שתף קטע נבחר

סנדרס: "עלילת דם? יש לי משפחה בישראל"

"הילרי לא כשירה להיות נשיאה", אמר מי שהתהדר במשך חודשים בפוליטיקה נקייה - ופתח במלחמה. במטה קלינטון השיבו אש: "הוא חוצפן". ואיך הגיב סנדרס להצהרתו כי 10,000 עזתים חפים מפשע נהרגו בצוק איתן?

 

ותיקי המפלגה הדמוקרטית שיפשו את עיניהם כלא מאמינים: ברני סנדרס, הג'נטלמן מוורמונט, האיש שבמשך חודשים ארוכים ניהל מול הילרי קלינטון מירוץ עם מאפיינים של חנון ואף יצא להגנתה בעימותים כאשר הציקו לה בשאלות על פרשת האימיילים, לפתע שלף ציפורניים ונעץ אותן בנכס היקר לה מכל: כישוריה ונסיונה, שעליהם היא בונה את עיקר הקמפיין שלה.

 

"הילרי קלינטון לא כשירה להיות נשיאה", הוא אמר שלשום (ד') באסיפת בחירות רבת משתתפים, שעה קלה לאחר שניצח בפריימריז במדינת וויסקונסין והודיע שהמומנטום לצידו והוא ימשיך הלאה למדינות הבאות. "מי שלוקחת כספים מקבוצות אינטרסים ומי שהצביעה בעד המלחמה האסונית בעיראק, לא כשירה להיות מנהיגה ונשיאה".

הראיון המביך ל"ניו יורק דיילי ניוז" שירת את מטה קלינטון. סנדרס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הראיון המביך ל"ניו יורק דיילי ניוז" שירת את מטה קלינטון. סנדרס(צילום: רויטרס)

מי שמכיר היטב את הסנטור מוורמונט טוען שכאשר פוגעים בסנדרס, יוצא ממנו הברני - וזה מה שקרה ביממה שלאחר הניצחון המשמעותי שלו בוויסקונסין. הוא החליט להפסיק להיות הילד הטוב של המירוץ, זה שמדבר רק על צדק חברתי ושוויון כי פוליטיקה מלוכלכת זה מחוץ לתחום עיסוקיו. "אם חשבו שבאתי ממדינה קטנה, ורמונט, שבה לא רגילים לדברים כאלה, אז אני רוצה לומר שאנחנו לומדים מהר", הסביר הבוקר סנדרס והבהיר: "אני לא הולך לספוג חבטות. אנחנו נחזיר מלחמה".

 

המתח המבעבע בין קלינטון לסנדרס פרץ החוצה לא בגלל שהוא ניצח בוויסקונסין למורת רוחה של יריבתו הפוליטית, אלא כתוצאה מהצטברות של כעסים אצלה ואצל מנהלי הקמפיין שלה: מבחינתם סנדרס הפך להיות מוקש בדרך, הוא זה שמפריע לה לנצח. בשיחות סגורות עם יועציה הקרובים, קלינטון טענה שכבר נמאס לה ממנו, שהוא צריך לפרוש כי אין לו סיכוי, כי הוא נהנה להיות כוכב רוק באסיפות הגרנדיוזיות שלו וכי הוא צריך להבין שהישארותו במירוץ מפריעה לה לסגור עסקה עם הבוחרים ולהתחיל להלחם באויבים האמיתיים: הרפובליקנים.

 

מבחינת האנשים הקרובים לקלינטון, עדיף היה שסנדרס כלל לא היה נכנס למירוץ, ואם כבר עשה זאת, הוא נהנה מספיק, נחשף לאור הזרקורים, קבל ליטוף לאגו ועכשיו הוא צריך לחשב את דרכו לאחור

ולמצוא את היציאה כי אין לו סיכוי לנצח.

 

כמובן שבמטה סנדרס רואים זאת אחרת. "אנחנו הולכים לנצח, זה אפשרי", אמרה ג'ין סנדרס. "בהתחלה פקפקתי, אבל עכשיו אחרי שצברנו כל כך הרבה צירים יש נתיב לניצחון ואנחנו ממשיכים". ג'ין סנדרס היא לא רק אשתו וחברתו הטובה ביותר של ברני, היא גם היועצת הפוליטית הבכירה שלו, וזאת שנותנת את הטון בכל הקשור לאסטרטגיה של הקמפיין.

 

עד הימים האחרונים בלעה קלינטון את רוקה והתייחסה בכבוד לסנדרס, אולם אחרי שנוצחה בוויסקונסין היא לא שמרה יותר את זעמה בבטן ויצאה למתקפה חזיתית בסנדרס. "הוא לא מתאים להיות נשיא", אמרה בדיוק אחרי שקראה כמו כל העולם הפוליטי את הראיון האסוני, מבחינתו של סנדרס, שנתן ל"ניו יורק דיילי ניוז", שם נשמע מבולבל, לא בקיא ולא מעודכן.

כבר לא סתם מוקש בדרכה של הילרי לנשיאות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כבר לא סתם מוקש בדרכה של הילרי לנשיאות(צילום: AFP)

באותו ראיון סנדרס לא ידע ששיטת הכניסה למטרו של ניו יורק היא באמצעות כרטיס מגנטי ולא אסימונים שהיו נהוגים בשנות ה-50 וה-60. הוא לא ידע להסביר איך יפרק את הבנקים, למרות שזאת אחת התוכניות המרכזיות של הקמפיין שלו. הוא גם לא היה בקיא בנושאי חוץ וטען כי במבצע "צוק איתן" נהרגו 10,000 פלסטינים חפים מפשע בעזה - נתון שאין בינו לבין המציאות שמץ של דמיון. פעם אחר פעם הוא השיב למראייניו "אני לא יודע", או "אם היו לי הניירות מולי, הייתי יכול לתת תשובה יותר טובה".

 

"אין מי שתומך בישראל יותר מסנדרס"

הראיון הוביל לביקורות מכל עבר. "הליגה נגד השמצה" מחתה, שגריר ישראל בארה"ב לשעבר, ח"כ מייקל אורן, כינה זאת "עלילת דם". בתגובה פרסם הערב דוברו של סנדרס הודעה מיוחדת. "כאיש צעיר סנדרס שהה כמה חודשים בישראל, ויש לו גם משפחה שגרה שם כעת. אין מועמד לנשיאות שהוא תומך כה חזק בזכותה של ישראל להתקיים בשלום ובביטחון. הטענה שסנדרס אמר בוודאות כי 10,000 נהרגו היא פשוט לא נכונה", נאמר בהודעה, שלא הייתה חפה מביקורת נגדית: "הדרך לשלום במזרח התיכון אינה קלה. ככל שאנחנו מתקדמים בקמפיין, סילוץ האמת אינו מועיל".

 

הראיון הזה היה טריגר למתקפת הילרי על סנדרס. "הוא לא הכין שעורי בית. הוא לא מתאים להיות נשיא", אמרה תחילה, ואז נפרצו כל הסכרים. האיפוק בקרב הפוליטי ביניהם הפך להיות התכתשות פומבית. היא אמרה, ואחר כך הוא אמר, ואחר כך היא החזירה, והטונים עוד יילכו ויעלו כי בעוד 12 ימים הם ייפגשו לבחירות מקדימות מכריעות בניו יורק, שם קלינטון מקווה לנצח, הרי היא גרה שם, וגם כיהנה כסנטורית ממדינת ניו יורק, אולם סנדרס הבהיר אתמול כי הוא הניו יורקי האמיתי, הוא נולד בברוקלין והתבגר בה, הוא חי בעיר הזאת עד שמלאו לו 18 שנים, ועל כן הוא מאמין שאנשי התפוח הגדול יזכרו לו חסד נעורים וילכו אחריו בהמוניהם.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הבוקר יצא הקצף ממשרדה של קלינטון כאשר ראו מה סנדרס אמר עליה לילה לפני כן. "הוא חוצפן", סיננה יועצת תקשורת שלה לעבר כתבים כאשר קראה כי סנדרס קובע שהילארי איננה כשירה להיות נשיאה. זמן קצר לאחר מכן יצאה ממטה קלינטון הודעת תגובה. "זה מגוחך ולא אחראי" נכתב בה, "לא רק משום שזה לא בסדר להגיד כך על מי שבאופן כמעט ודאי הולכת להיות בעלת המינוי של המפלגה לבחירות בנובמבר, אבל גם על מישהי שהיא הכי כשירה לרוץ לנשיאות בכל ההיסטוריה של ארצות הברית".

 

המילים חושפות כי הילרי קלינטון באמת נפגעה. לא רק המילים, אלא בעיקר מה שנכתב בין השורות. הרי הנכס העיקרי של קלינטון בקמפיין הזה הוא ניסיונה: היא הייתה שמונה שנים בבית הלבן כגברת הראשונה, אבל לא מהסוג של הגברות הראשונות שדואגות לסידורי פרחים ומשתתפות באירועי צדקה - היא הייתה פעילה ברוב תחומי העיסוק של הנשיא ובתקופה מסוימת אף הייתה חברה בקבינט שלו ועסקה בכתיבת תוכנית בריאות ממלכתית. לאחר מכן הייתה סנטורית ממדינת ניו יורק, ומזכירת המדינה בממשל אובמה. אם יש משהו שמוציא אותה מדעתה זה ניסיון לפגוע בכשירות שלה לתפקיד, כפי שעשה סנדרס.

 

אצל סנדרס הבטן רכה בדיוק מאותה סיבה, רק להיפך: אין לו ניסיון עשיר כמו לקלינטון בזירה הפוליטית הלאומית, ועל כך הוא מקבל ביקורת קשה. בחודשים האחרונים הוא מנסה להציג את עצמו כמי שמביא בשורה חדשה לאמריקה וזה כרטיס הביקור שלו, לא כמה שנים שירת בפוליטיקה הלאומית. הראיון שנתן ל"ניו יורק דיילי ניוז" היה לו לרועץ, אבל מה שהעצים את האפקט היה הרגע שבו קלינטון נפלה על תמליל זה כמוצאת שלל רב, נופפה במילים שהוא אמר כדי להסביר לבוחרים שהוא לא כשיר, ומכאן התגלגל לו כדור השלג.

 

הוא ענה לה, והיא ענתה לו, ובמטה ברני גיחכו לשמוע את תגובתה, בעיקר לעניין שבו נאמר כי דבריו הם לא אחראים שכן היא הולכת להיות המועמדת בנובמבר. הם הזכירו אתמול כי זה בדיוק מה שהילרי עשתה לברק אובמה. ואכן, בקמפיין 2008, כאשר התמודדה מול הסנטור הצעיר מאילינוי, שיחרר המטה שלה תשדיר קטלני מבחינת אובמה: הראו שם טלפון אדום מצלצל כאשר הקריין שואל בקול מפחיד "מי היית רוצה שיענה לטלפון בעת משבר?".

התשובה שלהם הייתה ברורה: הילרי, כי היא בעלת ניסיון ולא אובמה שזה עתה הגיע משיקגו. במטה סנדרס ציינו היום כי בתשדיר הזה השתמשו הרפובליקנים במהלך הבחירות לנשיאות שהיו אז, והיא בעצם סיפקה לאויב הפוליטי נשק מול אובמה, כך שאין לה אלא להלין על עצמה ועל דרכיה.

 

ביום רביעי נחשף לציבור הבוחרים ברני סנדרס חדש: הוא חשף את הפן היותר אגרסיבי שלו, הוא הסביר כי לא יהיה יותר שק חבטות והקמפיין שלו ציין כי למרות שזה רצונה של קלינטון, אין לו שום תוכניות להיעלם סתם כך מהמירוץ, יש לו אג'נדה וגם סיכוי לא רע לנצח.

 

המבחן הבא יהיה כאמור במדינת ניו יורק ולקראת הקרב הזה, שמבחינתה של קלינטון הוא קרב על הבית ומבחינתו של סנדרס הוא קרב על המולדת, בשני המטות משחיזים את הסכינים.


פורסם לראשונה 07/04/2016 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תפנית. ברני סנדרס
צילום: AFP
מומלצים