שתף קטע נבחר

"עיר פלסטינית נבנית בשטח אש". צפו בסרטון

אנשי תנועת "רגבים" טענו בוועדת חוץ וביטחון כי מוקמים מבנים על שטח של עשרת אלפים דונם בדרום הר חברון. מתאם פעולות הממשלה בשטחים: "אוכפים יותר אצל הפלסטינים"

 

האם מתחת לאפו של המנהל האזרחי נבנית בדרום הר חברון עיר פלסטינית חדשה, ללא היתר ובניגוד לחוק? כך לפחות טענו הבוקר (ד') אנשי תנועת "רגבים" בוועדת המשנה חוץ וביטחון לענייני יהודה ושומרון, שטענו כי מדובר בשטח של עשרת אלפים דונם.

 

האזור המדובר מוגדר "שטח אש 917". לטענת אנשי "רגבים", אוכלוסייה בדואית ופלסטינית בונה באזור דרום הר חברון מבנים בלתי חוקיים רבים. מדובר בשלושה מוקדים שתוחמו על ידי המנהל האזרחי בשנות ה-80 בכדי לסייע לאוכלוסייה הבדואית שהגיעה למקום, אך מאז התרחבו, ובקצב הבנייה הנוכחי יושלם רצף טריטוריאלי בגודל של עיר.

הבנייה הפלסטינית בדרום הר חברון. לא נאכפת? (צילום: תנועת רגבים) (צילום: תנועת רגבים)
הבנייה הפלסטינית בדרום הר חברון. לא נאכפת?(צילום: תנועת רגבים)

 

הבנייה שתועדה על ידי אנשי רגבים (צילום: תנועת רגבים) (צילום: תנועת רגבים)
הבנייה שתועדה על ידי אנשי רגבים(צילום: תנועת רגבים)

 (צילום: תנועת רגבים) (צילום: תנועת רגבים)
(צילום: תנועת רגבים)

 

לדברי אנשי "רגבים", הם פנו בעבר כמה פעמים למנהל האזרחי ונענו כי מתבצעת אכיפה והוצאו צווים, אך בפועל הבנייה מתקדמת ונבנים בתים, בתי ספר, מרפאות ומסגדים. "מתחת לרדאר הציבורי של כל תושבי מדינת ישראל, נותן המנהל האזרחי פרס לפורעי החוק הפלסטיניים", טען בדיון עובד ארד, מנהל מחלקת השטח בתנועת רגבים. "המנהל מאשר להם בקריצת עין בנייה פרועה ובלתי חוקית של עיר ענקית, שאיננה עומדת באף קריטריון תכנוני וחוקי. מדובר בשערורייה הדורשת בדק בית עמוק".

 

האלוף מרדכי. "אכיפה מחמירה יותר כלפי פלסטינים" (צילום: חיים צח, לע"מ) (צילום: חיים צח, לע
האלוף מרדכי. "אכיפה מחמירה יותר כלפי פלסטינים"(צילום: חיים צח, לע"מ)

 

דברים אלו נדחו על ידי האלוף יואב (פולי) מרדכי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, שטוען כי המצב בפועל הפוך. "מדיוני הוועדה יוצאים חלקיקי ציטוטים שיוצרים מראית עין של אפליה ומדיניות מקלה כלפי הפלסטינים, אז אני רוצה לקבוע באופן חד-משמעי - האכיפה מחמירה יותר עובדתית כלפי הפלסטינים. יתרה מכך, מרבית האכיפה כלפי פלסטינים מתבצעת על אדמות פרטיות פלסטיניות".

 

האלוף מרדכי אמר כי "המצב נוטה לאכיפה מוגברת יותר בצד הפלסטיני מאשר בצד הישראלי. נכון לעצור ולהגיד 'בואו נראה את התמונה המלאה', ולא לבקר את המנהל ואת מדיניות האכיפה בו. במהלך השנתיים האחרונות הוקפאו תוכניות מתאר פלסטיניות וכרגע אין בנייה מאושרת".

המתיישבים העלו טענות על הרס בית כנסת בכרמי צור בשבוע שעבר, אולם האלוף מרדכי אמר כי "הנתונים על האכיפה נגד

פלסטינים לא מוצגים בגלל מדיניות בינלאומית. להגיד שיש מגמת אכיפה כלפי היהודים ולא כלפי פלסטינים היא משוללת מהיסוד".

 

יו"ר הוועדה, ח"כ מוטי יוגב, אמר: "צריך לתת את הדעת על הבנייה הפלסטינית בשטחי C. אסור לאפשר לאיחוד האירופי לשחק במגרש פה כאילו זה שלו. יש מדינות רבות שמסייעות, וכסף רב שמושקע אסטרטגית בבנייה בלתי חוקית של פלסטינים".

 

מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה: "מדובר במקבץ מבנים בשלושה תיחומים שהוכנו ברשויות התכנון של המנהל האזרחי במחצית שנות ה-80. התיחומים נועדו לתת מענה לאוכלוסייה הבדואית המתגוררת במקום זה עשרות שנים. הבנייה ברובה מתרכזת בתחום התיחומים לאורך 30 השנים האחרונות. אירעו כמה מקרים אשר חרגו מהסיכומים, ונגדם הוצאו כל הצווים הנדרשים וננקטו פעולות הריסה והחרמה". 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תנועת רגבים
הבנייה הפלסטינית בדרום הר חברון
צילום: תנועת רגבים
מומלצים