שתף קטע נבחר

נתניהו על היורה: "לא מייצג את ערכי צה"ל"; ליברמן: "עדיף חייל שטעה מחייל הרוג"

הירי של לוחם צה"ל לעבר המחבל בחברון לאחר שנוטרל והיה שרוע על הקרקע מעורר גל של תגובות פוליטיות. נתניהו: "צה"ל מצפה מחייליו לנהוג בקור רוח ובהתאם להוראות הפתיחה באש". אביגדור ליברמן: "ההתנפלות על החייל צבועה ולא מוצדקת"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תוקף הערב (יום ה') את התנהלותו של לוחם צה"ל שירה למוות במחבל אחרי הפיגוע בתל רומידה בחברון, לאחר שזה נוטרל והיה שרוע על הקרקע. "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל. צה"ל מצפה מחייליו לנהוג בקור רוח ובהתאם להוראות הפתיחה באש", אמר ראש הממשלה. החייל נחקר ונעצר וגורם צבאי אמר שאם יוכח שהמחבל היה בחיים, ייתכן שהחייל היורה יואשם ברצח.

 

יו"ר "ישראל ביתנו" ח"כ אביגדור ליברמן אמר כי "יכול להיות שהחייל שירה במחבל בחברון פעל נכון ויכול להיות שטעה בשיקול הדעת. זה ייבדק על-ידי הגורמים המתאימים בצה"ל. אך מה שבטוח כבר עכשיו זה שההתנפלות על החייל היא צבועה ולא מוצדקת ועדיף חייל שטעה ונשאר בחיים על-פני חייל שהיסס ומחבל הרג אותו. ולאיימן עודה, שהאשים את ישראל בביצוע הוצאות להורג, אני מציע לעבור ולחיות בסוריה או להצטרף לחיזבאללה שם יזכה להנות מהדמוקרטיה הערבית שהוא ראוי לה".

 

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון אמר הערב כי "גם כאשר אנו נדרשים להכות באויבינו ולנצח אותם במלחמה או בכל קרב עימם, חובתנו המוסרית היא להקפיד קלה כחמורה. לשמור על צלם אנוש. לזכור את מגבלות הכוח גם אחרי שהאויב הוכה, ולמנוע מעצמנו התנהגות שאינה מוסרית. לזכור כי כוחנו אינו נובע רק מיכולתנו הצבאית, אלא קודם כל, מעוצמתנו המוסרית. זו חובתנו, לנצח ולהישאר בני אדם".

 

 

זירת הפיגוע והירי בחברון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת הפיגוע והירי בחברון(צילום: AFP)
 

 

ח"כ אחמד טיבי, השוהה ברומניה ונפגש שם עם סטודנטים ופעילי ציבור מקומיים, אמר להם: "חיילי צה"ל ושוטרים יורים ומוציאים להורג פלסטינים פצועים בדם קר כתוצאה מהתלהמות שרים ופוליטיקאים ישראלים. על הפוליטיקאים יש אחריות לא פחות מהחייל היורה. המקרה בחברון תועד אבל יש מקרים רבים שלא תועדו. ראש הממשלה בנימין נתניהו אחראי אישית לרצח הזה".

 

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

המחבל בחברון שנורה לאחר שנוטרל, היום (צילום: AFP)
המחבל בחברון שנורה לאחר שנוטרל, היום(צילום: AFP)
 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט שוחח עם אלוף פיקוד המרכז רוני נומה. דובר צה"ל תת-אלוף מוטי אלמוז אמר אחר הצהריים כי "שניהם רואים את האירוע הזה בחומרה. הרמטכ"ל הנחה את גופי החקירה למצות עד תום את החקירה, להבין בדיוק מה קרה שם, לא להשאיר שום פרט עמום כדי להבין איך קרה שחייל מחליט לפתוח באש על מחבל כשהוא שוכב על הארץ". גורם צבאי אמר כי החייל שירה במחבל שייך לגדוד שנמצא כבר יותר מחודש בגזרה.

 

דובר צה"ל הוסיף: "זה אירוע שמתוחקר בצה"ל במלוא הרצינות. צריך להפריד בין החלק הראשון שלו, סיכול פיגוע, לבין החלק השני. בחלק הראשון מדובר בהתנהגות מבצעית ראויה. צריך לשבח את החיילים על כך שהם פעלו למניעת פיגוע ביישוב היהודי בחברון. החלק השני הוא אירוע חמור וחריג מאוד ואנחנו מתחקרים אותו עכשיו. כל המעורבים באירוע, כולל החיילים שהיו שם וכל מי שמעורב, כולם יתוחקרו".

 

משפחתו של החייל מסרה: "אנו למדים את הדברים ומאמינים בחפותו של בננו שהוא לוחם מצטיין וחובש קרבי". עו"ד בנימין מלכא המייצג את החייל, אומר כי "בסרטון ניתן לראות בבירור כי המחבל זז וכי המחבל לבוש במעיל שיכול להסתיר תחתיו חגורת נפץ ואמצעי חבלה. אנו למדים את התיק ונעניק למרשנו ייצוג הולם". לדברי עורך דינו של החייל, חובש קרבי: "מדובר בהליך שנמצא בראשיתו. טרם נבדקו הדברים לעומקם וצר לי שנעשה משפט ציבורי טרם ניתנה לחשוד זכות להגן על חפותו".

 

תושב היישוב היהודי בחברון שהיה מהראשונים להגיע לזירה, מספר כי לאחר שהחל הטיפול בחייל הפצוע נשמעו קריאות: "'תתרחקו, תתרחקו. החבלן עדיין לא הגיע'. ואז מישהו צעק 'הוא זז' ושמעתי ירייה. כשהסתובבתי ראיתי את המחבל ירוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים