שתף קטע נבחר

התקרית בחברון: 3 קצינים ננזפו, החייל ירה 6 דקות אחרי הפיגוע

מתחקור האירוע בחברון, שבו ירה חייל במחבל ששכב כשהוא פצוע קשה על הכביש, עולה כי חבריו ומפקדיו של החייל לא ידעו שהוא עומד לירות במחבל. שלושה קצינים ננזפו כיוון שלא טיפול במחבל ולא פינו אותו לקבלת טיפול רפואי. אבי החייל: "הוא מלח הארץ ופעל כמו שלימדו אותו. הרמטכ"ל ושר הביטחון לא חיכו לחקירה"

החייל שירה שלשום במחבל מנוטרל בחברון עשה זאת שש דקות לאחר הפיגוע. בכיר בצה"ל אמר אתמול אחר הצהריים (יום ו') כי החייל היורה היה חלק מכוח נוסף שהגיע לאחר שהכוח הראשוני ניטרל את המחבל. שני מפקדי מחלקה ומפקד הפלוגה ננזפו על ידי מפקד חטיבת כפיר, על כך שלא טיפלו במחבל ולא פינו אותו. לפי תחקיר אלוף פיקוד המרכז, החייל החליט על דעת עצמו לפתוח באש.

 

 

מוקדם יותר אתמול הובא החייל שירה במחבל, לוחם בחטיבת כפיר, לבית הדין הצבאי ביפו. הוא חשוד בעבירת רצח. השופט האריך את מעצרו של החייל בארבעה ימים.

 

עוד עלה מהתחקיר כי המפקדים מהגדוד דיווחו על האירוע הבעייתי לבכירים בחטיבה ובאוגדה עוד בטרם הופץ הסרטון של "בצלם".

 

הקצינים לא דאגו לפנות את המחבל, ששכב פצוע (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הקצינים לא דאגו לפנות את המחבל, ששכב פצוע(צילום: AFP)

 

לפי הקצין הבכיר, תחקיר אלוף פיקוד המרכז אלוף רוני נומה שנערך אתמול בבוקר בשטח קבע כי "אין שם שום מצב שמישהו אמר או רמז לחייל החשוד, שמישהו צריך להתעסק עם אחד המחבלים כי הוא חי". הקצין הבכיר הדגיש שהחייל החליט על דעת עצמו לפתוח באש. לגבי שלושת הקצינים שננזפו, אמר הבכיר כי הם הבינו שהמחבל פצוע קשה - אבל לא חשבו לפנות אותו לקבלת טיפול רפואים. "גם אם הפצועים הם פלסטינים, אנחנו צריכים לטפל ולפנות. מהרגע שאין סיכון צריך לטפל בפצועים", הוא אמר. בנוגע לטענה כי הקצינים בזירה לא מנעו את הירי של החייל, הסביר הגורם כי "בשלב הזה אף אחד לא העלה על דעתו שמישהו מתכוון לירות במחבלים. הם הופתעו - כמו כולנו".

 

בניגוד לטענות החייל בחקירה, הגורם הצבאי ציין כי התחקיר הפיקודי העלה שהחייל לא ביקש מחבריו לזוז בטרם ביצע את הירי השנוי במחלוקת. בנוגע לאמירות של גורמים מחוץ לצה"ל בנושא הוראות הפתיחה באש מסר הגורם: "אנו נעמוד על מי ינחה את חיילי צה"ל ומה יהיה השיח בצבא, מהם נוהלי הפתיחה באש. מי שינחה את חיילי צה"ל ומי שאחראי על חייליו הם מפקדי צה"ל ונקפיד שהשיח הזה יתקיים בתוך הצבא".

 

החייל שירה (מטושטש) בבית הדין הצבאי אתמול (צילום:  יואב זיתון) (צילום:  יואב זיתון)
החייל שירה (מטושטש) בבית הדין הצבאי אתמול(צילום: יואב זיתון)

 

במקביל, הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט עודכן על פרטי התחקיר בשטח שבוצע אתמול בבוקר על ידי מפקד פיקוד המרכז. הרמטכ"ל שיבח את סיכול הפיגוע וההתנהגות המקצועית של הלוחמים. הוא ציין כי צה"ל מנהל מאבק נחוש ומקצועי נגד הטרור והתוצאות ניכרות והוסיף כי בצה"ל יינתן גיבוי מוחלט למפקדים וחיילים על שגיאות, אך לא על התנהגות שאינה נורמטיבית ומנוגדת לערכיו.

 

הרמטכ"ל אמר עוד כי יש לו אמון מלא במפקדים בשטח העוסקים בפעילות מבצעית מורכבת ובמערכת החקירה והמשפט של צה"ל וכי יש לאפשר לגורמים לבצע בדיקה מקצועית, עניינית ונקייה. לדבריו, שיח מתלהם אינו תורם לצבא מקצועי, נחוש וערכי.

 

בראיון לערוץ 2 אמר אמש אביו של החייל החשוד: "אנחנו עוברים תקופה לא קלה. אנחנו יודעים שהבן שלנו פעל כמו שלימדו אותו לפעול ושאנחנו צריכים להתמודד עכשיו עם כל בתי המשפט למיניהם". האב סיפר כי פגש את בנו בבית המשפט וכי הבן לחוץ: "אנחנו מדברים פה על חייל טוב ומצטיין שנלחם כדי להיות לוחם, ופתאום ביום אחד השמיים נופלים לו על הראש, וזה רק כי הוא רצה להציל את מדינת ישראל ואת האנשים שהיו שם".

 

כשנשאל אם יש לו אכזבה, השיב האב: "יש לי אכזבה מסוימת. צריך לחקור – אין ויכוח, אין לי טענות לשר הביטחון או לרמטכ"ל, הדבר היחידי שעליו אני כועס קצת זה שעוד לפני שהחקירה הסתיימה הגישו בתקשורת כתב אישום". הוא אמר כי שר הביטחון והרמטכ"ל צריכים היו להמתין לסיום החקירה: "אני מחזק את ידיהם של כל חיילי צה"ל. שימשיכו לפעול כמו שמלמדים אותם, הם מלח הארץ, כמו הבן שלי".

 

מוקדם יותר אתמול הוארך מעצרו של החייל. התובע אמר בדיון: "יש פה חשד לעבירה חמורה שתצריך אותנו לבצע פעולות חקירה רבות. ישנם סרטונים שונים של האירוע ונגבו עדויות שונות וגם גרסת החשוד שמודה בביצוע הירי כלפי אותו אדם שקודם לכן ביצע פיגוע דקירה. הירי בוצע בעודו בחיים ולטענת החשוד הירי בוצע בגלל סכנת חיים שהוא חש".

 

החייל מיוצג על ידי עורכי הדין אילן כץ ובנימין מלכא. "האירוע בוצע לפי הוראות הפתיחה באש שמרשנו קיבל", אמר עו"ד כץ. "האווירה התקשורתית וגורמים פוליטיים בכירים ביותר יצאו כבר בהכרזות לגבי אשמתו לכאורה של החשוד. גורמים פלסטינים קראו קריאות לנקמה. אחד מעורכי הדין שלנו קיבל הודעות במייל ובטלפון כי ינקמו בו ובחשוד שהוא מייצג. לכן נבקש איסור פרסום על זהותו".

 

בתוך כך דובר צה"ל פרסם אמש סרטון המתעד אירוע שאירע אתמול בבוקר באותה עמדה שבה התרחש שלשום הפיגוע שהסתיים

בתקרית החמורה. באירוע הדומה אתמול בוקר הגיעה מחבלת לדקור חיילים באותה עמדה בחברון, אבל החיילים נטרלו אותה ללא כל פגע.


פורסם לראשונה 25/03/2016 17:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אחד המחבלים בפיגוע בחברון
צילום: AFP
מומלצים