שתף קטע נבחר

רואים ירוק: טיפים להארת הגינה

איך להימנע מטעויות בתכנון התאורה לגינה? על מה חשוב להקפיד ומה גוון האור המומלץ? כל התשובות

בשיתוף אתר "המקצוענים"

 

בין אם אתם מעצבים את הגינה לבד או משתמשים בשירותי מעצב פנים או אדריכל נוף, יש כמה כללים שכדאי להקפיד עליהם כדי שהתאורה תתאים לעיצוב הגינה שלכם, לאופי השימוש בה, לתקציב שלכם והכי חשוב - שתהיה חסכונית בחשמל. שעון הקיץ מגיע, וזה בדיוק הזמן לצאת לגינה ולהעביר בה את הזמן בשעות הערב. אז כך תאירו אותה נכון - אחרי שקיעת השמש.

 

עוד בנושא:

כיצד להכין את הגינה לקיץ הישראלי

בדיקת הארקה: הבדיקה שתציל את חייכם

זרעי קיץ: לגדל בעצמכם את ארוחת הערב

 

טעויות נפוצות בתכנון תאורה לגינה

"אחת הטעויות הנפוצות בתכנון תאורה לגינה הוא שלא מכינים מספיק נקודות חשמל מסביב לגינה", אומר רמי ורד, יועץ תאורה בקמחי תאורה.

 "אם לא מקפידים על כך בזמן, זה מצריך הרמה של ריצוף, חציבה באדמה או חיתוך בדשא. זה מסרבל ומייקר את העבודה ויכול להימנע עם תכנון מקדים ועם הכנת תשתית מתאימה מראש".

 

טעות נוספת קשורה לניקוזי מים. "בשונה מתאורה בתוך הבית, בתאורת חוץ חשוב לזכור שבמגע עם מים גוף התאורה ייהרס", אומר ורד. "אם משתמשים בתאורה באמצעות 'שקועי רצפה' (גוף תאורה שקועים) חשוב להקפיד על ניקוזי מים בקרבת כדי שהמים לא יהרסו את גוף התאורה".

 

יותר מדי אור בגינה גם יהיה טעות. ורד: "אם מציפים את הגינה ביותר מדי אור, זה מוריד מהכוח ומהמסתורין של הגינה בלילה ולא מאפשר ליהנות מהייחודיות של כל צמח וצמח".

 

 (באדיבות קמחי תאורה, צילום: ליין שובל) (באדיבות קמחי תאורה, צילום: ליין שובל)
(באדיבות קמחי תאורה, צילום: ליין שובל)

 

על מה חשוב להקפיד

הכנת תשתית חשמל מתאימה: "השלב הראשון הוא תכנון של התאורה בגינה, החלטה על מיקום גופי התאורה והכנת מספיק נקודות חשמל", אומר ורד. "חשוב שיהיו קופסאות חשמל שבתוכן יהיו שנאים עם הגנה נגד מים. אם משתמשים בעמודי גינה שבתוכם 220 וולט, חשוב לדאוג שהגנת החשמל תהיה הגנה כפולה מפני מים. חשוב לשים את הכבלים בתוך צינורות מפלסטיק קשיח כדי שבמשך הזמן הגנן לא 'יפצע' אותם בעת העבודה בגינה".

 

בנוסף חשוב לזכור כי מערכת התאורה בגינה היא חלק מכלל מערכת החשמל הביתית אותה יש להתאים לעומס המתוכנן וכן כי יש להיעזר בחשמלאי מוסמך על מנת לבצע את ההתאמות הנדרשות.

 

ורד מוסיף כי בעת תכנון התאורה חשוב להקפיד שהיא תהיה מכוונת לכיוון הגינה ולא מהגינה לכיוון פנים הבית, כדי שהיא לא תסנוור. "כדאי לפצל את המתגים, כך שניתן יהיה לשלוט בכל מיני מצבי תאורה. חשוב שמתג אחד יהיה לתאורת פינת הישיבה, מתג אחד לדקרים, מתג אחד לתאורת הצפה בגינה וכדומה", הוא ממליץ. "ככל שיהיו יותר מצבים זה יאפשר להתאים את התאורה בצורה הכי מדויקת לסוג השימוש בגינה באותו הרגע: אירוח פרטני, אירוח משפחתי או אירוע רב משתתפים.

 בנוסף, זה יאפשר חיסכון בחשמל משום שלא יחייב הדלקה מיותרת של כל פינות הגן כשאין צורך בכך. כדי לחסוך בחשמל כדאי להשתמש בנורות לד שהן הרבה יותר חסכוניות מבחינת תצרוכת החשמל שלהן".

 

התאמת סוג התאורה לייעוד השימושי שלה ולסגנון העיצוב: ישנם כל מיני סוגי תאורה. לפני הכל חשוב לברר מה המטרה של ההארה: האם להאיר נקודתית אזור מסוים (פינת האוכל שבגינה), האם זו תאורת שביל, האם התאורה מועדה להאיר צמחים נמוכים, עץ גבוה או להציף את כל שטח הגינה באור.

 

גם לאותה מטרת הארה יכולות להיות כל מיני אפשרויות. ורד: "למשל, ישנם גופי תאורה שמאירים מלמטה למעלה (דקרים, שהם ספוטים הנעוצים בתוך האדמה ומאירים כלפי מעלה). ישנם גופים נתלים (טיפות או קוביות) שהם אלמנט עיצובי בפני עצמו. ישנם פרוג'קטורים שמשמשים לתאורת הצפה שמטרתם לפזר אור חזק לכל עבר. ישנם גופי תאורה נסתרים - ששקועים בתוך הדק, הריצוף או הקירות, ואף כאלו ששקועים בתוך בריכת מים. ישנם צמודי קיר שתפקידם להאיר קיר ייחודי בגינה. לכן, לפני הכל חשוב לברר מה מטרת ההארה, ובאיזה גוף תאורה תרצו להשתמש".

 

 (פרויקט שירלי דן, צילום: גלעד רדט ) (פרויקט שירלי דן, צילום: גלעד רדט )
(פרויקט שירלי דן, צילום: גלעד רדט )

 

אם בחרתם בתאורת שביל, גם אז חשוב לדעת אם יש צמחייה משני צדי השביל או שזהו שביל שנמתח באמצע מדשאה. ורד: "חשוב שהמרחק בין גופי התאורה יהיה כזה שיאפשר הליכה בטוחה באמצע ושלא יהיה מצב של חושך מוחלט. אם יש צמחיה בצדי השביל ניתן להשתמש בהארה באמצעות גופי תאורה הנקראים 'פטריה', וכך גם להרוויח הארה של הצמחייה הנמוכה וגם לסמן את השביל. אם אין צמחיה, יידרשו עמודי תאורה".

 

אם החלטתם למקם גוף תאורה שיידלק אוטומטית בעת שמישהו פורץ לגינה שלכם, כדאי שזה יהיה פנס הצפה שמחובר לחיישן ולגלאי נפח. ורד: "כאן חשוב שהתאורה תהיה חזקה ובוהקת, ושהפנס ימוקם באחד האזורים הקרובים לבית".

 

 (פרויקט שירלי דן, צילום: גלעד רדט )
(פרויקט שירלי דן, צילום: גלעד רדט )

 

ואיך מתאימים את התאורה לעיצוב? ורד: "אם הגינה מעוצבת בצורה מודרנית, לרוב

 יתאימו גופי תאורה מודרניים יותר. ישנם עציצים מוארים שעשויים מפוליקרבונט ומאירים את הצמח מלמטה למעלה. עמודי תאורה ישתלבו מצוין עם גינה מודרנית, קשתות תאורה ממתכת ובמבוקים שמאירים כלפי מטה, למשל. אם הגינה היא גינה ארץ-ישראלית, שהיא יותר שטוחה ומתאפיינת רק בצמחים שמקורם בארץ ישראל, יתאימו עמודי תאורה נמוכים ופטריות שמאירים את הצמחייה הנמוכה. אם הגן הוא טרופי, לרוב נשתמש בדקרים או בספוטים שמאירים מלמטה למעלה, מפני שגן טרופי מתאפיין בצמחיה גבוהה וסבוכה, ונרצה להדגיש את כל פיתולי הצמחים. אם זהו גן יפני מינימליסטי, נרצה להשתמש בקווים ישרים ונקיים. גופי התאורה שנבחר יהיו עם קווים גיאומטריים פשוטים, ויכולים לכלול גופי תאורה תלויים כמו קוביות או כדורי אור".

 

גוון האור: "רצוי לבחור בגוון תאורה חם (צהוב) ולא בגוון קר (לבן)", אומר ורד. "זאת, מפני שהגוון החם מוציא את הפיגמנט של צבעי הצמחים בצורה יותר מהימנה למקור. אני באופן אישי לא ממליץ על בחירת נורות צבעוניות לגינה, מפני שזה מקנה לפרחים מראה סינתטי וזה משווה לגינה מראה פשוט וזול".

 

מחפשים מעצבי גינה? לרשימת המומלצים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות קמחי תאורה, צילום: ליין שובל
תאורת גן
באדיבות קמחי תאורה, צילום: ליין שובל
מומלצים