שתף קטע נבחר

חוקרים אישרו: גולגולת שייקספיר נעלמה מקברו

400 שנה אחרי מותו ויותר ממאה אחרי שהחלו להתרוצץ שמועות על גניבת גולגולתו, חוקרים סרקו את קברו של המחזאי הנודע וגילו - הראש חסר

הגולגולת של המחזאי והמשורר הנודע וויליאם שייקספיר נעלמה מקברו – כך מאשר ארכיאולוג שהחליט לבדוק את השמועות שמתרוצצות זה שנים, ושלפיהן שודדי קברים גנבו את גולגולתו.

 

400 שנה אחרי מותו וקבורתו של שייקספיר במרכז אנגליה הורשו חוקרים לסרוק את קברו של המחזאי הדגול בעזרת רדאר מתקדם, אבל באזור תחת רצפת הכנסייה שבה הוא קבור, שם אמורה הייתה להימצא הגולגולת – הם מצאו סימנים להתערבות חיצונית כלשהי.

קברו של וויליאם שייקספיר (צילום: AP) (צילום: AP)
קברו של וויליאם שייקספיר(צילום: AP)

הארכיאולוג קווין קולס מאוניברסיטת סטפורדשייר אמר כי הממצאים מתיישבים עם סיפור בן שנים רבות שלפיו מישהו גנב את הגולגולת של שייקספיר. "הממצאים גורמים לי להיות משוכנע מאוד-מאוד שהגולגולת שלו אינה נמצאת שם". הממצאים מעמיקים את התעלומה סביב מקום קבורתו של שייקספיר.

 

קברו של שייקספיר אינו נושא את שמו, אלא רק את האזהרה בחרוזים שלפיה ארור יהיה מי שיזיז את העצמות הקבורות בו. בניסיונו למצוא את הגולגולת של שייקספיר בדק הצוות של קולס גם טענות רבות שנים שלפיהן היא הוסתרה בחדר תת-קרקעי בכנסייה אחרת בוורסטרשייר, אבל בדיקות שנערכו לגולגולת שם העלו שמדובר בגולגולת אישה שהייתה בשנות ה-70 לחייה כשמתה.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

הסיפור על הגולגולת הנעדרת של שייקספיר הופיעה במגזין The Argosy ב-1879, שבו נטען כי ציידי אוצרות מהמאה שלפני כן הם שגנבו אותה, בימים שבהם מעשי שוד של קברים היו תופעה נפוצה. באותם ימים גניבת גולגולות הייתה משתלמת, משום שהיו שחשבו כי גאונות תשאיר אותות וסימנים בשרידי גופו של אדם כמו שייקספיר, ולכן היו מוכנים לשלם עבורן.

 

סריקת הקבר שבו נמצאים שרידיו של שייקספיר, ליד שרידיה של רעייתו, בוצעה בשיטה לא פולשנית. הצוות יציג את התוצאות

המלאות בסרט תיעודי שישודר בערוץ 4 הבריטי ביום שבת. "יש כל כך הרבה מיתוסים סותרים ואגדות לגבי קברו", אמר קולס. "התוצאות האלה יעוררו ללא ספק ויכוחים, דיונים בקרב חוקרים ותיאוריות סותרות בשנים הבאות. אפילו עכשיו כשאני חושב על הממצאים עוברת בי צמרמורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
וויליאם שייקספיר. הגולגולת איננה
צילום: AP
מומלצים