שתף קטע נבחר

קבלני מחיר למשתכן יחויבו בחוק ערבות מכר

ל-ynet נודע כי במשרד האוצר מתכננים לחייב את הקבלנים שיזכו בפרויקטים של מחיר למשתכן ברחבי הארץ בחוק ערבות מכר, זאת על מנת להסיר את חשש הבנקים להעניק להם גיבוי ולספק משכנתאות בסיכון גבוה. גורם באוצר: "לגבי מכרזים שכבר הושלמו - נמצא פתרון בימים הקרובים"

ל-ynet נודע כי במשרד האוצר מתכננים לחייב את הקבלנים שיבנו פרויקטים של מחיר למשתכן ברחבי הארץ בחוק ערבות מכר, על מנת להסיר את החשש מהבנקים להעניק להם גיבוי ולספק משכנתאות. גורם באוצר אמר בשיחה עם ynet כי "לגבי מכרזים שכבר הושלמו - נמצא פתרון בימים הקרובים".

 

האוצר: הופתענו מהסתייגות הבנקים ממחיר למשתכן

זוכי מחיר למשתכן: "חשש שנאבד את הדירה"

 

הגורם התייחס לפרשה שנחשפה תחילה ב-ynet בשבוע שעבר, לפיה רוכשי דירות שזכו בהגרלה הראשונה של מחיר למשתכן בעפולה חששו שיאבדו את דירתם, משום שהתקנה למשכנתא מוגדלת (90%), עליה הסתמכו, טרם תוקנה על ידי בנק ישראל. זמן קצר לאחר מכן נודע כי התקנה תתוקן רק בתחילת חודש מאי, אולם במשרדי האוצר והבינוי הרגיעו כי תהליך רכישת הדירה בפרויקט יתקיים כסדרו.

 

אלא שבעקבות החשיפה, נודע כי במערכת הבנקאית חוששים להעניק גיבוי לפרויקטים אלה, משום שבחלקם זכו קבלנים קטנים "ולא מוכרים". גורמים במערכת הבנקאית אמרו ל-ynet כי פרויקט הדגל של משרדי האוצר והבינוי מעלה חשש כבד בבנקים, הנדרשים להעניק משכנתאות בסיכון גבוה לרוכשים.

 

באוצר הופתעו מהסתייגות הבנקים והודיעו כי מצאו פתרון. בישיבה שנערכה היום במשרד האוצר הוחלט, כך לדברי הגורם, כי הפתרון שכרגע נמצא על השולחן הוא לחייב את כל הקבלנים במכרזים שבאוויר בחוק ערבות מכר. באשר לפרויקטים שבהם כבר הושלמו המכרזים, אמר הגורם: "אנחנו בקשר גם איתם וגם עם הבנקים כדי למצוא פתרון".

 

לדבריו, "ערכנו מיפוי של כל הפרויקטים לגבי הקבלנים שזקוקים לליווי בנקאי, והמספר הוא קטן". באשר לבעייתיות בפרויקט בעפולה, הוא הוסיף כי "בעפולה באמת הייתה בעיה, אבל אנחנו פותרים אותה והנושא מטופל".

 

"אנחנו נשב עם הבנקים והקבלנים ונמצא פתרון", הוא המשיך, "בסופו של דבר זה פרויקט ממשלתי, פרויקט של המדינה, זו בעיה קטנה וכרגע הפתרון שנראה הכי ריאלי זה פתרון באמצעות חוק ערבות מכר. כאמור, לגבי המכרזים שהושלמו - ביומיים הקרובים יימצא פתרון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
שר האוצר משה כחלון
צילום: ירון ברנר
מומלצים