שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רשות המסים תגבה מס מגוגל ופייסבוק

  חוזר חדש של רשות המסים קובע כי גם תאגידים זרים, שעיקר פעילותם נעשית באמצעות האינטרנט, יחוייבו במס. לפי החוזר, בניגוד למצב הקיים, התנאים למיסוי תאגידים זרים יכללו בין היתר פעילות של איתור לקוחות ישראלים או התאמת השירות ללקוחות ישראלים באמצעות שפה ומטבע

  ענקיות האינטרנט הבינלאומית גוגל ופייסבוק יחויבו מעכשיו במס בישראל. חוזר שפרסמה היום (ב') רשות המסים קובע כי גם תאגידים זרים, שעיקר פעילותם נעשית באמצעות האינטרנט, יחוייבו במס. על סמך החוזר החדש שהוציאה רשות המסים, סביר שגוגל תמוסה במע"מ וייתכן שגם במס הכנסה בישראל.

   

  כזכור, בשבוע שעבר העלו ח"כ יואב קיש (ליכוד) ועו"ד גיא אופיר, בלון צפלין ענק מול משרדי גוגל בתל אביב עם הכיתוב "גוגל חייבת לשלם מסים". זאת במחאה נגד העובדה שבעידן האינטרנט, חברות, דוגמת גוגל, ללא נוכחות פיזית קבועה בארץ, המרוויחות ממכירת שירותים באינטרנט ללקוחות בישראל, לא משלמות מס חברות ומע"מ.

   

  החוזר שפרסמה היום רשות המסים יצא לנוכח ההתרחבות העצומה שחלה בשנים האחרונות בפעילות הכלכלית באמצעות האינטרנט בישראל ובעולם כולו ולאור הצורך בהתמודדות עם הכלכלה המשתנה. החוזר מגדיר מהם המצבים בהם ניתן לראות את הכנסותיו של תאגיד זר, שאיננו תושב ישראל, ממתן שירותים באמצעות האינטרנט לתושבי ישראל, כחייבות במס במדינה.

  בלון מחאה נגד גוגל (צילום: סקופר בע"מ) (צילום: סקופר בע
  בלון מחאה נגד גוגל(צילום: סקופר בע"מ)

  לפי המצב הקיים, הכנסותיו של תאגיד זר ממתן שירותים לתושבי ישראל חייבות במס הכנסה רק אם הן הופקו בישראל. אולם, במידה שהתאגיד הזר הוא תושב מדינה שלה יש הסכם מול ישראל למניעת כפל מס מכורח אמנת המס, יחוייב אותו התאגיד הזר במס רק אם פעילותו הגיעה לכדי מוסד קבע או שפעילותו מתבצעת באמצעות סוכן שכורת בשמו חוזים במדינה. מוסד קבע לפי אמנות המס הוא מקום עסקים קבוע ופיזי שעומד לרשות המיזם. לכן, לפי המצב הקיים, תאגיד זר שפעילותו לא מתבצעת במקום פיזי קבוע, אלא באמצעות האינטרנט, לא מוסה עד היום.

   

  בניגוד למצב הקיים, בחוזר משנה רשות המסים את התנאים למיסוי תאגידים זרים וקובעת שהגדרת מקום עסקים קבוע בישראל תכלול מעתה גם תאגידים זרים שפעילותם הכלכלית בישראל נעשית בעיקרה באמצעות האינטרנט. זאת לצד תנאים נוספים, כולל מעורבות של נציגי התאגיד הזר באיתור לקוחות ישראלים, באיסוף מידע ובניהול קשרי הלקוחות של התאגיד הזר והתאמת השירות המסופק באינטרנט על ידי התאגיד הזר ללקוחות ישראלים באמצעות שפה, סגנון, מטבע ועוד.

   

  החוזר קובע שמבחינת החיוב במס ערך מוסף, תאגיד זר המקיים פעילות עסקית מהותית בישראל חייב ברישום במע"מ כעוסק מורשה ועסקאותיו חייבות במע"מ. לדוגמא, תאגיד זר שמפעיל אתר אינטרנט המעניק שירותי פרסום או תיווך ללקוחות ישראלים שמופנים לצרכנים ישראלים ומסתייע בפעילותו בישראל בנציג ישראלי המבצע פעולות עסקיות בשם התאגיד הזר, יהיה חייב ברישום מע"מ והכנסותיו מלקוחות ישראלים יחוייבו במע"מ.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים