שתף קטע נבחר

במקום ברזיל: דני דיין ימונה לקונסול בניו יורק

אחרי המבוכה בפרסום מכרז חדש למינוי השגריר בברזיל והחזרה ממנו, הודיע ראש הממשלה נתניהו כי יו"ר מועצת יש"ע לשעבר דני דיין ימונה לקונסול הכללי בניו יורק. דיין ל-ynet: "מי שלא רצו אותי בברזיליה, קיבלו אותי בבירת העולם. מבחינתי זה ניצחון"

סאגת מינוי דני דיין הסתיימה בקול ענות חלושה: אחרי הסירוב של ברזיל שדיין, יו"ר מועצת יש"ע לשעבר ימונה לשגריר בברזיליה, החליט היום (ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את דיין לקונסול הכללי בניו יורק. דיין ייכנס לתפקיד בקיץ הקרוב ויחליף את עידו אהרוני שמסיים את תפקידו.

 

"סאגת מינוי השגריר בברזיל מאחוריי", אמר דיין ל-ynet בתגובה להחלטה והוסיף: "מי שלא רצו אותי בברזיליה, ישראלים תומכי BDS, קיבלו אותי בבירת העולם ומבחינתי זה ניצחון. אני מאמין שאוכל לעשות מהפכה בהסברה הישראלית בארה"ב, שהלב הפועם שלה הוא בניו יורק".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

מהרגע הראשון רצה דיין להיות קונסול בניו יורק. נתניהו לא רצה לתת לו את המינוי כי שמר אותו למועמד אחר. בינתיים, המינוי בברזיל נתקל בסירוב מוחלט של המדינה בשל הזדהותו של דיין עם המתנחלים.

 

נתניהו הודיע בחודש אוגוסט על מינויו של דיין לשגריר הישראלי בברזיליה, אלא שכעבור זמן קצר נשיאת ברזיל דילמה רוסף העבירה מסרים לישראל על התנגדותה למהלך. רוסף, שלא הייתה מרוצה מהרקע של דיין כאחד ממנהיגי המתנחלים, דרשה לבטל את ההחלטה. במקביל, כ-40 ארגונים ידועים בברזיל חתמו על עצומה הקוראת לנשיאה שלא לאשר את מינויו של דיין בטענה שמדובר בהפרה של הלגיטימיות הבינלאומית ובאתגר לריבונות של ברזיל. גם כמה חברי פרלמנט בברזיליה הצטרפו למחאה.

 

בחודש דצמבר התבטא דיין בעניין ואמר ל-ynet כי "סימון אנשים הוא יותר חמור מסימון מוצרים, וכפי שידענו להגיב מדינית כשהאירופאים סימנו מוצרים – כך צריך להגיב גם בנושא הזה". הוא הוסיף כי

 "זה לא המאבק על השאלה אם אני אהיה השגריר בברזיל או לא. במידה רבה אני נאבק בשביל המתנחל הבא שיימצא ראוי להיות שגריר, בשביל השאלה אם 700 אלף ישראלים ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים פסולים מלייצג את המדינה. לישראל אסור להתחמק מפעולה אקטיבית. לצערי עד היום לא הייתה פעולה אקטיבית".

 

נתניהו אף נפגש עם דיין בסוף השנה החולפת והבהיר לו כי הוא עומד מאחורי המינוי שלו ופועל בכמה ערוצים כדי לשכנע את הברזילאים לתת את הסכמתם למינוי. אלא שלפני כשבוע וחצי פרסם משרד החוץ מכרז לתפקיד שגריר ישראל בברזיליה, שמשמעותו הייתה נסיגה של ישראל מההחלטה למנות לתפקיד את דני דיין. כשעה לאחר מכן הבהיר משרד החוץ כי פרסום המכרז נבע מטעות טכנית ומסר: "משרת השגריר בברזיליה איננה מתפנה ודני דיין הוא המועמד מטעמנו".

 

דני דיין התייחס לכך בטוויטר וצייץ: "במשך כשעה שמחתי אישית שהשתחררתי מהמצב הדי מביך שבו אני נמצא והצטערתי מדינית שישראל נכנעת לחרם. עכשיו זה חזר להיות להיפך". היום כאמור נתניהו חזר בו מהחלטתו המקורית, וסתם את הגולל על סאגת מינויו של דיין לשגריר בברזיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים