שתף קטע נבחר

הפתולוגים קבעו: ירי החייל הרג את המחבל

על פי גורמי חקירה, קיימת הסכמה בין הרופאים הישראלי והפלסטיני שניתחו את גופתו של עבד אל-פתאח שריף, שנורה על-ידי לוחם חטיבת כפיר. הם שללו את הסברה שהמחבל מת מירי הכוח שנטרל אותו במהלך הפיגוע

 

 

התפתחות בפרשת החייל שירה במחבל פצוע בחברון: גורמי חקירה טוענים שהרופאים הפתולוגיים - הישראלי והפלסטיני - קבעו שהכדור שירה החייל החשוד בראש המחבל עבד אל-פתאח שריף הוא זה שגרם למותו, ולא הכדורים שירה בו הכוח שפגע בו במהלך הפיגוע בתל רומיידה. נתיחת הגופה הסתיימה בצהריים (יום א') במכון לרפואה משפטית באבו כביר. חוות דעתו של הפתולוג ד"ר ריאד עלי פורסמה בהודעה של משרד האסירים הפלסטיני.

 

מהמכון לרפואה משפטית סירבו להתייחס לממצאים. פרקליטיו של החייל מסרו בתגובה כי "ככל שהתוצאה תהיה שהמחבל נהרג מירי הלוחם, הרי שזה מחזק את גרסתו שחש סכנת חיים ממשית לו ולכוח שנמצא בזירת הפיגוע ופעל כדי לנטרל את הסכנה בשל תזוזותיו המחשידות של המחבל, שלבש מעיל ביום חם בחברון - ולנוכח ההתרעה מפני פיגוע משולב עם חגורת נפץ".

 

מאז יום חמישי לפני שבוע וחצי, אז תועד לוחם חטיבת כפיר בסרטון יורה במחבל מנוטרל שפצע קל חייל צה"ל, הוא שהה במעצר. ביום שישי האחרון הוא הועבר למעצר פתוח במחנה נחשונים שמדרום לראש העין, ושם הוא ישהה עד יום שלישי. זאת בהתאם לקביעת בית הדין הצבאי לערעורים בקריה בתל אביב, ובניגוד לדרישת התביעה להשאירו במעצר בכלא צבאי.

 

בתחילה החייל היה חשוד ברצח, ואילו ביום חמישי ניסתה התביעה לטעון להריגה. השופט כיוון לעבירה של "ירי תוך חריגה מסמכות".

החייל בבית הדין, ביום שישי האחרון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
החייל בבית הדין, ביום שישי האחרון(צילום: מוטי קמחי)

 

 

בערעור שהגישה התביעה הצבאית נטען שהחייל אינו משתף פעולה עם חוקריו, אף שבהתחלה טענו סנגוריו שהסכים לערוך שחזור של התקרית ועימות עם החיילים שהעידו נגדו. "הוא מסרב לערוך שחזור ועימותים (למעט עם חייל אחד שאין באמת מחלוקת ביניהם), ואף מציין שאינו זוכר דברים שנאמרו גם על-ידי עדים במקום", נטען בכתב הערעור שהגישה התובעת הצבאית הראשית,

אלוף משנה שרון זגגי פנחס.

 

היא הוסיפה: "אין ראיות לכאן או לכאן. הראיות מציגות תמונה ברורה מאוד של מה שאירע והיא מתאימה לביסוס החשדות נגדו. בסרטון יש ניואנסים והוא מדבר בעד עצמו. אמירות של החייל באירוע מלמדות על הלך הרוח שלו ועל המניע שלו במעשה. הטענות שלו כי פעל מהגנה עצמית הן כבושות".

 

בכך כיוונה לטענות שהשמיע החייל רק לאחר שהחל נגדו הליך משפטי. "עולה מהסרטונים ומהעדויות שלא נשקפה סכנת חיים מהמחבל המנוטרל", הדגישה זגגי פנחס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
החייל החשוד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים