שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "זוטרופוליס": תסתכלו עליהם ותתפללו לראות אותנו

  סרט האנימציה החדש של דיסני מציג אידיליה בממלכת החיות. אף שהוא עמוס במסרים, הוא לא מרגיש דידקטי, והדמויות השנונות והמעוצבות בקפידה הופכות את הסרט לבידור הולם גם למבוגרים

   

  מה בין "זוטופיה", השם האמריקאי שניתן לסרט האנימציה החדש של דיסני, ו"זוטרופוליס" ("Zootropolis") השם שניתן לו בטריטוריות האירופיות וגם בישראל? הסיבה לשמות השונים אינה לגמרי ברורה. יתכן והדבר קשור להתנגשות בסימן הרשום עם שמו של גן חיות חדשני המוקם בימים אלו בדנמרק. כך או אחרת, השם האמריקאי מדגיש את רעיון "אוטופית החיות" והשם האירופי לא רק את רעיון "עיר החיות" אלא גם מכיל הד ליצירת המופת הדיסטופית של פריץ לאנג "מטרופוליס" (1927).

   

  הרעיון המרכזי, כפי שניתן להבין מהשם המקורי, הוא סביבה עירונית שבה החיות השונות חיות בהרמוניה - גם החיות שבטבען טורפות וגם הנטרפות. חיות שעברו תירבות וכעת הן מדברות אותה שפה, לובשות בגדים, ועסוקות בשלל פעילויות המוכרות לצופים היטב מהעולם האנושי בעודן שומרות על טוויסט החייתי. קשה לא להבחין שמדובר באלגוריה לאפשרות השגת הרמוניה בחברה אנושית רב תרבותית.

   

  ביקורות נוספות במדור קולנוע:

  באטמן נגד סופרמן

  קונג פו פנדה

  עמק

   

  יהיה זה מוגזם להניח כי ההבדל בין השם האמריקאי והאירופי נובע מעמדה פילוסופית שונה לגבי אפשרות קיומה של הרמוניה זו. ובכל זאת, השם האמריקאי מדגיש את הצד האוטופי והאירופי את הצד הדיסטופי (עמדה שהפכה לאחרונה למאוד רלוונטית באירופה). הסרט נע בין שני קטבים כשהוא מעלה, באופן נבון למדי, שאלות לגבי היכולת לאחד את בעלי הטבע השונה למערכת חברתית מתפקדת אחת.

   

  "זוטרופוליס" הוא סרט אנימציה לילדים עשוי במיומנות מעוררת התפעלות, מכיל לא מעט רעיונות ראויים, ומציע בידור הולם גם למבוגרים חובבי אנימציה. הוא לא מאמר בפילוסופיה פוליטית אלא בידור המשתמש במסגרת ז'אנרית של סרט בלש, קומדיה, ו"באדי מובי" המחבר בין שני טיפוסים שונים במינם ובמזגם.

   

  העלילה מתרחשת בעיר בעלת מבנה ייחודי: היא מורכבת מסביבות טופוגרפיות ואקלימיות שונות (איזור מדברי, טרופי, קפוא וכך הלאה) המאפשרות למגוון בעלי חיים לחיות יחד. הטורפים למדו לוותר על הדחף הטבעי, אך כשעולה החשד שהוא לא הוכחד לחלוטין, האוטופיה נמצאת בסכנה.

   

  הדמות הראשית היא של ארנבת חמודה בשם ג'ודי הופס (ג'ניפר גודווין בעבודת דיבוב מלבבת) שיש לה חלומות גדולים ("הופס" – במשמעות הכפולה של קפיצות ארנביות, ותקוות). היא רוצה לעזוב את החווה בה היא גדלה יחד עם 225 אחים ואחיות, לעבור לעיר הגדולה, ולהפוך להיות שוטרת. הזן "ארנבת" והמין "נקבה" הופכים את השאיפה שלה בעיניי הקולגות העתידיות, רובם חיות גדולות וחזקות, ליוצאת דופן. הסרט מנצל פערים אלו להכנסת מסרים נאורים גם בנושא של סקסיזם.

   

  למרות שחיות הטרף ויתרו על טרפן, העיר משמרת באופן מובלע את ההיררכיה בין טורפים לנטרפים. בראש העיר עומד ליאודור ליונהארט האריה (ג.ק סימונס) והעוזרת שלו היא הכבשה דווון בלוות'ר (ג'ני סלייט). הבוס החדש של ג'ודי, הצ'יף של תחנת המשטרה שלה, הוא באפולו עצבני בשם בוגו (אידריס אלבה), שיעשה את כל שבכוחו להראות לשוטרת הטריה והנלהבת את הדרך החוצה.

   

  היעלמותם של כמה מתושבי זוטרופוליס מפילה בחיקה של ג'ודי הזדמנות ואולטימטום: אם היא תצליח לפתור את התעלומה תוך 48 שעות בוגו ייתן לה להישאר. אם לא – היא תתפטר מרצונה. מכיוון שאין לה למי לפנות בתחנת המשטרה, היא פונה לשועל נוכל בשם ניק ווילד (ג'ייסון בייטמן) שממנו היא מצליחה לסחוט עזרה. ווילד הוא צ'רמר שעוד צריך להוכיח את התקוות שהופס תולה בו. הוא גם "ווילד" ("פראי") בשמו, ולכן יגיע הרגע בו החברות הנרקמת בין הארנבת והשועל תצטרך להתמודד עם ההד של הדעות הקדומות.

   

  "זוטרופיה" הוא, ללא ספק, סרט שיש לו לא מעט מה להגיד. בקלות הוא יכול היה ליפול לתוך מלכודת הדידקטיות. מה שמציל אותו מכך הוא גם מה שמאפשר לו להסב מידה רבה של הנאה. החקירה של ג'ודי וניק יוצרת מהלך עלילתי של סרט מסע בתוך הטריטוריות השונות בזוטרופיה. המסע מזמן מפגשים עם דמויות משנה המתבססות על חיבורים משעשעים בין תכונות חייתיות, ומאפיינים אנושיים – יאק ספיריטואלי (טומי צ'ונג), חדף ארקטי בעל השם האירוני "מר ביג" (מוריס למארש) שהוא גרסת מיני לדון קורליאונה, ופלאש (ריימונד ס. פרסי) עצלן שעובד כפקיד במשרד התחבורה (ועל הדרך גונב את הסרט).

   

  הכוח של הסרט הוא בניואנסים המוקפדים והשנונים של עיצוב הדמויות. מאחורי הסרט עומדים הכישרונות הבולטים של אולפני האנימציה של דיסני. הבימאים הם ביירון האוורד (שהיה בימאי שותף ב"פלונטר" וב"בולט"), וריץ' מור (שהיה בימאי בולט בסימפסונס ובפיוצ'רמה וביים עבור דיסני את "ראלף ההורס"). על הסיפור, והתסריט חתומים שמונה אנשים שונים. "זוטרופיה" הוא לא רק בחינה של הרעיון האוטופי של חברה רב תרבותית, אלא תוצר מרשים של עבודה יצירתית רבת משתתפים המצליחים לאחד את התרומות האישיות שלהם לחזון אחד.

   

  "זוטרופוליס" (ארה"ב), בימאים: ביירון הווארד, ריץ' מור. שחקנים: ג'ניפר גודווין, ג'ייסון בייטמן, אידריס אלבה. אורך הסרט: 108 דק'

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך הסרט
  זוטרופוליס, לא רק לילדים
  מתוך הסרט
  לאתר ההטבות
  מומלצים