שתף קטע נבחר

החייל שירה במחבל חשוד ברצח, מעצרו הוארך

יממה לאחר פרסום הסרטון שבו נראה לוחם מחטיבת כפיר יורה בראשו של מחבל פצוע, הודיעה התביעה הצבאית כי הוא חשוד בעבירה של רצח. מעצרו הוארך בארבעה ימים. פרקליטו של החייל: "האירוע בוצע לפי הוראות הפתיחה באש שמרשנו קיבל". בתיעוד מזווית חדשה נשמע מישהו צועק: "אולי יש עליו מטען"

 

 

לוחם חטיבת כפיר שירה אתמול בראשו של מחבל פצוע על הכביש לאחר שדקר חייל בחברון חשוד בעבירת רצח. כך הודיע בצהריים (יום ו') התובע הצבאי במהלך הדיון על הארכת המעצר שנערך בבית הדין הצבאי ביפו. השופט האריך את מעצרו בארבעה ימים.

 

 

החייל מובא לבית הדין, היום (צילום:  יואב זיתון) (צילום:  יואב זיתון)
החייל מובא לבית הדין, היום(צילום: יואב זיתון)
 

התובע אמר בדיון: "יש פה חשד לעבירה חמורה שתצריך אותנו לבצע פעולות חקירה רבות. ישנם סרטונים שונים של האירוע ונגבו עדויות שונות וגם גרסת החשוד שמודה בביצוע הירי כלפי אותו אדם שקודם לכן ביצע פיגוע דקירה. הירי בוצע בעודו בחיים ולטענת החשוד הירי בוצע בגלל סכנת חיים שהוא חש".

 

החייל מיוצג על ידי עורכי הדין אילן כץ ובנימין מלכא. "האירוע בוצע לפי הוראות הפתיחה באש שמרשנו קיבל", אמר עו"ד כץ. "האווירה התקשורתית וגורמים פוליטיים בכירים ביותר יצאו כבר בהכרזות לגבי אשמתו לכאורה של החשוד. גורמים פלסטינים קראו קריאות לנקמה. אחד מעורכי הדין שלנו קיבל הודעות במייל ובטלפון כי ינקמו בו ובחשוד שהוא מייצג. לכן נבקש איסור פרסום על זהותו".

 

נציגת מצ"ח אמרה הדיון כי "אמצעי, כוונה ויכולת של מחבל הם הרכיבים שמאפשרים ירי לנטרל סכנת חיים לפי הוראות פתיחה באש". היא אישרה כי "החשוד צעק בטרם הירי לחבריו לכוח: 'תיזהרו, זוזו!'".

 

עורך הדין כץ אמר כי "החשד לרצח הוא חשד מופרך ואין שום ראיה ישירה או עקיפה שמבססת חשד זה. הוא חייל מצטיין, מלח הארץ, שפעל בדיוק לפי הכללים שלימדו אותו. אם הייתה חגורת נפץ הוא היה מקבל תעודת הצטיינות. החזקתו במעצר מהווה סטירת לחי ללוחם ולכלל לוחמי צה"ל. פעולות החקירה יכולות להתבצע ללא החזקתו במעצר. אין כל הצדקה לבקשה של מצ"ח להאריך מעצרו בשישה ימים".

 

בחקירתו טען החייל החשוד בין השאר כי זה שלושה שבועות יש התרעה על חוליה של חמאס שמתכוונת לבצע פיגוע "איכותי" במתווה של ירי ומטען בחברון. נציגת המשטרה הצבאית החוקרת בדיון אמרה כי המידע הזה טרם נבדק.

 

בתוך כך, תומכיו של החייל, קבוצת אנשי הצלה ורופאה של חברון שנקראת "חברים לשעת צרה", פרסמו היום סרטון וידאו של הרגעים שלפני הירי ובו ניתן לשמוע מישהו אומר: "יש עליו כנראה מטען שימו לב", "עד שלא בא חבלן לא נוגעים בו". מקורבים של החייל טענו כי קריאות אלה מלמדות על חשש ממטען. יצוין כי הנוהל במקרים אלה מחייב "זיכוי" של המחבל ממטעני חבלה על גופו ורק אחר כך טיפול בו. בצה"ל בודקים גם אם האמירות שנשמעו בסרטון נאמרו על ידי גורם הצלה אזרחי ולא בהכרח על ידי מפקד או חייל בכוח.

 

צה"ל יחקור מדוע קצינים בחברון לא התערבו 

 

 

 (צילום: עימאד אבו שמסייה) (צילום: עימאד אבו שמסייה)
(צילום: עימאד אבו שמסייה)

עורך דינו של החשוד טען עוד כי "סרטון 'בצלם' ערוך והתמונה המלאה מתקבלת מסרטונים נוספים". עו"ד אייל בסרגליק, שייצג אף הוא את החשוד, אמר: "הד ציבורי אינו עילת מעצר. כפי שאישרה חוקרת מצ"ח מדובר באדם חמוש בסכין שבא עם מעיל ביום חם, וכאשר יש סכנה מוחשית ושני חיילים אף התרחקו ממנו – הדבר מעיד שהחייל פעל נכון ושהציל חיים".

 

נציגת מצ"ח הוסיפה ואמרה בדיון כי "החייל שיתף פעולה בחקירה באופן מלא. טרם התבצעה נתיחה בגופת המחבל וזה תלוי בגורמים שונים. יש מספר סרטונים של האירוע שברשותנו. הגיוני שיראו דברים שונים בסרטונים שונים. יש אימרה בסרטון אחר שיש חשש מהימצאות מטען על המחבל. ליד גופתו נמצאה סכין איתה ביצע הפיגוע. המחבל לבש מעיל/סוודר ואנו מודעים היטב לתנאי מזג האוויר שהיו אתמול. מדובר בגזרת חברון שתמיד חמה וגם לאחרונה ויש בה התרעות לפיגועים על בסיס יומי".

 

נציג התביעה הוסיף ואמר כי "החשד מבוסס גם על דברים נוספים ולא רק על הסרטונים. החשוד הוא לוחם שפעל בסיטואציה רגישה ואנו מודעים לזה".

 

לחייל אין רקע משמעתי או בעייתי קודם, ובשנה שעברה הוא אף קיבל תעודת הצטיינות. לפי גרסתו, הוא חשד במחבל שלבש בגד חם וכהה ביום חם כדי להסתיר מטען שעל גופו, ולכן ירה בו. קצין בדרגת סגן מהגדוד של החייל הגיע לבית הדין ביפו, ככל הנראה כדי לתמוך בו.

תעודת הצטיינות שקיבל בעבר החייל ()
תעודת הצטיינות שקיבל בעבר החייל
 

הוריו של החייל,יום (צילום:  יואב זיתון) (צילום:  יואב זיתון)
הוריו של החייל,יום(צילום: יואב זיתון)
 

בתוך כך, האו"ם גינה את הירי. ניקולאי מלדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, מסר כי האירוע "נראה כהוצאה להורג ללא משפט", והוסיף כי מדובר במעשה "מבעית, לא מוסרי ולא צודק, שיכול להגביר את האלימות ולהסלים את המצב".

 

שר החינוך נפתלי בנט פרסם בצהריים בפייסבוק פוסט תמיכה בחייל. "מישהו שמע את החייל?", שאל בנט. "כל הנהגת המדינה מיהרה להתנפל על החייל שירה במחבל. חבר כנסת אחד הגדיל לומר שהמחבל היה 'כפות'. הייתם שם? הבנתם את החשיבה שלו? את השיקולים? אולי היה חשש שהוא ממולכד? שהוא יתפוצץ על החיילים והאזרחים? שאלתם את החייל לפני שחרצתם את דינו? לו המחבל אכן היה ממולכד, החייל היה נחשב גיבור לאומי; מישהו מכם במקומו יכול היה לדעת מה המצב באמת?". לדבריו, "אם יתברר שהחייל לא עמד בהם, יהיה עליו לתת את הדין על פי הכרעת בית משפט".

שר החינוך נפתלי בנט (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
שר החינוך נפתלי בנט(צילום: עידו ארז)
  

דובר צה"ל תת-אלוף מוטי אלמוז אמר אתמול כי כל המעורבים באירוע ייחקרו וכי מדובר ב"אירוע חמור מאוד. זו לא תרבות צה"ל ותרבות העם היהודי ולא קשור למסגרת הצבאית". תא"ל אלמוז הוסיף: "הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט שוחח עם אלוף פיקוד מרכז. שניהם רואים את האירוע הזה בחומרה. הרמטכ"ל הנחה את גופי החקירה למצות עד תום את החקירה, להבין בדיוק מה קרה שם, לא להשאיר שום פרט עמום כדי להבין איך קרה שחייל מחליט לפתוח באש על מחבל כשהוא שוכב על הארץ". בצה"ל גם מתכוונים לבדוק מדוע קצינים שנכחו באירוע לא התערבו כדי למנוע את הירי במחבל המנוטרל.

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הצלם: הופתעתי מהסערה בישראל

עימאד אבו שמסייה, הצלם הפלסטיני של "בצלם" שתיעד את אירוע הירי שעורר סערה, סיפר היום ל-ynet: "מעולם לא חשבתי שאצלם חיילי ישראלי מוציא להורג פלסטיני, על אחת כמה וכמה כשאותו פלסטיני פצוע, שוכב על הקרקע ולא מהווה שום סכנה". אבו שמסייה היה בביתו כשהתרחש הפיגוע שבו דקרו שני הפלסטינים חייל צה"ל: "אני מתגורר 10 מטרים בלבד מהמקום, שמעתי ירי ויצאתי מיד החוצה עם המצלמה. ראיתי אדם ירוי שכוב על הקרקע, אבל הוא זז והיה עדיין בחיים והתבוסס בדמו. לא ידעתי באותו שלב אם מדובר בישראלי או בפלסטיני". שמסייה העיד כי לאחר כמה שניות ראה שיש עוד אדם בלבוש אזרחי ששכב ועוד חייל פצוע, ומכך הוא הסיק שהשניים בלבוש האזרחי הם פלסטינים.

אבו שמסייה, הצלם שאחראי לסרטון (באדיבות אבו שמסיה) (באדיבות אבו שמסיה)
אבו שמסייה, הצלם שאחראי לסרטון(באדיבות אבו שמסיה)

"לאחר מכן הרחיקו אותי מהמקום ואמרו לי שאסור לצלם, אז התמקמתי במקום אחר, שנמצא רחוק יותר, והתחלתי לצלם. פתאום שמעתי את אחד החיילים דורך את נשקו ואז ראיתי שהוא ירה כדור אחד על הבחור שהיה שרוע על הקרקע. זה הפתיע אותי משום שהפלסטיני היה בחיים. הוא ניסה לזוז אבל זו הייתה תזוזה קטנה בלבד. הוא היה פצוע ולא יכול לקום. הוא לא היווה סכנה לא למתנחלים ולא לחיילים שהיו במקום".

 

אבו שמסייה סיפר כי הופתע מכך שהתיעוד עורר סערה כה גדולה בישראל ובעולם, והודה כי בתחילה הוא לא הבין את מלוא המשמעות של התיעוד החריג. אתמול קיבל טלפונים מכל העולם, ואפילו מלשכת אבו מאזן, שממנה התקשרו כדי להדגיש בפניו את החשיבות של התיעוד. הוא הוזמן להגיע למוקטעה ברמאללה בשבוע הבא, ואומר: "אני מקווה שההנהגה הפלסטינית תשתמש בתיעוד הזה בבית המשפט הפלילי הבינלאומי בהאג" – כלומר כדי לקדם הליכים משפטיים נגד ישראל.

 

ארגון "בצלם" טען אחר הצהריים כי מתנחלים יידו היום אבנים לעבר ביתו של אבו בשמסייה והשמיעו קריאות נגדו, בהן "מוות לעימאד", במשך דקות ארוכות.

זירת האירוע בחברון, אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
זירת האירוע בחברון, אתמול(צילום: AFP)
 

שר הביטחון משה יעלון אמר כי "האירוע הוא חמור ביותר ומנוגד באופן מוחלט לערכי צה"ל ולמוסר הלחימה שלו. אסור לנו לאפשר, גם בשעה שהדם רותח, אבדן עשתונות שכזה ואבדן שליטה שכזה. האירוע הזה יטופל במלוא החומרה".

 

משפחת החייל: "מאמינים בחפותו"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "מה שהתרחש בחברון אינו מייצג את ערכי צה"ל. צה"ל מצפה מחייליו לנהוג בקור רוח ובהתאם להוראות הפתיחה באש".

 

מנגד, יו"ר "ישראל ביתנו" ח"כ אביגדור ליברמן אמר כי "יכול להיות שהחייל שירה במחבל בחברון פעל נכון ויכול להיות שטעה בשיקול הדעת. זה ייבדק על ידי הגורמים המתאימים בצה"ל. אך מה שבטוח כבר עכשיו זה שההתנפלות על החייל היא צבועה ולא מוצדקת ועדיף חייל שטעה ונשאר בחיים על-פני חייל שהיסס ומחבל הרג אותו. ולאיימן עודה, שהאשים את ישראל בביצוע הוצאות להורג, אני מציע לעבור ולחיות בסוריה או להצטרף לחיזבאללה, שם יזכה להנות מהדמוקרטיה הערבית שהוא ראוי לה".

 

משפחתו של החייל מסרה: "אנו למדים את הדברים ומאמינים בחפותו של בננו שהוא לוחם מצטיין וחובש קרבי". עו"ד בנימין מלכא המייצג את החייל, אומר כי "בסרטון ניתן לראות בבירור כי המחבל זז וכי המחבל לבוש במעיל שיכול להסתיר תחתיו חגורת נפץ ואמצעי חבלה. אנו למדים את התיק ונעניק למרשנו ייצוג הולם". לדברי עורך דינו של החייל: "מדובר בהליך שנמצא בראשיתו. טרם נבדקו הדברים לעומקם וצר לי שנעשה משפט ציבורי טרם ניתנה לחשוד זכות להגן על חפותו".

פורסם לראשונה 25/03/2016 10:35

 

בהכנת הידיעה השתתף ואלישע בן קימון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  יואב זיתון
החייל היורה בבית הדין, היום
צילום: יואב זיתון
עו"ד בנימין מלכא שמייצג את החייל החשוד
צילום: רועי עידן
עו"ד אילן כץ, מנציגי החשוד
צילום: רועי עידן
מומלצים