שתף קטע נבחר

הציוץ הגזעני של הח"כ: "אחרי לידה אשתי רוצה לנוח, לא חפלות כמו אצל יולדות ערביות"

ברשת ב' דווח כי בכמה בתי חולים נהוגה מדיניות הפרדה בין יולדות יהודיות לערביות. ח"כ סמוטריץ' מהבית היהודי תמך בכך והוביל לגל של גינויים, בהם גם של יו"ר מפלגתו השר בנט: "חביב אדם שנברא בצלם. כל אדם. יהודי או ערבי". ח"כ טיבי: "רוח סמוטריץ' מנשבת מעל מחלקות היולדות"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ בצלאל סמוטריץ'(צילום: גיל יוחנן)

חבר הכנסת מהבית היהודי שוב מעורר סערה. "אשתי ממש לא גזענית, אבל אחרי לידה היא רוצה לנוח ולא את החפלות ההמוניות המקובלות אצל משפחות היולדות הערביות", צייץ ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, התומך במדיניות הפרדה בין יולדות הנהוגה, לפי דיווח ברשת ב', בכמה בתי חולים בארץ. חברי כנסת רבים האשימו אותו בגזענות, וגם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט יצא נגד אמירתו.

 

בתגובה להאשמות נגדו, צייץ סמוטריץ' ציוץ נוסף ובו כתב: "ולכן טבעי שאשתי לא תרצה לשכב ליד מישהי שהרגע ילדה תינוק שאולי ירצה לרצוח את התינוק שלה עוד עשרים שנה. הכי טבעי והכי נורמלי בעולם".

יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט צייץ בתגובה: "'חביב אדם שנברא בצלם' (אבות ג יד). כל אדם. יהודי או ערבי". בנט צירף לציוץ פוסט שכתב בפייסבוק בחודש אוגוסט ובו סיפר כי בזמן שסעד את אביו החולה בבית החולים הכיר חולה ערבי ששכב לצד אביו. "בבית החולים אין משמעות לגזע, דת, צבע, נטייה מינית, עמדה פוליטית", כתב אז בנט. "כולם בני אדם, כולם נבראו בצלם".

ח"כ סמוטריץ' הגיב לציוץ של בנט בציוץ משלו, וכתב: "נכון מאוד! בתנאי שלא מדובר באויב שרוצה להשמיד אותי. אז הוא לא מכבד את הצלם שלו והוא ממש לא חביב עלי".

 

ח"כ יואל חסון מהמחנה הציוני ענה לו: "בצלאל, כמה מחברינו הטובים הם יהודים שעושים חאפלות מהנות במיוחד. מציע לך למחוק את הציוץ הגזעני הזה". גם ח"כ חיים ילין מיש עתיד הגיב לסמוטריץ': "עד כמה שידוע לך, אלוהים ברא את כולנו כצלם אנוש ולא כגזענים". ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת כתב בציניות: "רוח סמוטריץ' מנשבת מעל מחלקות היולדות בארץ".

 

ח"כ קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני מתחה ביקורת הן על דבריו והן על ההפרדה בין יולדות ערביות ליהודיות בבתי חולים: "כאימא בעצמי אני מחנכת את בנותיי לדו-קיום. כאן מדובר ברצון וניסיון להפריד ולהדיר כבר ברגע הלידה, כאשר התינוק לא יודע אם הוא יהודי ערבי או כל דבר אחר - כבר נוהגים בדרך של שנאה וביזוי כבוד האדם באשר הוא אדם. הציוץ הלא נעים הזה מעיד יותר מכול על העתיד המדכא והמפלה של מדינת ישראטין, שאותה רוצים ליצור אותם אלו שלא מסוגלים לקיים דו-קיום בסיסי אפילו בבית חולים".

 

ברשת ב' נחשף הבוקר כי בבתי חולים רבים ברחבי הארץ יש הפרדה בין יולדות יהודיות לבין יולדות ערביות, על אף איסור מוחלט של משרד הבריאות. בין היתר מדובר במחלקות יולדות בבתי החולים שערי צדק, הדסה עין כרם והדסה הר הצופים בירושלים, איכילוב בתל אביב ומאיר בכפר סבא. ההפרדה נעשית לעיתים בעקבות בקשות של יולדות ולעיתים באופן קבוע.

 

בכל בתי החולים הכחישו שיש הפרדה כזאת, אך כמה מהם ציינו כי אם היולדות מבקשות, מתחשבים בהן כפי שמתחשבים בבקשות אחרות. ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי המשרד אוסר כל הפרדה משיקולי אפליה. הנחיות משרד הבריאות הן כי אין להפריד בין סוגי אוכלוסייה, לא לפי דת, ארץ מוצא, עדה או כל הפרדה אחרת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ח"כ בצלאל סמוטריץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים