנהיגים יש מחלוקות משמעותיות, ובארה"ב יש הדורשים מאובמה ללחוץ על קסטרו לבצע רפורמות דמוקרטיות, בעיקר לאפשר למתנגדי המשטר הגולים לשוב לקובה. עוזריו של אובמה אמרו שהוא יבהיר לקסטרו את הצורך גם ברפורמות כלכליות, בין השאר להגדיל את הגישה לאינטרנט עבור הקובנים.

 

בממשל אובמה מקווים שהשינויים הללו יבוצעו בישיבת הקונגרס של המפלגה הקומוניסטית בחודש הבא, אך עם זאת סקפטיים לגבי הסיכויים לפתיחות פוליטית אמיתית. אובמה הבטיח להעלות את הנושאים הללו בפגישה עם קסטרו. "אגיד אותם ישירות לקסטרו", כתב למתנגדי משטר ב-10 במרס.

 

זו הפעם הרביעית בלבד שבה נפגשים מנהיגי שתי המדינות.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אובמה וראול קסטרו
צילום: AP
מומלצים