שתף קטע נבחר

מסר סודות צה"ל למבריחי סמים. מה העונש?

סלמאן אבן ג'ריביע, לוחם לשעבר בגדוד הבדואי, העביר מידע על פעילות בגבול מצרים. למרות דרישת המדינה, הוא נידון ל-28 חודשי מאסר בלבד

בית המשפט המחוזי בלוד גזר לאחרונה 28 חודשי מאסר על סלמאן אבן ג'ריביע, לוחם לשעבר בגדוד הסיור הבדואי, שהורשע בכך שמסר למבריחי סמים מידע על תנועת כוחות צה"ל ליד גבול מצרים. המדינה דרשה עונש חמור יותר, אבל השופטים התחשבו בכך שהברחות הסמים לא התממשו, במצבו הכלכלי של הנאשם ובעובדה שעד עתה לא היה לו עבר פלילי.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

אבן ג'ריביע, ששירת שמונה שנים כלוחם, עסק לאחר שחרורו בעיקר בעבודות אבטחה, אך לטענתו נקלע למצוקה כלכלית וצבר חובות כבדים. על רקע זה הוא הסכים בשנה שעברה להצעה של מכר שביקש ממנו סיוע בהברחות הסמים מעבר לגבול מצרים. הנאשם פנה לבני רבייב, חבר ששימש נהג צבאי במילואים, והציע לו כסף בתמורה לכך שימסור לו ידיעות לגבי דפוסי הפעולה של יחידות צבאיות בסמוך לגדר הגבול עם מצרים.

 

רבייב נענה והחל למסור לנאשם מידע סודי שוטף באמצעות טלפונים מבצעיים מיוחדים שלא ניתן להתחקות אחריהם, על התנהלות כוחות צה"ל באזור הגבול המצרי: מרדפים, תרגילים ומידע על מיקומם של בעלי תפקידים ותצפיתנים שונים.

 

אבן ג'ריביע העביר את הידיעות הלאה לטובת מבריחי הסמים עד שנתפס עם רבייב. נגד חייל המילואים נפתח הליך משפטי בבית הדין הצבאי, ואילו נגד אבן ג'ריביע הוגש כתב אישום בבית משפט המחוזי בלוד. המדינה הדגישה את פוטנציאל הפגיעה בכוחות צה"ל כתוצאה מחשיפת מיקומם וביקשה להטיל עליו ארבע שנות מאסר.

 

אבן ג'ריביע הודה במעשיו והביע חרטה, אך ביקש להתחשב במצבו הכלכלי, שלדבריו הוביל אותו להסתבכותו הראשונה בפלילים. כמו כן הוא ביקש להתייחס לכך שהברחות הסמים לא יצאו לפועל, והבהיר כי לא הייתה לו כל כוונה לפגוע בביטחון המדינה.

 

היה מודע לפוטנציאל

אב בית הדין, סגן הנשיא מנחם פינקלשטיין, והשופטים ליאורה ברודי ורמי אמיר, הרשיעו את הנאשם בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ומסירת ידיעה סודית. הם הדגישו את חומרת מעשיו, שאמנם לא פעל במטרה לפגוע בביטחון המדינה, אך בתור איש קבע לשעבר, היה מודע לפוטנציאל הנזק במעשיו.

 

עם זאת, השופטים הבהירו כי במקרה זה לא נגרם בפועל נזק למדינה, והתחשבו בכך ש אבן ג'ריביע הוא צעיר יחסית, ללא עבר פלילי, שנטל אחריות למעשיו באופן מידי.

 

כמו כן, השופטים התרשמו כי יש לנאשם יכולת לעבור הליך שיקום מוצלח, והתייחסו לעובדה שסיווגו בכלא יהיה של אסיר ביטחוני, כלומר הוא לא יוכל לקחת חלק בתהליך שיקום או לצאת לעבודה בזמן מאסרו.

 

לכן השופטים החליטו להקל על אבן ג'ריביע וגזרו עליו מאסר בפועל למשך 28 חודשים, בתוספת מאסר על תנאי וקנס בסך 5,000 שקל.

 

לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן

הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין

ב"כ המאשימה: עו"ד יניב בן הרוש

ב"כ הנאשם: עו"ד גיורא זילברשטיין

עו"ד עדי לבוק שובי עוסקת בפלילים

הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים