שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  נחתם הסכם הייבוא: דגים, ירקות קפואים ושמן זית
  שרי האוצר והחקלאות חתמו על הסכם יבוא ללא מכס עד 15 ביולי. מדובר בהטבה ליבואנים - בתקווה שתגולגל לצרכנים. בין המוצרים שאושרו כבר בעבר: ביצים, בשר טרי, גבינות וחמאה. כמו כן, נקבע גובה הפיצוי שיינתן לחקלאים

  האם יוזל סל מוצרי המזון לקראת פסח? האם החקלאות בישראל תשרוד יבוא מסין? שר האוצר, משה כחלון, ושר החקלאות, אורי אריאל, והתאחדות חקלאי ישראל חתמו היום (ד') על הסכם יבוא ללא מכס של דגים קפואים, ירקות קפואים, בשר טרי, ביצים, ירקות ושמן זית. מכסות היבוא יהיו פתוחות עד ה-15 ביולי. ההטבה אושרה ליבואנים, בתקווה שתגולגל לצרכנים. כמו כן, נקבע גם גובה הפיצוי שיינתן לחקלאים.

   

  יבוטלו מכסים על מזון. החקלאים: "לזמן מוגבל"

  סערה בשוק הדגים: היה מידע מקדים על הפחתת מכסים?

  הקלה בייבוא: מוצרי חשמל לא ייבדקו

   

  משרדי האוצר והחקלאות טוענים שיעשו את המהלך תוך חיזוק החקלאות בישראל. היבואנים, שחלקם כבר הזמינו משלוחים על בסיס ההחלטה לוותר על מכס, הם לרוב אותם יבואנים או קמעונאים גדולים שכבר פועלים בשוק. הייבוא החופשי (בלי שישראל מקבלת הטבות יצוא מהמדינות מהן יתבצע היבוא) יאפשר להם לקנות בהנחות מפליגות. האם יגלגלו אותן במלואן לצרכנים? האם יגלגלו בכלל? ימים יגידו. יתכן שבשל עבודת יחסי הציבור של משרדי הממשלה, היבואנים יתקשו שלא להוריד מחירים.

   

  23 מיליון למגדלי הדגים, 15 מיליון לענף שמן הזית

  בהודעה לתקשורת נמסר כי "ועדת המעקב, הכוללת נציגים של משרד האוצר, משרד החקלאות והתאחדות חקלאי ישראל, תעקוב אחר ביצוע ההסכם, תקבל דיווחים שוטפים על השפעת מהלך הפחתת המכסים על השווקים, החל מרמת המגדל ועד לרמת הצרכן. בנוסף, תקיים בחינה מתמדת של יעילות המתווים ומניעת פגיעה בלתי צפויה במגדלים ובחקלאים".

   

  נמסר כי במסגרת ההסכם תינתן תמיכה ישירה חד פעמית בסכום של 23 מיליון שקל במהלך 2016 עבור מגדלי הדגים בבריכות. כמו כן, יוקצו 2 מיליון שקל לשנת 2016 עבור קמפיין לעידוד צריכת דגים טריים מישראל. כיום, הדגים המיובאים הם כאמור דגים קפואים, לרוב מסין. היבואנים שניצלו את המכסות הפטורות ממכס הם היבואנים והקמעונאים הגדולים.

   (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  (צילום: Gettyimages)
   

  כמו כן, נמסר כי במידת הצורך ובהתאם להשפעה על השוק, יוקצה תקציב נוסף של 12 מיליון שקל באופן חד פעמי עבור תמיכה במגדלי דגי הבריכות. זאת במידה ותהיה פגיעה במגדלים מעבר לסכום זה. משרד האוצר הודיע על פתיחת מכסה פטורה ממכס לייבוא של 3,500 טון ליבוא פילה אמנון קפוא, 500 טון דגי קרפיון ובורי.

   

  עוד נמסר כי במהלך השנה הנוכחית תינתן תמיכה ישירה חד פעמית של 15 מיליון שקל למגדלים בתחום שמן הזית. כמו כן יוקצה סכום של מיליון שקל עבור תמיכה בגידול מסורתי של זיתים לשמן. משרד האוצר הודיע על פתיחת מכסה פטורה ממכס ליבוא שמן זית במשקל של 2,000 טון, במקביל למכסה של 1,200 טון. משרד האוצר יפעל מול משרד הכלכלה לאישור תקן לשמן זית.

   

  עוד סוכם כי החקלאיים מתחייבים, בין היתר, על מכירת מספר ירקות בסיסים לסיטונאים בסכום שבטווח 2-1.5 שקלים לקילו, "כך שיתאפשר לרשתות השיווק למכור מוצרים אלה במחירים נמוכים לצרכן". נציין כי מידי שנה. הרשתות ממילא מוכרות ירקות במחירי הפסד לקראת החגים. 

   

  מעבר לכך מסרו שתינתן תמיכה ישירה חד פעמית של 25 מיליון שקל למגדלי "ענפי הירקות הקפואים בהתאם למתווה שיוסכם בתיאום עם משרד האוצר". משרד האוצר הודיע על פתיחת מכסה פטורה ממכס ליבוא ירקות קפואים במשקל 4,500 טון טוגנים (צ'יפס קפוא) ו-5,500 טון ירקות קפואים נוספים. כיום, מקורות היבוא העיקריים הם בלגיה ומצרים.

   

  "ניתן לראות בשר טרי ברשתות מיובא במחירים נמוכים"

  במשרדים מזכירים כי נפתחה מכסה פטורה ממכס ליבוא בשר טרי. ב-2016 הותרה מכסה של 3,500 טון, שהוגדלה לאחרונה על ידי שר האוצר ב-1,500 טון נוספים. "ניתן לראות בשר טרי ברשתות השיווק, מיובא במחירים נמוכים בעשרות אחוזים ממחירי הבשר הטרי (מתוצרת ישראל מ.ק). משרד החקלאות פעל לפתיחת יבוא בשר טרי מפולין, ובודק ארצות נוספות במטרה להגדיל את מספר המדינות מהן ניתן לייבא בשר טרי", נכתב.

   

  בנוסף נמסר כי לאחרונה אושרה מכסה פטורה ממכס של 1,000 טון בשר כבש. כמו כן, נפתחה מכסה ללא מכס של 10,000 ראש ליבוא כבש חי.

   

  לקראת חג הפסח, משרד החקלאות הגדיל ל-60 מיליון את המכסות לייבוא ביצים, שאושר בשל חשש ממחסור. חלק מהמשלוחים היו נגועים בסלמונלה.

   

  בכל הקשור ליבוא גבינות צהובות, התקיים הליך מפוקח על יבוא ללא מכס של 5,400 טון גבינה. במסגרת ההליך התחייבו היבואנים על מחיר נמוך לצרכן. מחירי הגבינות נמוכים ב-20%-30% ממחיר הגבינה הצהובה המפוקח. בין מדינות הייבוא: אוסטריה.

   

  בנוסף, התקיים הליך פיקוח בנוגע ל-1,200 טון חמאה, במסגרתו התחייבו היבואנים על המחיר. גם בחמאה המחירים אליהם התחייבו היבואנים נמוכים מהמחיר המפוקח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  צילום: Gettyimages
  קניות קנייה סופר מרקט סופרמרקט מרכול חנות יוקר המחיה יוקר המחייה עגלה מצרכנים מזון ציוד אוכל
  צילום: Gettyimages
  מומלצים