שתף קטע נבחר

הכספים האבודים: 34 מיליארד שקל ללא דורש בקופות הפנסיה והגמל

3 שנים אחרי שהושק האתר לאיתור חסכונות אבודים, מתברר כי לא פחות מ-2 מיליון חשבונות בסכום כולל של 34 מיליארד שקל בקרנות הפנסיה וקופות הגמל, עדיין מוגדרים כ"מנותקי קשר"

איפה הכסף? 34 מיליארד שקל ממתינים בקופות הגמל וקרנות הפנסיה לחוסכים ש"נותק עמם הקשר", כך עולה מדיון שהתקיים היום בכנסת (ג') בנושא "המיליארדים הרדומים: שקיפות בחסכונות הגמל והפנסיה של הציבור".

 

לדברי עו"ד דודי קופל מהלשכה המשפטית במשרד האוצר, נכון לסוף שנת 2014 יש בקופות הגמל, מתוך כמעט 20 מיליון חשבונות, כ-2 מיליון חשבונות שמוגדרים כ"מנותקי קשר", שהם 9.8%. יתרת הנכסים באותן קרנות נכון לאותה שנה היא כ- 34 מיליארד שקל.

 

קופל, שדיבר במסגרת דיון ב"וועדה ליישום הנגשת המידע הממשלתי", ציין כי בסוף שנת 2013 עמדה היתרה על 40 מיליארד שקל, כלומר ישנה ירידה של כ-6 מיליארד שקל בשנה. לדבריו "מדובר בתוצאה של מאמצים משמעותיים שמתבצעים משנת 2012 וכוללים הסדרה מאוד מפורטת של הפעולות שצריכים הגופים המוסדיים לבצע כדי לאתר את אותם עמיתים ומוטבים. אחד הצעדים שננקטו הוא שאם חברה מנהלת לא איתרה עמית או מוטב בתוך שנה מהיום שבו הוא הוגדר כמנותק קשר דמי הניהול יורדים ל-0.3%, פחות משליש מהמותר".

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון ביטוח וחיסכון במשרד האוצר הוסיף כי "במקביל מתבצעים מאמצים לצמצם את הביורוקרטיה הנדרשת בעת הבקשה למשיכת הכספים, בעיקר בסכומים קטנים. עם זאת, יש לקחת בחשבון מגבלות חוקיות בתחום הפרטיות וכן אמצעי בטיחות בזיהוי עמיתים ומוטבים".

 

שרעבי הוסיף "אני סבור ובטוח שב-90% מהמקרים בהם מגיע אדם לדרוש את הכסף אכן מדובר בזכאי. עם זאת, אנחנו לא יכולים לקחת סיכון שבאותם 10% מהמקרים הכסף ייגנב ולכן אי אפשר לדלג על הליכי זיהוי".

 

נזכיר כי לפני שלוש שנים, אחרי סחבת מתמשכת, השיק האוצר את הממשק לאיתור חסכונות באמצעותו ניתן לאתר חיסכון על ידי הקלדת פרטים מזהים. עם זאת הממשק לא מאפשר קבלת מידע מעבר לתשובה האם קיים חיסכון כזה ומיהו הגוף הפיננסי שאצלו שוכב הכסף. את כל ייתר הפרטים - כגון מהו הסכום וכו', נדרש החוסך לברר באופן עצמאי מול הגוף הפיננסי.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים