שתף קטע נבחר

הטיהור האתני של יהודי ארצות ערב

אותם תימנים שברחו מתימן הם פליטים לכל דבר ועניין, הם בעצם נטשו את מדינתם בשלל חשש לחייהם. הממשל המרכזי של צנעא קרס ולא יכול עוד לשמור על ביטחונם. כך קרה גם עם יהודי מדינות ערב עם קום המדינה

המבצע החשאי להצלת יהודי תימן שם קץ בעצם לנוכחות היהודית בארצות ערב, נוכחות בת מעל ל-3,000 שנה. עוד לפני הופעתו של האסלאם התגוררו היהודים באיזור ח'יבר בערב הסעודית, בבבל בעיראק ובכל המזרח-התיכון. המאה ה-20 סימנה מעל כל את מדיניות האפרטהייד של מדינות ערב, שלא רצו בנוכחות של היהודים שם.

 

עוד בערוץ הדעות:

טראמפ מוביל את עידן הירוק

לא מספיק לצייר ילדי שוקולד

שידור ציבורי או ממשלתי

קאט דה בולשיט!

הסדר קונפדרטיבי ו"תוכנית מרשל" לפלסטין

 

זאת הנכבה שלנו, הנכבה היהודית, הנכבה של יהודי ארצות ערב זהו הסיפור שלא סופר. נושא הפליטים היהודים מארצות ערב וסוגיית רכושם לא מקבלים את ההד התקשורתי הבינלאומי הראוי. כולם מדברים על הנכבה הפלסטינית ועל זכיותיהם הנצחיות של הפליטים האלה ואיש לא מדבר על הסבל של יהודי ארצות ערב, על הפוגרומים שחוו בארצות אלה ובוודאי על רכושם המוחרם הנמצא עדיין במדינות אלה.

 

מאפייני העלייה היהודית מארצות ערב היו מגוונים. בעוד חלקם בחר לעלות ארצה משיקולים ציונים, אחרים נאלצו לנטוש את מולדתם בשל חשש לפגיעה בחייהם ובחיי יקיריהם. נקודת המפנה התרחשה בעקבות הקמתה של מדינת ישראל, למעשה אז התחולל טרנספר בין אם ברצון או שלא ברצון למאות אלפי יהודים שהתגוררו בשלווה בארצות ערב. ממשלות ערב לא הצליחו במלחמתם ב-1948 להביס את ישראל, לכן הם עשו זאת בדרך אחרת. הם התנקמו ביהודים שחיו בשטחים שלהם, באותם יהודים שהיו נאמנים לשליטי ארצות ערב במשך מאות שנים.

 

בימים הקרובים יתברר לנו ה האם אותם יהודים תימנים הצליחו למכור את רכושם או שהממשל התימני בדרך להשתלט עליו, כפי שהשתלטו מדינות רבות כמו עיראק ומצרים על רכושם של אותם יהודים שברחו או שגורשו. למעשה, מאות אלפי יהודי ארצות ערב נאלצו לנטוש את מולדתם מחשש לחייהם ובעקבות הפוגרומים הרבים שחוו שם. אותם יהודים עזבו את מולדתם בארצות ערב והאסלאם, רכושם הגזול והמופקע נאמד כיום במאות מיליארדי דולרים. הרכוש כולל בניינים של הקהילות היהודיות ומאות בתי כנסת מפוארים, מפעלים ורכוש פרטי שהופקע והוחרם מאותם יהודים רק בשל יהדותם.

 

חוק נגד יהודים במצרים

עם הקמתה של מדינת ישראל הודיעה הממשלה המצרית שתפקיע את רכושו של כל מצרי אם מעשיו מסכנים את ביטחון המדינה. החוק הזה כוון נגד יהודים שהואשמו באופן גורף בתמיכה בציונות. מאות חברות ובתי מסחר של יהודים הופקעו, בעליהם הושלכו לבתי-סוהר באשמת ציונות, וגורשו עם משפחותיהם לאחר שנה וחצי, עם בגד יחידי שעל גופם.

 

עם השנים החריפה התנכלות השלטון ליהודים, המוסדות היהודים הרשמים ובהם בתי ספר יהודים, בתי חולים, ארגוני רווחה ותנועות נוער הולאמו או הוצאו מחוץ לחוק. עשרות אלפים מיהודי מצרים גורשו ועל דרכונם הוטבעה חותם "הלוך ללא חזור" והם אולצו לחתום על הצהרה שאין להם תביעות ממצרים ולא יחזרו אליה לעולם. גם יהודי עיראק סבלו מחקיקה גזענית ונאלצו לנטוש את רכושם. כל מי שרצה לעזוב את עיראק התחייב לחתום על ויתור ונמנעה ממנו הזכות לשוב למולדתו. רכושם נותר שם.

 

אותם תימנים שברחו מתימן הם פליטים לכל דבר ועניין, הם בעצם נטשו את מדינתם בשלל חשש לחייהם. הממשל המרכזי של צנעא קרס ולא יכול עוד לשמור על ביטחונם.

 

זהו סיפורם של מאות אלפי פליטים שהגיעו לארץ ישראל במאה ה-20. כיום ניכר שיש התייחסות שונה לפליטים היהודים מארצות ערב ולסוגיית רכושם כעבור עשרות שנים של הזנחה. מדינת ישראל לא תחתום אף פעם על סוף הסכסוך עם הפלסטינים או עם מדינות ערב - כל עוד שלא יוסדר נושא הפליטים היהודים ורכושם הגזול בארצות ערב.

 העובדה שלא מתעסקים עם נושא זה אינה אומרת שאנחנו מוותרים. יש לנו את החובה המוסרית והמשפטית לא רק לתבוע ממדינות ערב להחזיר לנו את האדמות אשר הופקעו, אלא גם לשלם לנו פיצויים על השימוש בהן בכל אותן שנים.

 

בכל הקשור לנושא המדיני, על ממשלות ישראל וכל מדינה שתתווך בסכסוך הפלסטיני להמשיך ולפעול כך שבמסגרת כל משא ומתן דו צדדי או רב צדדי עתידי על פתרון בעיית הפליטים הפלסטינים, בכל אזכור של הכרה בפליטים, קביעת מנגנוני הפיצוי והשבת הפיצוי בפועל - תיגזר גזירה שווה, תיאורטית ופרקטית, הן לפליטים הפלסטינים והן לפליטים היהודים. משום שלא יהיה פתרון צודק לסוגית הפליטים הפלסטינים כל עוד לא יימצא פתרון לסוגית הפליטים היהודים ונושא רכושם הגזול.

 

הכותב הוא ד"ר אדי כהן, מזרחן וחוקר במכון לחקר המחתרות ע"ש מנחם בגין, אוניברסיטת בר-אילן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פיית' בגינסקי
ד"ר אדי כהן
צילום: פיית' בגינסקי
מומלצים