שתף קטע נבחר

רשות המסים תפתח בחקירה בעקבות מסמכי פנמה: "נבדוק שם שם ברשימה"

אחת מהדלפות המסמכים הגדולות בהיסטוריה כוללת גם מאות חברות ישראליות ואנשי עסקים, בהם עידן עופר, אודי אנג'ל וטדי שגיא ועורכי הדין יעקב ויינרוט ודב ויסגלס. מנהל רשות המסים, משה אשר, בראיון לאולפן ynet: "נבדוק שם שם ברשימה, ונעמת את זה אל מול הדיווחים שיש אצלנו"

ברשות המסים נערכים לבדוק בקפדנות את השמות הישראלים שנחשפו אמש (א') באחת מהדלפות המסמכים הגדולות ביותר בהיסטוריה, "פנמה-ליקס", בה התגלו מקלטי המס הסודיים של עשירי העולם. בראיון לאולפן ynet הבטיח מנהל רשות המסים, משה אשר: "נעבור על הרשימה שם שם, נבדוק אותם, ונעמת את זה אל מול הדיווחים שיש אצלנו".

 

הדלפת המיליארדים: עשירי עולם תחת חקירה

הדלפת ענק: אנשי פוטין הלבינו מיליארד דולר

 

ההדלפה כוללת 11.5 מיליון מסמכים סודיים מהמאגר של חברת עורכי הדין הבינלאומית הענקית Mossack Fonseca שמושבה בפנמה. בין השמות הכלולים במסמכים, מופיעות גם מאות חברות ישראליות ואנשי עסקים ישראלים. צפו בראיון עם מנהל רשות המסים: 

 

בין השמות שמוזכרים במסמכים שדלפו נמצאים עורכי הדין יעקב ויינרוט ודב וייסגלס, ואנשי העסקים עידן עופר, אודי אנג'ל וטדי שגיא – כולם רשומים כיום או בעבר כמנהלים ובעלים של חברות שהוקמו במדינות המעניקות מקלטי מס. יודגש כי עצם הקמת חברות בטריטוריות המוגדרות כמקלטי מס בינלאומיים אינה עבירה כשלעצמה, כל עוד שולמו מסים על הרווחים של אותן חברות.

 

למרות ממדיה העצומים של ההדלפה, מנהל רשות המסים אינו מופתע: "באופן עקרוני אנחנו מכירים הרבה מאוד אנשי עסקים משמעותיים שמנהלים עסקים בישראל ובחו"ל ומשתמשים בחשבונות בנקים ובחברות שרשומות לעיתים במקלטי מס כפעילות בין לאומית שלהם.

  

"צריך לחדד ולהבהיר ולהדגיש - כל עוד הם מדווחים על הפעילות הזאת בישראל, מדווחים על קיומם של החברות האלה, מדווחים על חשבונות הבנקים, מדווחים על ההכנסות - אז אין עם זה בעיה. זו לא עבירה. הבעיה היא שלעתים אנחנו מגלים את הדברים האלה שהם לא מדווחים בכלל - על החברות ועל חשבונות הבנקים - ואז כמובן חשיפה של רשימה שכזאת יכולה לעלות פוטנציאל מאוד משמעותי לבדיקת הדברים וזה מבחינתנו דבר מאוד חשוב".

 

לדברי אשר, כאמור, חשיפת המסמכים תביא לחקירה נרחבת: "עוד לא הגענו לרשימה ואנחנו עוד לא יודעים את השמות. צריך עוד לעשות הליך מאוד מאסיבי של בדיקת השמות... אנחנו כמובן נעבור שם שם, נבדוק אותם, נעמת את זה אל מול הדיווחים שיש אצלנו. אני מניח שחלק מהמקרים נראה את הדיווחים האלו גם של השמות המשמעותיים והגדולים... אני מניח שיכול להיות שחלק משמעותי אולי לא מדווח, ואז כמובן הדברים ייבדקו במישור הפלילי או האזרחי לפי העניין, כל אחד לפי ההיקף והדברים שלו.

 

"אני רוצה לציין שבשנה וחצי האחרונות אנחנו נמצאים בפרויקט מאוד משמעותי של גילוי מרצון, שבו כל אזרח שיש לו חשבונות בחו"ל, או נכסים או הכנסות שלא דווחו, יכול לבוא אלינו לפני שיהיה לנו את המידע. הוא יכול לבוא ולדווח: 'הנה זה ההון שלי, אלה המסים שלא שילמתי', וכך לקבל חסינות מהליך פלילי ולשלם".

 

כיצד צריך לנהוג מי שמופיע ברשימה?

"כל אזרח במדינה צריך להבין שמתישהו הדברים האלה מתגלים, ולכן יעשה טוב אם פשוט יעשה שימוש מושכל ונכון בהוראות ויגיש בקשה לגילוי מרצון. עד היום פנו אלינו למעלה מ-4,400 ישראלים, וחשפו הון של למעלה מ-16 מיליארד שקלים שיש להם בחו"ל. כל מה שצריך לעשות זה פשוט לגשת לעו"ד, לרואה חשבון ולומר: 'אלה החשבונות, אלה הנכסים, אני מבקש לדווח'. אם אין לנו את המידע הזה, ניתן חסינות פלילית".

 

מוולדימיר פוטין ועד ליונל מסי

ברחבי העולם מנסים היום לאמוד את ממדי העלמות המס והתחבולות של מנהיגי תבל ועשירי העולם, שנחשפו. במסמכים רשומים פרטים על מאות אלפי לקוחות של החברה משלל ארצות, בהם דמויות מוכרות מאוד - מוולדימיר פוטין ועד ליונל מסי.

 

המסמכים שנחשפו אמש עומדים במרכזה של חקירה שניהלו בחודשים האחרונים אנשי התאחדות העיתונאים החוקרים הבינלאומיים, העיתון הגרמני זודויטשה צייטונג ויותר מ-100 כלי תקשורת ברחבי העולם שאיתם חלק העיתון הגרמני את המסמכים שהגיעו לידיו.

 (צילום: רויטרס, AFP, EPA) (צילום: רויטרס, AFP, EPA)
(צילום: רויטרס, AFP, EPA)
 

בהדלפת הענק מאמש נחשפו בין השאר נכסיהם הסודיים של מנהיגים מכהנים בעבר ובהווה, ושל פוליטיקאים אחרים ואישים מפורסמים. בין המנהיגים והאישים שנכסיהם הלא-מוצהרים נחשפו, גם רבים כאלה שהבטיחו להילחם בשחיתות בארצם.

 

עניין מיוחד מרכז סביבו בפרשה זו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ששמו אמנם לא מופיע במסמכים, אבל עולה מהם שחבריו הרוויחו מיליונים מעסקאות סודיות שכנראה לא יכלו להיעשות ללא הסכמתו. עוד עולה מהמסמכים כי המשפחות של שמונה לפחות מחברי גוף ההנהגה העליון של סין, הפוליטבורו, מחזיקות בחשאי נכסים בחו"ל.

 

המסמכים קושרים לעסקאות ופעולות כספיות מפוקפקות גם רודנים כמו חוסני מובארק, מועמר קדאפי ובשאר אסד.

 

כמו כן נחשפים קשריהם העסקיים הסודיים ונכסיהם הבלתי מוצהרים של נשיא ארגנטינה מאוריסיו מקרי, ראש ממשלת עיראק לשעבר איאד עלווי, מלך סעודיה, נשיא אוקראינה, ראש ממשלת פקיסטן, בני דודיו של נשיא סוריה אסד, בנו של מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן, עלא מובארק בנו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק, ואביו של ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון.

 

הדלפת הענק צפויה לתת את אותותיה בפוליטיקה הבינלאומית. המנהיג הראשון שכהונתו נמצאת בסכנה מוחשית הוא ראש ממשלת איסלנד, סיגמונדור דאבי גונלאוגסון, שהבוקר תובעים ממנו בארצו להתפטר מתפקידו. המסמכים חושפים גם כי כוכב הכדורגל של ברצלונה ונבחרת ארגנטינה ליונל מסי מחזיק יחד עם אביו בחברה בפנמה בשם Mega Stars Inc.


פורסם לראשונה 04/04/2016 10:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shtterstock
צילום: shtterstock
צילום: גיל יוחנן
משה אשר, מנהל רשות המסים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים