שתף קטע נבחר

מחקר חדש: השמנה בנשים קשישות זה דווקא בריא

חוקרים מאוניברסיטת חיפה מצאו כי עודף משקל ואפילו השמנה אצל בנות הגיל השלישי בריאים יותר מאשר גוף רזה. ראש צוות החוקרים: "צריך לחשוב מחדש על הגדרת המשקל הבריא בקשישים"

עודף שומן בקשישים הוא לא תמיד דבר רע: מחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה, מצא כי השמנת יתר אצל נשים מבוגרות מדאיגה פחות מאשר רזון. את המחקר ערכו ד"ר אולג זסלבסקי וד"ר שירה זלבר-שגיא, מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה.

 

המחקר כלל נשים במשקלים שונים, שענו להגדרה של "שבריריות": מדובר בתופעה רפואית המאופיינת בירידה במשקל שאינה רצונית, חולשת שרירים, תשישות, הליכה איטית ורמה נמוכה של פעילות פיזית. תופעה זה פוגעת באנשים מבוגרים רבים והיא קשורה בעלייה בסיכון למוות ולנכות. על פי ההערכות, כ-7% מהאנשים מעל גיל 65 סובלים מתופעה זו, כשאחוזים אלה הולכים וגדלים ככל שהגיל עולה.

 

החוקרים בדקו נתונים על 11,070 נשים שענו לקריטריונים של גיל 65 ומעלה ושבריריות אחריהם עקבו במשך 11 שנים וחצי. המחקר כלל מידע רפואי רב הנוגע להשמנה, כולל מדד ה-BMI - body mass index - המשמש כמדד להשמנה באופן כללי, ולו שש קטגוריות שונות: תת משקל, משקל תקין, עודף משקל, השמנה דרגה 1, השמנה דרגה 2 והשמנה דרגה 3.

 

שיעורי התמותה קשורים למשקל הגוף (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
שיעורי התמותה קשורים למשקל הגוף(צילום: shutterstock)

תת משקל יותר מסוכן

מתוצאות המחקר עולה כי שיעור התמותה בנשים מבוגרות שבריריות שסובלות מעודף משקל או מהשמנה בדרגה 1, היה נמוך ב-20% מזה של נשים מבוגרות שבריריות במשקל גוף תקין. הנשים עם שיעורי התמותה הגבוהים ביותר היו אלו שסבלו מתת משקל, פי שניים יותר ביחס לבעלות משקל תקין.

 

נשים הסובלות מהשמנת יתר חמורה יותר (בדרגה 2 או דרגה 3) לא היו בעלות שיעורי תמותה נמוכים יותר, אבך גם לא הראו שיעורי תמותה גבוהים ביחס אללה עם משקל תקין. נתון זה נשמר גם בקרב נשים מעשנות – כלומר, בנשים בעלות משקל עודף או השמנה דרגה אחת היו שיעורי תמותה נמוכים מאלו של נשים במשקל תקין שעישנו.

 

"עלינו לעשות חשיבה מחודשת בכל נושא ה-BMI אצל נשים בגיל השלישי" אמרה ד"ר זלבר שגיא. "תוצאות המחקר נוגדות את ההנחיות הרפואיות הטוענות שמשקל המוגדר כתקין לפי BMI, בכל גיל שהוא, קשור בבריאות ובתוחלת חים טובות יותר, ולכן כדאי לשקול מחדש את ההמלצות למשקל בריא בקרב אוכלוסייה מבוגרת בכלל ושברירית בפרט".

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שיעורי תמותה נמכים יותר אצל נשים בעלות עודף משקל
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים