שתף קטע נבחר

שער הנגב לא נכנעה: "התגברנו על וירוס כופר"

מחשבי המועצה הדרומית הותקפו בווירוס שאיים להחריב את קבציהם אם לא ישלמו 15 אלף דולר. "לא נכנענו", סיפר איש המחשבים על הדרמה שבסופה יצאו וידם על העליונה

לא נכנעו לרקטות, וגם לא לווירוסים: מתקפה לא שגרתית על המועצה האזורית שער הנגב שבדרום. "וירוס כופר" השתלט על מחשבי המועצה לפני כמה ימים, ו"חטף" את הקבצים כ"בני ערובה". במשך שעות התנהל קרב מוחות שהסתיים בהצלחה.

 

במהלך המתקפה הווירטואלית התברר כי קבוצת אקרים שפיתחה "וירוס כופר" הצליחה להחדירו ככל הנראה דרך דיסק און קי למחשבי המועצה, ותוך דקות ספורות הוצפו מחשבי העובדים  בקבצים נגועים בווירוס ש"חטף" את הקבצים מהמחשב ורק תמורת כופר ניתן היה לשחררם.

8,600 קבצים עברו דרך השרת  (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
8,600 קבצים עברו דרך השרת (צילום: Shutterstock)
 

מנהל מערך המחשוב של המועצה, עומר צדיקביץ, סיפר כי המתקפה החלה "כשאחת המזכירות דיווחה שקורה למחשב שלה משהו משונה, כשהיא מנסה לפתוח קבצים. בכל פעם שהיא ניסתה לפתוח קובץ היא קיבלה הודעת כופר. תוך שעה הווירוס הציף את המחשבים של המועצה ביותר מ-8,600 קובצי כופר שעברו דרך השרת. זה מצב די מטורף. זה חדר גם למחשב של גזבר המועצה, האיש שמנהל את הכספים".

 

צדיקביץ הוסיף כי "מאוד לא נעים לראות את הווירוס משתלט על מאות קבצי אקסל חשובים. היו לנו אופציות - או לשלם כופר של 15 אלף דולר או לנהל קרב מולם. יש אפשרות לשחרר את הקבצים בעזרת קוד שמקבלים, יש חברות בארץ שכבר נפלו קורבן ושילמו כופר. אבל אנחנו כמובן לא נכנענו".

 

במשך שעות, ובעזרת תוכנות הגנה וגיבוי הקבצים הצליחו אנשי המחשבים לחסל את הווירוס שתקף אותם. "בסופו של יום יצאנו בנזק של מחשב אחד שהושבת לחלוטין. בשאר הצלחנו לחסל את הווירוס", הוסיף צדיקביץ. "עברנו דרמה מורטת עצבים, אבל התגברנו".

 

ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, כתב לתושבי המועצה: "עברנו תקיפה חבלנית נפשעת. עברייני רשת חדרו לכמה מחשבים שלנו, איימו למחוק את כל הקבצים ודרשו מאיתנו סכום כסף, בתמורה לשחרור הכוננים בני הערובה. הסחטנות נבלמה, עם קצת מזל ועם הרבה נחישות וידע של אנשי המחשבים שלנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים