שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  היסטוריה על נייר: העיתון "אינדיפנדנט" נסגר, כך נראה הגיליון האחרון
  המהפכה בתקשורת העולמית נמשכת: עיתון השמאל הבריטי היוקרתי, מבקר חריף של ישראל, פרסם בסוף השבוע את המהדורה המודפסת האחרונה שלו, והפך להיסטוריה. מעכשיו, יתפרסם רק במהדורה דיגיטלית
  העיתון הבריטי "אינדיפנדנט", מהחשובים והיוקרתיים שבעיתוני העולם, פרסם בסוף השבוע את המהדורה המודפסת האחרונה שלו. מעתה, בהתאם לתמורות הגדולות שמתחוללות בעולם התקשורת העולמי עם המעבר לצריכה יותר ויותר דיגיטלית של חדשות, יראה העיתון אור רק במהדורות הדיגיטליות שלו – בטלפונים הניידים, בטבלטים ובדפדפני האינטרנט.

   

  העיתון "אינדיפנדנט" ראה אור לראשונה ב-1986, והוא די צעיר במונחים של עיתון גדול, אבל במרוצת השנים הוא תפס מקום חשוב מאוד בין עיתוני העולם, והיה אחראי לשורה של הישגים עיתונאיים. הגיליון המודפס האחרון של "אינדיפנדנט" הונח על המדפים אתמול, כשהוא עטוף בעטיפה לבנה כמעט לגמרי, ועליה הכיתוב "STOP PRESS" באדום. לצדו הופיע גם הכיתוב 2016-1986.

  הגיליון האחרון של "אינדיפנדנט". ההיסטוריה תשפוט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  הגיליון האחרון של "אינדיפנדנט". ההיסטוריה תשפוט(צילום: AFP)

   (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

   (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  במאמר המערכת האחרון של העיתון נכתב כי ההיסטוריה תשפוט את המעבר החד של "אינדיפנדנט" לתקשורת המקוונת כפי שעשו עיתונים אחרים ברחבי העולם. "היום המכונות עצרו, הדיו יבש ובקרוב דפי העיתון לא ירשרשו עוד", נכתב שם. הבעלים של העיתון יבגני לבדב, בריטי יליד רוסיה, הכריז בחודש שעבר על הפסקת הדפסתו של העיתון, ולרגל המעמד הוא כתב כי העיתונות השתנתה ללא היכר וכי העיתון חייב להשתנות גם הוא.

   

  "אינדיפנדנט" נוסד ב-1986 על ידי שלושה עיתונאים, והתפרסם בזכות עמודי השער המושכים שלו והדגש שהוא שם על תמונות. בשיאו הוא נמכר ביותר מ-420 אלף עותקים, אבל במרוצת השנים התכווץ המספר הזה לכ-40 אלף.

   

  גם העיתון "הגרדיאן" חלק כבוד ל"אינדיפנדנט" במאמר מערכת לרגל סגירת המהדורה המודפסת. במאמר נכתב כי זהו עיתון נפלא שסבל משינויים דרמטיים בשוק הפרסום, שבראשם המעבר לפרסום בפייסבוק. "עיתונים גדולים ששרדו מאות שנים מתמודדים עם אתגרים הניצבים בפני המודלים העסקיים שלהם כפי שלא התמודדו מעולם, כך שאף אחד לא יחגוג את הגעת קצה של המהדורה המודפסת של אינדיפנדנט", נכתב ב"גרדיאן".

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  כמו "גרדיאן", גם העיתון "אינדיפנדנט" הוא עיתון המזוהה עם השמאל, ובין השאר הוא ניהל קמפיין חריף נגד המעורבות של בריטניה במלחמה שהובילה ארה"ב בעיראק בשנת 2003. הוא נחשב גם עיתון ביקורתי ביותר נגד ישראל, והואשם פעמים רבות בסיקור המוטה באופן בוטה לטובת הפלסטינים בסכסוך הישראלי-פלסטיני.

   

  המהדורה האחרונה של "אינדיפנדנט" כוללת ארבעה מגזינים מיוחדים הסוקרים את ההיסטוריה של העיתון. זהו העיתון הארצי
  הראשון בבריטניה שהפסקתו מודפסת מאז סגירת העיתון "Today" ב-1995. הצהובון "ניוז אוף דה וורלד" של רופרט מרדוק נסגר אף הוא ב-2011 בעקבות שערוריית האזנות סתר, אבל הוא הוחלף ב"סאן און סנדיי", השייך לאותה קבוצה בדיוק.

   

  למהדורת האינטרנט של אינדיפנדנט, independent.co.uk, יש כ-70 מיליון גולשים בחודש מרחבי העולם (כשהכוונה היא ל"יוניקים" – כלומר, לכל גולש שמגיע לאתר נספרת רק כניסה אחת ולא נספרות כניסות נוספות שלו באותו החודש).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: gettyimages
  אינדיפנדנט, הסוף. הגיליון האחרון
  צילום: gettyimages
  מומלצים