שתף קטע נבחר

אושר סופית: כל שקית בסופר תעלה לנו כסף

מחודש ינואר נשלם 10 אגורות על כל שקית ניילון שניקח ברשתות השיווק. השר להגנת הסביבה אמר לאחר שהכנסת אישרה את ההצעה ללא מתנגדים: "אנחנו עושים היום צעד חשוב לשמירה על הסביבה"

הסוף לחלוקת שקיות ניילון בחינם: מליאת הכנסת אישרה הלילה (יום ג') בקריאה שנייה ושלישית את חוק השקיות, שבמסגרתו תופסק חלוקת שקיות בחינם ברשתות השיווק הגדולות וכל שקית תעלה 10 אגורות. החוק, שעבר ברוב של 44 תומכים ללא מתנגדים, ייכנס לתוקף בחודש ינואר. מטרת החוק, שיזם המשרד להגנת הסביבה, היא לצמצם את השימוש בשקיות ובכך להפחית את כמות הפסולת.

 

10 אגורות לשקית (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
10 אגורות לשקית(צילום: Gettyimages)

 

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, אמר לאחר אישור ההצעה: "אנחנו עושים היום צעד חשוב לשמירה על הסביבה, ובלי להכביד על יוקר המחייה. לאחר שנים של דיונים - אני שמח שהצלחנו להעביר את החוק במושב הנוכחי של הכנסת בתמיכת ועדת הפנים של הכנסת".

 

מנתוני המשרד להגנת הסביבה - רשתות השיווק מוציאות כיום יותר מ-88 מיליון שקלים בכל שנה על חלוקת שקיות נשיאה. סכום זה מגולגל אל הצרכן באמצעות מחירי המוצרים. המהלך שמקדם המשרד להגנת הסביבה יוביל לשינוי המצב, כך שכל אדם ישא בעלויות לפי היקף הצריכה שלו.

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי (צילום: יובל הנדלר) (צילום: יובל הנדלר)
השר להגנת הסביבה, אבי גבאי(צילום: יובל הנדלר)

 

לפי סקרים שערך המשרד לאיכות הסביבה, יותר מ-70% מהציבור תומכים בהפסקת חלוקת שקיות הפלסטיק בחינם. ישראלי ממוצע צורך כ-275 שקיות פלסטיק בשנה. סך הכל נצרכות בישראל כ-2.2 מיליארד שקיות בשנה. חלק גדול מהשקיות מביאות לפגיעה בשטחים הפתוחים ולזיהום המרחב העירוני, שמורות טבע, חופי הים והים עצמו.

 

על פי החוק, תיפסק לחלוטין חלוקה של שקיות נשיאה חד-פעמיות "דקות" שעוביין

 פחות מ-20 מיקרון. בנוסף, רשתות השיווק הגדולות לא יורשו לחלק בחינם שקיות נשיאה חד פעמית שעובין 21 מיקרון או יותר, ויגבו עבור כל שקית סכום שאינו נמוך מ-10 אגורות.

 

המחיר שיגבו רשתות השיווק עבור השקיות יועבר במלואו לקרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה, וישמש את המשרד לפרויקטים לצמצום זיהום האוויר ברחבי הארץ ולהסברה על החוק החדש.

 

10 אגורות? לא מספיק

עו"ד עמית ברכה, מנכל 'אדם טבע ודין', אמר לאחר אישור החוק: "כל הרעיון של חוק השקיות הוא שהציבור לא יסבול מנטל המס כי הוא ישנה את התנהגותו ויפסיק לצרוך שקיות. מחקרים שנעשו בעולם מראים כי היטל בסך 10 אגורות לא ישנה דפוסי צריכת שקיות, כך שבפועל, החוק שעבר הלילה יהפוך למס על הציבור, מבלי שתהיה לכך כל תועלת סביבתית".

 

מעמותת "צלול" נמסר: "חוק השקיות שאושר הלילה בכנסת הוא חוק חשוב ומבורך שמתעכב שנים רבות מדי. עמותת צלול נאבקת כבר שנים, יחד עם המועצה לישראל יפה, לצמצום השימוש בשקיות המזהמות משום שזה מכבר הבנו שכדי לשנות הרגלים צריך חוק אמיץ ובלתי מתפשר, שיגרום לישראלים לקחת פחות שקיות במרכולים. אך זה לא החוק שאושר הלילה כשכל שקית תעלה 10 אגורות בלבד, וללא יעדים או סנקציות, נדמה שזה חוק שנוסח כדי לעבור בכנסת בקלות, והוא ישאיר את הציבור אדיש".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
שקיות פלסטיק. מינואר בתשלום
צילום: Gettyimages
מומלצים