שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  גוש עצום שצמח מאחורי אפה של בת 3 - הוסר

  רופאים מהמרכז הרפואי א.ר.מ שבאסותא הצליחו להסיר בהצלחה גוש עצום שצמח מאחורי אפה של פעוטה וגרם להפסקות נשימה. בעזרת אנדוסקופ משוכלל הצליחו הרופאים לחדור דרך אפה אל הגוש ולהסירו

   

   

  גוש ענק מאחורי פניה של בת 3 הוסר בהצלחה: רופאי מרכז א.ר.ם באסותא ברמת החייל הצליחו לראשונה בעולם להסיר גוש גדול שצמח מאחורי אפה של פעוטה. הגוש הוסר באמצעות ניתוח אנדוסקופי דרך האף ללא צורך בחתכים וצלקות.

   

  הילדה הגיעה לבדיקות לאחר שסבלה קשיי נשימה וקושי בדיבור בשל פגם מולד של חך שסוע. הממצאים שהתגלו בבדיקות מעמיקות הפתיעו גם את הרופאים עצמם שלא מצאו לכך עדות בספרות הרפואית בכל העולם.

   

  הילדה התקשתה לנשום

  "כבר בגיל שבועיים שמתי לב שבתי מתקשה לנשום", מספרת ר', אמה של הילדה. "כשהיא קצת בגרה, שמנו לב שכשהיא שותה, הנוזלים חוזרים אל האף והקול שלה מאנפף". על אף הסימפטומים, חששו ההורים לבצע בה בדיקת CT בשל הקרינה העצומה. "כשראיתי כשהנחירות שלה מתחזקות, הבנתי שאין ברירה. בצילומים ראו את הגוש והרופאים הסבירו שחייבים להוציא אותו בדחיפות".

   

  ד"ר יניב אבנר, מנהל היחידה לרפואת א.א.ג ילדים  וניתוחי חיך מהמרכז הרפואי א.ר.ם ובין הרופאים המובילים בישראל לטיפול בחך שסוע, גילה להפתעתו בצילומי ה-CT גוש גדול שצמח בתוך קיר העצם, אטם את המחיצה באף והחל לדחוף אותה לכיוון הנחיר הימני. הגוש עצמו היה ממוקם כך שנחשד כי מקורו בחלל הגולגולת או בקרומי המוח, לכן הילדה נשלחה לבדיקת MRI בכדי לשלול חיבור בין המוח לגוש.

   

  ניתוח להסרת הגוש

  "מדובר בשילוב שלא מצאנו לו אח ורע בספרות הרפואי", מספר ד"ר אבנר, "ההחלטה לנתח הייתה די מהירה. "היה לנו ברור שיש דחיפות גבוהה בהסרת הגוש עוד לפני שבכלל מטפלים בחך השסוע שגורם להפרעה בדיבור. בהתייעצות עם ד"ר רועי לנדסברג, העומד בראש היחידה לניתוחים אנדוסקופיים של האף, סינוסים ובסיס הגולגולת בא.ר.ם, הוחלט על ניתוח אנדוסקופי שבמהלכו נסיר את הגוש הדלקתי דרך האף".

   

  במהלך הניתוח השתמש הצוות במכשור אנדוסקופי משוכלל המאפשר בכל רגע נתון לראות היכן נמצאים המנתחים והאם הם קרובים למוח ולארובות העיניים. הגוש זוהה ונפתח בזהירות והתפרץ ממנו נוזל עכור בצבע צהוב בכמות גדולה. לאחר שנוקז הנוזל הם זיהו שהגוש היה מכוסה בקליפת עצם.

   

  הניתוח כולו ארך כשעתיים וכבר למחרת שוחררה הילדה לביתה עם שיפור משמעותי בנשימתה. בשבועות הקרובים היא אמורה לעבור ניתוח נוסף, הפעם לתיקון החך השסוע ממנו היא סובלת..

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  המנתחים הסירו את הגוש בניתוח מורכב
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים