שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הנחיות חדשות: 6 השלבים לשטיפת ידיים שתסיר החיידקים

  חוקרים מצאו כי גם כשנראה לכם שאתם שוטפים ידיים היטב, רוב החיידקים נשארים על כפות הידיים – ומדביקים כל מה שבא איתכם במגע. הנחיות חדשות לשטיפת ידיים מאפשרות להפחית משמעותית את כמות החיידקים. צפו בשיטת ששת השלבים

    

   

  אתם לא שוטפים ידיים נכון ומשאירים את רוב החיידקים עליכם: מחקר חדש מגלה כי ההנחיות החדשות של ארגון הבריאות העולמי לרחיצת ידיים בת 6 שלבים, מפחיתה כמות משמעותית של חיידקים מכפות הידיים, בעוד שרחיצה רגילה שלהם, גם כשנמשכת 20 שניות, מותירה את מרבית מושבות הבקטריות עליכם.

   

  הנחיות רחיצת הידיים בשישה שלבים אותה הנהיג ארגון הבריאות העולמי, מקורה בהנחיות שהועברו בעבר לצוותי חדרי ניתוח לשטיפת ידיים יסודית כדי למנוע העברת החיידקים לסביבת חדר הניתוח שחייבת להיות סטרילית.

   

  מאוחר יותר הועברו ההנחיות לצוותי הרפואה, במטרה להפחית את שיעור הזיהומים העצום בבתי החולים ברחבי העולם. גם בישראל, שיעור הזיהומים בבתי החולים הוא עצום.

   

  5,000 איש מתים מדי שנה בגלל זיהומים

  בדו"ח מבקר המדינה לשנת 2013, נכתב כי מדי שנה מתים כ-5,000 איש מזיהומים בבתי החולים, בין היתר משום שהצוותים הרפואיים אינם מקפידים על היגיינת ידיים נאותה.

   

  כעת מגלה מחקר חדש מאוניברסיטת גלזגו, כי שיטת רחיצת הידיים בת 6 השלבים, יעילה הרבה יותר מרחיצת ידיים רגילה של 3 שלבים שכוללת מריחת סבון, שטיפתו מהידיים וסגירת הברז.

   

  החוקרים צפו ב-42 רופאים ו-78 אחיות שרחצו את ידיהם בעבודה. החוקרים מצאו כי רחיצת הידיים בת 6 השלבים הפחיתה את ספירת החיידקים מ- 3.28 מושבות חיידקים לכל מיליליטר עור, ל- 2.58, בעוד שרחיצת הידיים בת 3 השלבים הפחיתה את כמות החיידקים מ- 3.08 מושבות חיידקים למיליליטר עור ל- 2.88.

   

  אבל לרחיצת הידיים בת 6 השלבים גם חסרון בולט: רחיצה כזו ארכה 25% יותר זמן, ולצוותי הרפואה לקח עד 42.5 שניות לשטוף את הידיים בשיטת ששת השלבים, בהשוואה ל- 35 שניות.

   

  וכך מתבצעת רחיצת הידיים בששת השלבים:

  שלב הכנה: פתיחת הברז, הרטבת הידיים ומריחת הסבון

   

  • שלב 1: מריחת הסבון מכף יד לכף יד.
  • שלב 2: יד ימין מקרצפת על גבי גב כף יד שמאל.
  • שלב 3: קרצוף אצבעות לאצבעות
  • שלב 4: גב האצבעות רוחצות על פני כל כף יד.
  • שלב 5: תנועות סיבוביות של האגודל על פני כף היד השניה.
  • שלב 6: תנועות סיבוביות של כף יד על כף יד.

   

  שלב סופי: ניגוב הידיים ובאמצעות המגבון סגירת הברז.

   

  הנחיות רחיצת הידיים שמות דגש גם על סגירת הברז, המזוהם כשלעצמו. ולכן, סגירתו צריכה להיעשות באמצעות המרפק במקומות בהם קיימת ידית ארוכה לברז (כמו בבתי חולים ומרפאות), או באמצעות המגבון איתו ניגבתם את הידיים, רגע לפני השלכתו לפח האשפה.

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  מהי הדרך הנכונה לשטוף ידיים?
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים